Lasy Afryki Północnej w XVIII i XIX wieku

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JohnSmith
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 18 paź 2021, 07:22

Lasy Afryki Północnej w XVIII i XIX wieku

Post autor: JohnSmith »

Witam wszystkich Państwa!

Jestem tu nowy. Założyłem konto licząc na pewną pomoc z Państwa strony.

Jakiś czas temu zainteresowałem się tematem obiegu wody w przyrodzie, w Afryce Północnej w XVIII i XIX wieku - wiem dziwne hobby. ;) Z tego powodu trafiłem na informację dla mnie nową, iż w Afryce Północnej - Maroko i Algieria, ale też np. Libia - znajdują się lasy. Od dziecka uczy się nas, że Afryka Północna to po prostu Sahara. Ale nie jest tak do końca. Na północ od Sahary znajdują się jeszcze góry, np. Góry Atlas. To właśnie tam występują lasy, które ponoć są typowymi lasami śródziemnomorskimi. A więc tak w Grecji, Libanie czy właśnie Algierii, historycznie występowały takie same lub bardzo zbliżone lasy.

Celowo piszę historycznie, gdyż wedle historycznego źródła które znalazłem, lasy te bardzo szybko niszczały, gdzieś pomiędzy XVIII a XIX wiekiem. A tak naprawdę były wyniszczane... przez kozy i owce. Zdaniem XIX wiecznego autora, w górskich lasach Algierii nie można było znaleźć nawet jednego młodego drzewka, gdyż wszystkie młode pędy były błyskawicznie wyjadane przez pasące się po lasach zwierzęta hodowlane. Autor ów wspominał również o starych drzewach, które albo były przewrócone albo też suche. W ich miejsce nie wyrastały jednak nowe drzewa, za sprawą intensywnego chowu kóz i owiec.

I tutaj zaczynają się moje pytania do Państwa jako do fachowców. :)

- Czy można z grubsza założyć, opierając się na jakiś normatywach, badaniach ilościowych itp. że w skali roku, w górach umiera lub jest przewracane od x do y % drzew?

- Zakładam, że wraz z młodymi drzewami, łupem wypasanej zwierzyny padały też niższe piętra lasu. Czy ktoś z Państwa mógłby pokusić się o ocenę, co dla górskiego lasu, jego poszycia, gleby, obiegu wody i ogólnej kondycji, mogło oznaczać kilkadziesiąt lat wypasu zwierząt?

- Ostatnie pytanie może wydać się najdziwniejsze. ;) Czy można określić w liczbach bezwzględnych lub na zasadzie proporcji, jaką powierzchnię mają różne piętra lasu? Chciałbym choć w zgrubnym przybliżeniu móc oszacować zmianę powierzchni, na której mogła osiadać wilgoć: rosa, mgła, chmury etc. w trzech sytuacjach, dla lasu zdrowego, dla lasu bez niższych pięter i dla gołego wzniesienia bez lasu. Czy ktoś w ogóle kiedykolwiek kwantyfikował coś takiego jak powierzchnia lasu w 3D?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Lasy Afryki Północnej w XVIII i XIX wieku

Post autor: Capricorn »

JohnSmith pisze: poniedziałek 18 paź 2021, 08:27 A tak naprawdę były wyniszczane... przez kozy i owce. Zdaniem XIX wiecznego autora, w górskich lasach Algierii nie można było znaleźć nawet jednego młodego drzewka, gdyż wszystkie młode pędy były błyskawicznie wyjadane przez pasące się po lasach zwierzęta hodowlane. Autor ów wspominał również o starych drzewach, które albo były przewrócone albo też suche. W ich miejsce nie wyrastały jednak nowe drzewa, za sprawą intensywnego chowu kóz i owiec.
Ichnie kozy łażą ponoć po drzewach, więc wyżerają nie tylko to, co się obsiało, ale też gałęzie niższych drzewek, więc jest to możliwe, że nie ma nowego pokolenia lasu, a starsze też obumierają w konsekwencji stałego zjadania.


JohnSmith pisze: poniedziałek 18 paź 2021, 08:27 - Czy można z grubsza założyć, opierając się na jakiś normatywach, badaniach ilościowych itp. że w skali roku, w górach umiera lub jest przewracane od x do y % drzew?
Chyba tylko za pomocą badań, bo wielkość szkód zależy od wielkości stad i od wielkości lasu.


JohnSmith pisze: poniedziałek 18 paź 2021, 08:27- Zakładam, że wraz z młodymi drzewami, łupem wypasanej zwierzyny padały też niższe piętra lasu. Czy ktoś z Państwa mógłby pokusić się o ocenę, co dla górskiego lasu, jego poszycia, gleby, obiegu wody i ogólnej kondycji, mogło oznaczać kilkadziesiąt lat wypasu zwierząt?
Możesz porównać do wypasu owiec u nas. Tam, gdzie są owce, są hale, a nie lasy. Gleba łatwiej się nagrzewa, więc i parowanie szybsze. Do tego dochodzi erozja, a w czasie deszczu wody nie ma co zatrzymać, więc szybko spływa zabierając ze sobą znaczne ilości materiału, więc wyższe partie górskiego lasu zaczynają stawać się skalistymi. Przy czym skały też podlegają erozji.
JohnSmith pisze: poniedziałek 18 paź 2021, 08:27- Ostatnie pytanie może wydać się najdziwniejsze. ;) Czy można określić w liczbach bezwzględnych lub na zasadzie proporcji, jaką powierzchnię mają różne piętra lasu? Chciałbym choć w zgrubnym przybliżeniu móc oszacować zmianę powierzchni, na której mogła osiadać wilgoć: rosa, mgła, chmury etc. w trzech sytuacjach, dla lasu zdrowego, dla lasu bez niższych pięter i dla gołego wzniesienia bez lasu. Czy ktoś w ogóle kiedykolwiek kwantyfikował coś takiego jak powierzchnia lasu w 3D?
Nie zajmowałem się tym tematem, ale poczytaj Relacje między lasem a wodą – przegląd problemów. E. Pierzgalskiego. On pisze, że Usunięcie drzewostanów spowodowało prawie natychmiastowy dochodzący do 35% wzrost odpływów http://cepl.sggw.pl/sim/pdf/sim18_pdf/2_Pierzgalski.pdf
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
JohnSmith
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 18 paź 2021, 07:22

Re: Lasy Afryki Północnej w XVIII i XIX wieku

Post autor: JohnSmith »

Capricorn pisze: poniedziałek 18 paź 2021, 08:53 Nie zajmowałem się tym tematem, ale poczytaj Relacje między lasem a wodą – przegląd problemów. E. Pierzgalskiego. On pisze, że Usunięcie drzewostanów spowodowało prawie natychmiastowy dochodzący do 35% wzrost odpływów http://cepl.sggw.pl/sim/pdf/sim18_pdf/2_Pierzgalski.pdf

Dziękuję. :)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Lasy Afryki Północnej w XVIII i XIX wieku

Post autor: Naj »

ODPOWIEDZ