Nadleśnictowo Katowice, wycinka w Lasach Murckowskich

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Nadleśnictowo Katowice, wycinka w Lasach Murckowskich

Post autor: czerwonobrody »

Mam pytanie do fachowców - u nas ostatnio jakaś awantura w sprawie wycinki okazałych buków. Tak sobie czytam i dotarłem do wypowiedzi rzecznika LP, który mówi:

"Są to starzejące się drzewostany bukowe w wieku 180-200 lat, dla których konieczne jest zainicjowanie młodego pokolenia drzewostanu. Na około 2 hektarach obszaru rozpoczęta zostanie naturalna wymiana pokoleń drzew - mówi Skurczak." - cytat za Wyborczą.

I teraz moje pytanie - dlaczego wycinkę nazywa "naturalną wymianą"? Czy to jakiś fachowy termin czy walnął babola?

I jeszcze prztyczek dla prowadzących stronę nadleśnictwa; szukałem jakiejś informacji na ich stronach w sprawie tej wycinki (podobno jakaś konferencja była), ale nic nie znalazłem...
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Nie wiem co rzecznik miał na myśli ale chyba zainicjowanie młodego pokolenia poprzez przecięcie dorosłego d-stanu. W tym że musi to być konsekwentne i za kilka lat usunięcie reszty aby młody d-stan mógł rosnąć.
Mam d-stan 200 -300 letni i moje postępowanie polega na jego ochronie poprzez wyłączenie go z produkcji, ale procesy rozpadu nie da się uniknąć. Boję się o ludzi którzy często chodzą na spacer bo drzewa Buki o takim wieku mają gałęzie które często się łamią A rozmiarami przypominają cienką tartaczkę.
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

Ja to rozumiem, tylko "naturalna wymiana" kłóci mi się z wycinką, która z definicji nie jest naturalna :)
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67109
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

czerwonobrody pisze:I teraz moje pytanie - dlaczego wycinkę nazywa "naturalną wymianą"?
To skrót myślowy. W ubiegłym roku buki miały chyba najbogatszy rok nasienny odkąd pamiętam. Znaczy nasion spadła kupa, albo i dwie. Chcąc tą wyjątkową okazje wykorzystać należy doświetlić trochę dno lasu właśnie za pomocą wycinki części drzew. Drzewa te w większości i tak dopadły oznaki starości i mimo potężnych rozmiarów są częściowo spróchniałe, więc nie jest to skok na kasę, a raczej wyprzedzenie nieuchronnego rozpadu tego drzewostanu i próba zainicjowania odnowienia naturalnego, czy inaczej mówiąc samosiewu. Konsekwencją odnowienia naturalnego będzie uzyskanie młodego pokolenia lasu powstałego z nasion drzew rosnących w tym lesie. O ile wiem, to już zaprzestano tam wycinki. Puszczyk uralski właśnie się tam ulungł :wink:

No i teraz samo określenie "naturalna wymiana pokoleń" - mówimy o niej wówczas, gdy nowe pokolenie lasu powstaje w wyniku obsiewu z drzew rosnących na miejscu.
Jest również wymiana sztuczna, z którą mamy do czynienia wtedy, gdy młode pokolenie wprowadzamy za pomocą sadzenia drzewek pochodzących z nasion niekoniecznie z tego lasu.
Kuna lesna pisze:za kilka lat usunięcie reszty
Nie za kilka, a za kilkadziesiąt. To RB IVD :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33751
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

czerwonobrody pisze:"naturalna wymiana" kłóci mi się z wycinką, która z definicji nie jest naturalna
Raczej niefortunnie użyty termin. Kuna lesna i Capricorn chyba trafnie odczytujeą
intencje, ale ja pewnych wyrażeń już nie używam, ze względu na zupełnie inaczej usytuowane ich znaczenie niż ja je przez kilkadziesiąt lat rozumiałem: ekologia, naturalny, pierwotny, spolegliwy... :lol:
[center] :ranting: A w ogóle to, leśnicy, przestańmy niszczyć przyrodę wycinając stare drzewa! Wycinajmy tylko młode!!! :ranting:[/center]
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

góral bagienny pisze:ja pewnych wyrażeń już nie używam, ze względu na zupełnie inaczej usytuowane ich znaczenie niż ja je przez kilkadziesiąt lat rozumiałem: ekologia, naturalny, pierwotny, spolegliwy..
Góralu ,Ty przestałeś a niektórzy zaczęli.
Ostatnio modne jest słowo: puszcza.Taka ,śmaka i owaka.Doszło już do tego ,że lichy park w centrum byle dziury to też puszcza.
Bo się tam psy do srania puszcza. 8)
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Kochajmy tylko młode :lol: :lol: :lol: nie tylko drzewa .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105071
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

góral bagienny pisze:Wycinajmy tylko młode!!! :ranting:
Tylko rżnięcie młodych dostarcza prawdziwych przyjemności! :D
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

góral bagienny pisze:...[center] :ranting: A w ogóle to, leśnicy, przestańmy niszczyć przyrodę wycinając stare drzewa! Wycinajmy tylko młode!!! :ranting:[/center]
Po niewielkiej aranżacji, można by się z góralem zgodzić...
[center]
:lol: ... leśnicy, przestańmy rżnąć stare ... Rżnijmy tylko młode!!! :lol:
[/center]
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77740
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... :ok:
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

:spoko: :lol:
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33751
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Naj, a Ty przypadkiem też nie rżniesz?
Głupa? :lol:
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
carabus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1796
Rejestracja: piątek 01 gru 2006, 08:28
Lokalizacja: z kłody

Post autor: carabus »

Naj pisze:Rżnijmy tylko młode!!!
Naj ma pokusę????? :lol: :lol: :lol:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

"Kto z nas nie ma pokus?" - klasyk z Torunia :wink:
Melon
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1907
Rejestracja: piątek 02 gru 2016, 23:12

Post autor: Melon »

Hokus pokus leśnik pełen pokus.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67109
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dzisiaj na Murckach kobitki całe na biało brały śluby z bukami. Mignęła mi przed oczyma jakaś kobitka wtulona w drzewo na tvn24... :shock:
Piszą cokolwiek w Wyborczej, choć to tylko zabawka, bo płacić im nie zamiaruję... :wink: https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7 ... encie.html
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Capricorn pisze:Dzisiaj na Murckach kobitki całe na biało brały śluby z bukami. Mignęła mi przed oczyma jakaś kobitka wtulona w drzewo na tvn24... :shock:
Piszą cokolwiek w Wyborczej, choć to tylko zabawka, bo płacić im nie zamiaruję... :wink: https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7 ... encie.html
Bedzie sporo mlodych wdow...... :roll:
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

:lol:
Głos laika na Twoim forum!
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Kobiety poślubiły buki przeznaczone do wycinki

Post autor: DAKa »

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7 ... ykRV3k7uSk

:idea: Jak donosza dobrze poinformowe zrodla , na wiadomosc o masowych zaslubinach katowiczanek w lesie Murckowkim do protestu przylaczyly sie liczne Zaklady Uslug Lesnych.

:prosze:


Drawle , poruszeni dramatyzmem i tragedia, ktory dotyka wdowy po Odeszlych zorganizowali akcje charytatywna w postaci zbiorki na pamiatki po mezach dla kazdej wdowy.


:prosze:

Ofiarodawcy gwarantuja najwyzsza jakosc recznie wykonanych pamiatek po po odeszlych , wykonanych z uzyciem ekologicznch materialow z niemiecka precyzja i wysoka dbaloscia o kazdy detal.

:spoko:

Wedle motta:

TAK IM DOPOMUSZ BUK !!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67109
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie takie cuda w lesie znajdowałem... :roll: :oops:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ