Z kabiny Harvestera

Maszyny, urządzenia, narzędzia leśne...

Moderator: Moderatorzy

mojzyq
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 11:40
Lokalizacja: Dąbrowa Opolska

Z kabiny Harvestera

Post autor: mojzyq »

Witam wszystkich, nazywam się Patryk. Od 3 stycznia jestem operatorem: Harvester Vimek 404t4. Pierwszą styczność z maszyna miałem w listopadzie gdy doszła do mnie nowina że znajomy z sąsiedniej wsi potrzebuje operatora na te maszyna ponieważ poprzednikowi odechciało się pracy. Początki ścinania tragiczne... Pokrzywione prowadnice, zrywane łańcuchy... ale każdy kiedyś musiał jakoś zacząć :) Z racji tego że nie miałem porównania jak powinna wyglądać praca na tej maszynie ponieważ nie znałem nikogo kto by do perfekcji takową władał, nie widziałem w jakim stopniu sobie z tym radze. Same podstawy pokazał mi mój aktualny pracodawca a resztę już musiałem wyrobić sobie sam...

Początkowe trzebieże były tragiczne. Ścinanie po 10 kubików dziennie z poobdzieranymi drzewami i wałkami rozrzuconymi po całym lesie. W styczniu juz kultura pracy była o wiele lepsza. Dochodziło do 15 potem 20 a jak było 26 kubików na ~5 dzień to sam zaczynałem być z siebie dumny. W połowie stycznia maszyna odmówiła posłuszenstwa ponieważ urwał się czujnik położenia piły. Firma która sprzedała maszynę powiedziała że nie serwisuje już tego ponieważ Vimek odebrał im licencje i dał drugiej firmie. Druga firma jechała 3 dni i dojechać nie mogła aż w końcu zadzwoniliśmy by przysłali czujnik i wymienimy go we własnym zakresie. Za śrubkę z przewodem zapłacilismy 630 polskich złotych... Niestety 'szef' czujnik wkręcił za głęboko (przez niewiedze) i zerwał się... 630 złoty na ziemie nie lezy więc znaleźlismy ten czujnik we własnym zakresie za który zapłaciliśmy 130 złoty :drunk: (zostawię to bez komentarza).

Temat generalnie zakładam z myślą przyszłościową. Z racji tego że bardzo mało jest jakich kolwiek informacji o tych maszynach i ich pracy a mało kto się wypowiada na ten temat ja postaram się to zmienić :)

Więc taka o to 'maszynu' :

Obrazek

Obrazek

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania proszę o kierowanie je w temacie a ja w miarę możliwości będę starał się na nie odpowiadać
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

fajny temat, fajny opis, kontynuuj :-)
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

fajny temat, fajny opis, kontynuuj :-)
Jestem za, a nawet przeciw.
mojzyq
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 11:40
Lokalizacja: Dąbrowa Opolska

Post autor: mojzyq »

Dwa dni na nowej trzebieży. Kultura pracy według mnie jest bardzo dobra jak na ten staż. Jak mi się to postaram się o jakiś film.

Tu jest efekt pracy (14 godzin ciągłęgo ścinania) :

Obrazek

A tak wyglądają składane przeze mnie wałki (składam tak od dwóch dni więc trzeba to dopracować :roll: ) :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

...pierwsze lepsze jakie byly najblizej ;]
-Vimek 404 t4
-Valmet 911.3
[center]Politycy kłamią wycierając pysk godłem, ludzie podobnie do dzieci są na kłamstwo podatni, więc zamknij ryj, żryj, pracuj i płać podatki - Efekt Lucyfera[/center]
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Fajnie, że dokumentujesz swoje dokonania. Powodzenia Ci życzę :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Czekamy na pozytywny komentarz zrywkarza :spoko:
Krystiano
początkujący
początkujący
Posty: 105
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 12:27
Lokalizacja: Polska

Post autor: Krystiano »

Parę dni temu mówiłeś, że wałki porozrzucane po lesie a tu naprawdę ładne i równe kupki! :) No i zrywka wtedy idzie :)
Jak najczęsciej opisuj swoją pracę, i dawaj zdjęcia bo lubię patrzeć na tą małą maszynkę :D
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Powodzenia Ci życzę :) Ciekawy wątek :D
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

mojzyq pisze:Tu jest efekt pracy (14 godzin ciągłęgo ścinania) :
Ale autor oprogramowania to powinien do szkoły wrócić. A co najmniej ortografię przećwiczyć...
Krystiano pisze:Parę dni temu mówiłeś, że wałki porozrzucane po lesie a tu naprawdę ładne i równe kupki!
Może to już po tym ręcznym składaniu?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

mojzyq
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 11:40
Lokalizacja: Dąbrowa Opolska

Post autor: mojzyq »

Piotrek pisze:Może to już po tym ręcznym składaniu?
Nie, nie... to jest składane przeze mnie Harvesterem.
Na początku miałem trzebieże na których ścinałem po 11 kubików i z co trzeciego drzewa udawało mi sie zrobić wałek 2.5m... Po prostu młody, gęsty las nie nadający się na Harvestera przynoszący bardziej straty jak zyski... Ale jakoś trzeba dojść do wprawy bo ponoć nie od razu Rzym zbudowano :)
-Vimek 404 t4
-Valmet 911.3
[center]Politycy kłamią wycierając pysk godłem, ludzie podobnie do dzieci są na kłamstwo podatni, więc zamknij ryj, żryj, pracuj i płać podatki - Efekt Lucyfera[/center]
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

mojzyq pisze:
Piotrek pisze:Może to już po tym ręcznym składaniu?
Nie, nie... to jest składane przeze mnie Harvesterem.
Na początku miałem trzebieże na których ścinałem po 11 kubików i z co trzeciego drzewa udawało mi sie zrobić wałek 2.5m... Po prostu młody, gęsty las nie nadający się na Harvestera przynoszący bardziej straty jak zyski... Ale jakoś trzeba dojść do wprawy bo ponoć nie od razu Rzym zbudowano :)
:) Byłem kilka lat temu na szkoleniu w Jarnątówku koło Prudnika. Jeden dzień szkolenia to była wizyta w u Czeskich leśników w górach Jesiennikach. Pokazywali nam pracę Harvesterów w górach. To były różne maszyny na różnych powierzchniach trzebieżowych. To co wyczyniali młodzi operatorzy to było mistrzostwo świata ;sortymenty idealnie wyrobione, a powierzchnia trzebieży bez uszkodzeń drzewostanu. Z wyglądu to byli chłopcy góra 20-letni, czyli bardzo szybko doszli do wprawy. Ja byłem wielkim przeciwnikiem tego sprzętu, ale po tym pokazie uwierzyłem, że można nim pracować bez strat dla lasu... Życzę Ci żebyś doszedł do takiego mistrzostwa jakie tam widziałem...Hej! :spoko: :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

mojzyq pisze:Nie, nie... to jest składane przeze mnie Harvesterem.
No to jesteś już niezły! :spoko:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

603Mariusz

Post autor: 603Mariusz »

magda55 pisze:Powodzenia Ci życzę :) Ciekawy wątek :D
W takim wyrzynaniu, powodzenia życzyć
Sahara piach za niedługo.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

mojzyq, powodzenia i szybkich postępów i oby Twoja nauka odbyła się z jak najmniejszą szkodą dla lasu. A z drugiej strony dziwię się troszkę, że Twój pracodawca wsadził Cię na maszynę bez uprawnień..
a kursy są http://www.katowice.lasy.gov.pl/web/gidle/122511
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
mojzyq
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 11:40
Lokalizacja: Dąbrowa Opolska

Post autor: mojzyq »

Szkolenie będzie. Pierw czekam na założenie własnej działalności a dokładnie na dotacje. Trzeba kroić państwo jak chcą dawać... Oni nas kroją mimo tego że my nie chcemy dawać ;/

Kultura pracy coraz to lepsza. Aktualna trzebież zakończona. 96 kubików w 19h wycięte ;] Ja dalej wałkuje temat składania wałków :mg: Tak to wygląda w lepszym pokazaniu
Dzisiaj przyjechał pan od zrywania i powiedział że kupki są w porządku. Bez problemu zrywa.

...no i skończyło sie kubikowanie :|
Obrazek
Gęsto i wąsko.
mojzyq
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 11:40
Lokalizacja: Dąbrowa Opolska

Post autor: mojzyq »

Nowe trzebieże, nowe kubikowanie :twisted: ładniutki, rzadziudki las... i metry lecą. Od wtorku ścinam. Zerwali na razie 130 metrów i jakies 40 jeszcze leży i z 30 jest do ścięcia ;]

Obrazek

Coś nagrałem z kabiny ale muszę kogoś poprosić żeby nagrał:


Od czego jest ten wskaźnik? Moim tokiem myślenia jest cisnienie jakie wytwarza się w zbiorniku oleju hydraulicznego. Generalnie maksymalnie robi się 1 bar ale spada jak sie nagrzeje.
Obrazek
-Vimek 404 t4
-Valmet 911.3
[center]Politycy kłamią wycierając pysk godłem, ludzie podobnie do dzieci są na kłamstwo podatni, więc zamknij ryj, żryj, pracuj i płać podatki - Efekt Lucyfera[/center]
Krystiano
początkujący
początkujący
Posty: 105
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 12:27
Lokalizacja: Polska

Post autor: Krystiano »

Na terenie jakiego nadleśnictwa robisz ? :)
mojzyq
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 11:40
Lokalizacja: Dąbrowa Opolska

Post autor: mojzyq »

Opole, gmina Dąbrowa 49-120
-Vimek 404 t4
-Valmet 911.3
[center]Politycy kłamią wycierając pysk godłem, ludzie podobnie do dzieci są na kłamstwo podatni, więc zamknij ryj, żryj, pracuj i płać podatki - Efekt Lucyfera[/center]
mojzyq
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 11:40
Lokalizacja: Dąbrowa Opolska

Post autor: mojzyq »

Żeby nie było że umarło coś i wgl :D



praca -> trening -> sen i nie ma czasu nawet na forum zaglądnąć :<
-Vimek 404 t4
-Valmet 911.3
[center]Politycy kłamią wycierając pysk godłem, ludzie podobnie do dzieci są na kłamstwo podatni, więc zamknij ryj, żryj, pracuj i płać podatki - Efekt Lucyfera[/center]
Awatar użytkownika
margita
początkujący
początkujący
Posty: 175
Rejestracja: piątek 31 sty 2014, 17:46
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: margita »

Podoba mi się Twoja praca i to co robisz. Dzięki twoim postom zaczęłam się trochę interesować maszynami leśnymi. :p Życzę sukcesów w pracy.
P.S. Ja także jestem z okolic Opola :)
ODPOWIEDZ