Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77500
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: drwalnik »

... :lol: :ok:
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Piotrek »

Okazuje się, że na ukończenie Przekopu czeka z utęsknieniem Krynica Morska. I to nie czeka z założonymi rękoma tylko modernizuje i rozbudowuje swój port aby był gotów na przyjmowanie statków "białej floty":
Umowa z sopocką firmą NDI została podpisana w ostatnim dniu lipca. W porcie w Krynicy Morskiej zostaną wydłużone pirs oraz nabrzeże, a skarpa będzie zabezpieczona. Obecnie pirs pasażerski ma około 100 metrów długości. Dzięki temu, że zostanie on wydłużony o ponad 65 metrów, będą mogły przy nim cumować statki pasażerskie białej floty o długości do 36 m oraz jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni, który jest inwestorem.
Źródło: https://pracodawcypomorza.pl/2021/08/03 ... -morskiej/
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Piotrek »

Obejrzałem sobie najnowszy filmik z przelotu nad przekopem i jakby ciężko mi uwierzyć w zapewnienia dr inż. kpt. ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego - Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - że inwestycja zostanie zakończona w tym roku...

Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Piotrek »

No najnowszy filmik z budowy zaskoczył mnie zupełnie. Nie zam się na tym ale rozumowymi metodami nie jestem w stanie dojść do tego, dlaczego obecnie rozbiera się nabrzeże, które przez ostatni rok sumiennie budowano.

Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Sten »

Zadaj to pytanie inwestorowi w ramach dostępu do informacji publicznej ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77500
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: drwalnik »

Piotrek pisze: środa 12 sty 2022, 13:38 No najnowszy filmik z budowy zaskoczył mnie zupełnie. Nie zam się na tym ale rozumowymi metodami nie jestem w stanie dojść do tego, dlaczego obecnie rozbiera się nabrzeże, które przez ostatni rok sumiennie budowano.

... może, żeby mieć co robić na najbliższe lata?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Piotrek »

Gdy budowali to nabrzeże, wydawało mi się, że powstaje coś podobnego do wschodniego falochronu przy północnym wejściu do śluzy...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Piotrek »

Wielka radość na budowie bo ubyło już sporo owego półwyspu...

PS. Nadal nie znalazłem żadnego wyjaśnienia po co go zbudowano i czemu go teraz rozbierają...

Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66910
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Capricorn »

Nie rozumiem braku zrozumienia. Przecież wybudowali żeby rozebrać...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Naj »

Tak jak w Ostrołęce :P
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Wiesław »

Kiedyś w radio słyszałem , że do budowy trzeba dużo kamienia hydrotechnicznego ze Szwecji. Nie pamiętam ile, ale coś ponad 100 tys ton.
Pierwotnie miano ten kamień dostarczać do jakiegoś istniejącego portu w Zatoce Gdańskiej i potem wozić go ciężarówkami na Mierzeję. Podobno ten zewnętrzny falochron tymczasowy usypano zamiast tego i on robi za tymczasowy port dla kilkudziesięciu statków z kamieniem, przez co ciężarówki nie rozjadą całej Mierzei. A potem falochron do rozbiórki.
Nie znam się, nie wiem czy to mądre czy głupie
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze: sobota 29 sty 2022, 20:16Podobno ten zewnętrzny falochron tymczasowy usypano zamiast tego i on robi za tymczasowy port dla kilkudziesięciu statków z kamieniem, przez co ciężarówki nie rozjadą całej Mierzei. A potem falochron do rozbiórki.
Mogłaby to być prawda, gdyby chodziło o falochron od strony Zatoki Gdańskiej. Ale ten, o którym piszę jest od strony Zalewu. Musieliby ten kamień przez Cieśninę Pilawską wozić...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze: niedziela 30 sty 2022, 00:58 Mogłaby to być prawda, gdyby chodziło o falochron od strony Zatoki Gdańskiej. Ale ten, o którym piszę jest od strony Zalewu.
Jeśli jest jak piszesz, to falochron jest bez sensu, ale przecież cały przekop jest bez sensu (ekonomicznego)... nie warto kombinować nad sensownością jego elementów...
Ot, duże dzieci bawią się w piasku nad morzem (fajna zabawa za duże pieniądze)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Wiesław »

Nie mam na to żadnych dowodów, po prostu przypuszczam, że nasi dzielni fachowcy od przekopu nie umieli załadować barek, które miały dowieźć ziemię do usypania sztucznej wyspy inaczej, więc zbudowali groblę na Mierzei, która robiła za port załadunkowy, i którą obecnie (po powstaniu wyspy) rozbierają.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Piotrek »

Też nie mam dowodu ale pośród wielu filmów z całego okresu budowy nie pamiętam aby odbywał się proces jaki opisujesz. Ne widziałem żadnej barki tam ładowanej i opróżnianej na wyspie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylvan

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Sylvan »

Post autor: maverick » sobota 07 mar 2009, 17:21
Ida po łatwiźnie, zamiast dogadać się z Rosjanami. Nie pokazywać noża w rozmowach, tylko coś zaproponować.


....A jak szanse na dogadanie się teraz by ktoś ocenił? :(
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze: niedziela 30 sty 2022, 15:48 nie pamiętam aby odbywał się proces jaki opisujesz.
To jak powstała owa wyspa? - wujek google licznie podaje, że została uformowana i utrwalono jej obwód, natomiast nie jest wypełniona wewnątrz, bo ma się tam znaleźć urobek z pogłębiania toru wodnego do Elbląga...
https://dziennikbaltycki.pl/przekop-mie ... 3-15670116
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze: niedziela 30 sty 2022, 17:11To jak powstała owa wyspa? - wujek google licznie podaje, że została uformowana i utrwalono jej obwód, natomiast nie jest wypełniona wewnątrz, bo ma się tam znaleźć urobek z pogłębiania toru wodnego do Elbląga...
To się zgadza. Tylko przejrzyj filmiki na YT i uważnie prześledź powstawanie wyspy.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Naj »

Z tego co widać. to po ogrodzeniu wyspy, ściana wypełniana jest materiałem pobieranym z dna przez pogłębiarkę. Środek wyspy będzie niewątpliwie też w ten sposób wypełniany ale materiałem z pogłębiania szlaku... O transporcie jakimiś barkami nie słyszałem...
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przekop przez Mierzeję nie zaszkodzi przyrodzie.

Post autor: Wiesław »

Naj pisze: niedziela 30 sty 2022, 21:13 Z tego co widać. to po ogrodzeniu wyspy, ściana wypełniana jest materiałem pobieranym z dna przez pogłębiarkę. Środek wyspy będzie niewątpliwie też w ten sposób wypełniany ale materiałem z pogłębiania szlaku... O transporcie jakimiś barkami nie słyszałem...
Obejrzyj pierwsze 17 sek filmu z linku w mym poprzednim wpisie. Rozładowywana na wyspie jest barka. Pogłębiarka wygląda inaczej...
Póki co, na Zalewie nie ma żadnej pogłębiarki nasiębiernej (z zasobnią na urobek). Trwa drugi przetarg na nabycie takowej. Ma ona wykonywać pogłębianie/utrzymanie toru wodnego do Elbląga i urobek transportować na wyspę.
Póki co, technologia prac ziemnych wygląda chyba następująco:
1. Koparki wybierają ziemię z przekopu, a ciężarówki ją wywożą.
2. W pobliżu przekopu są pływające pogłębiarki ssące, zasysające z dna wodę wraz z kawałkami gruntu do rurociągu, którym urobek jest przemieszczany na ląd.
3. Po odsączeniu wody barki transportują urobek we wskazane miejsce.
Mam więc nadzieję, że urobek z samego przekopu, jak też trafia na sztuczną wyspę, a nie do lasu na Mierzei.
A tu kolejny filmik z barką i holownikiem:
ODPOWIEDZ