rekultywacja wysypiska śmieci - sadzenie po rekultywacji lasu

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JOCKS
początkujący
początkujący
Posty: 71
Rejestracja: czwartek 24 maja 2018, 14:41

rekultywacja wysypiska śmieci - sadzenie po rekultywacji lasu

Post autor: JOCKS »

Witam,
mam pytanie do Was, odnośnie sadzenia lasu po rekultywacji wysypiska śmieci.
Jakie gatunki najlepiej by tam posadzić i czy w ogóle takie przedsięwzięcie się opłaca.
Mieliście gdzieś z tym tematem do czynienia piszcie.
Mam u siebie po rekultywacji wysypisko, a gmina niestety nic dalej z tym nie robi. W uchwale rady gminy jest napisane że rekultywacja ma przebiegać
w kierunku leśnym.
Wysypisko ma 1,43 ha fajnie by było żeby coś tam posadzić żeby produkowało tlen.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: rekultywacja wysypiska śmieci - sadzenie po rekultywacji lasu

Post autor: j24 »

Warunek podstawowy powodzenia przedsięwzięcia - odpowiednio gruba pokrywa nawiezionej ziemi.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66916
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: rekultywacja wysypiska śmieci - sadzenie po rekultywacji lasu

Post autor: Capricorn »

Spora powierzchnia. Przyjrzyj się roślinom tam rosnącym. Wysypiska potrafią być bardzo żyzne. Ja bym popytał miejscowego leśniczego. Może wskazać kierunek. Jeśli to tylko gruzowisko to kiepsko, ale jeśli faktycznie śmietnisko i jest tam całe spektrum odpadów to można eksperymentować... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: rekultywacja wysypiska śmieci - sadzenie po rekultywacji lasu

Post autor: Kuna lesna »

Na pewno gatunki liściaste , klony , lipy. Ale na początku rekultywacja poprzez zasypanie ziemią .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66916
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: rekultywacja wysypiska śmieci - sadzenie po rekultywacji lasu

Post autor: Capricorn »

Dla mnie to trochę nieczytelny tekst, bo po pierwsze jest już:
JOCKS pisze: wtorek 25 sty 2022, 21:33po rekultywacji
A po drugie, skoro jest po to jednak coś tam powinno być. Czyżby najpierw ktoś przeprowadził rekultywację, a gdy się nie udała, zrobił tam wysypisko, które chce ponownie rekultywować?
Gdy u mnie rekultywacja się odbywała, to ja byłem na wizji w terenie, ja ustalałem gatunki z rekultywującym i ja dbałem o rodzaj i sposób przygotowania gleby, a nawet o jej badania. Mam do dzisiaj wyniki z laboratoriów każdej partii ziemi przywiezionej na rekultywację.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ