Operatowe wskazówki gospodarcze.

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Operatowe wskazówki gospodarcze.

Post autor: juniperus »

Kto mi wyjaśni, jak to jest z realizacją wskazówek gospodarczych zapisanych w operacie?
Które z nich trzeba bezwarunkowo zrealizować, może wszystkie?

Mam konkretne przypadki:
1. W wydzieleniu urządzanie jako wskazówkę dało CW. Leśniczy na początku okresu operatowego wykonał to CW, lecz na 2 lata przed końcem operatu planuje jeszcze raz CW. Mówi: "trzeba by jeszcze raz przeczyścić". I poniekąd ma rację, bo młodnik wymaga czyszczenia i wydaje mi się, że nie ma sensu zwlekać do nowego okresu operatowego. Problem polega na tym, że to już jest młodnik i jeżeli już to należałoby wykonać pierwsze CP.
I tu leśniczy mówi, że nie może planować CP, bo urządzanie takiego zabiegu nie przewidziało podając wskazówki gospodarcze dla tego wydzielenia i dlatego ponownie planuje CW :)
Moje pytanie brzmi: czy można w tej sytuacji wykonać to CP - skoro jest taka potrzeba na gruncie, a zalecana przez urządzanie wskazówka gospodarcza została zrealizowana? A co by było gdyby nie była zrealizowana?

2. Urządzanie dało jako wskazówkę CP. Jest 8 rok operatowy. Leśniczy planuje CP. Wchodzimy na powierzchnię (d-stan generalnie So, 24 lata, pow. 4,24 ha). Leśniczy mówi, że on tu zrobi ~ 20m3 grubizny na 1 ha. Ja uważam, że jest to już pierwsza TWP. Jak to dać do wniosku na 2011, jako CP (HOD), czy jako TWP (POZ)? Ja osobiście nie lubie fikcji i fałszowania rzeczywistości, dla mnie to jest TWP.
Pytanie: jak to rozwiązać, co na to przy ewentualnej kontroli pełnej ILP. Czy można nie wykonać wskazówki gospodarczej podpisanej przez Ministra?
juniperus (but not communis :) )
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Według mojego rozumowania stosowałbym zasadę rozróżniania między CW i CP (trzymać się należy rzeczywistości na gruncie) i rozliczania się operatowych wskazówek przy CP-P i TWP, a to ze względu na okres czasu między przemianami w uprawie, młodniku i drzewostanach oraz charakter tych zmian. Nie znajdziesz oficjalnego wyjaśnienia jak co i kiedy stosować i jak to robić.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Zasadniczo (choć tu różne opinie i szkoły są prezentowane) wykonujemy taki zabieg jaki został zaplanowany.
Ta zasada wynika z konieczności rozliczenia wykonanych zabiegów planowanych w operacie.
Jeśli jakiś zabieg chcesz inaczej nazwać (wykonać ) niż go zaplanowano w operacie, to zgłoś swe uwagi w trakcie tworzenia operatu. Jeśli operat jest już zatwierdzony to działaj zgodnie z nim (zasadniczo) odstępstwa namieszają mocno w wykonaniu (rzadko są zasadne).

Przykład
D-stan So 38 lat plan TWP
Jeśli wykonasz w 39 lub 40 roku życia d-stanu to wątpliwości nie będziesz miał.
Jeśli wykonasz w 48 roku życia d-stanu (ostatni rok obowiązywania operatu) to też wykonujesz TWP ale płacisz już za trzebież III klw (o ile nie płacisz średniej stawki przetargowej)
Każde cięcie przygodne w tym d-stanie do końca tego operatu jest PTW
Jeśli uznasz, że zabieg trzeba wykonać dwukrotnie w dziesięcioleciu to pierwszy oczywiście TWP, drugi nawet jak będzie miał 48 lat też TWP.
juniperus pisze:czy można w tej sytuacji wykonać to CP - skoro jest taka potrzeba na gruncie
Zabieg nazywasz CW, ale na gruncie wykonujesz CP
Gdyby się zdażyło, że CW nie wykonano w odpowiednim czasie , a d-stan stał się młodnikiem to też planujesz CW lecz tu od razu przygotuj wyjaśnienie dlaczego CW wykonano tak późno bo ktoś Cię o to powinien zapytać.

Jeśli ktoś aptekarsko uczepi się gruntu, to zacznie się sypać wykonanie operatu, bo planowano 200ha CW, a wykonano 180. Planowano 300ha CP, a wykonano 320.

W tej robocie czegoś trzeba się trzymać. Najracjonalniej jest trzymać się operatu.

Uwagi wnosimy przed zatwierdzeniem. Jeśli zgodziliśmy się z zapisami w operacie, to teraz nie róbmy się mądrzejszymi i nie mieszajmy.

Najważniejsze by zabiegi były wykonane.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Atlas pisze:Jeśli ktoś aptekarsko uczepi się gruntu, to zacznie się sypać wykonanie operatu, bo planowano 200ha CW, a wykonano 180. Planowano 300ha CP, a wykonano 320.
A co z odnowieniami w trakcie planu? Przecież one wejdą w fazę CW i powiększą pulę wykonanych zabiegów w 10-leciu.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jarek pisze:A co z odnowieniami w trakcie planu?
Z marszu 50% jest planowana do CW, bo statystycznie tyle z nich wymagać będzie tego zabiegu :)
Oczywiście zdarzy się, że plan zrębów może być niewykonany. Tu wyjaśniamy jednym zdaniem mniejszą powierzchnię wykonania CW : nie wykonano planowanych zrębów. Koniec wyjaśnienia :)
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Atlas pisze:Oczywiście zdarzy się, że plan zrębów może być niewykonany. Tu wyjaśniamy jednym zdaniem mniejszą powierzchnię wykonania CW : nie wykonano planowanych zrębów. Koniec wyjaśnienia :)
A odnowienia gruntów porolnych, przejętych? Ich nawet nie ma w planie urządzenia, a generują późniejsze zabiegi pielęgnacyjne.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jarek pisze:A odnowienia gruntów porolnych, przejętych?
Też piszemy wyjaśnienie: powierzchnia CW wzrosła z tytułu zalesienia przejętych gruntów o powierzchnię....ha. Koniec wyjaśnienia :)
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

I tylko wyjaśnienia i wyjaśnienia, a po co? Nie można normalnie podejść do tematu, że to zupełnie naturalne?
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jarek pisze:I tylko wyjaśnienia i wyjaśnienia, a po co?
Przy trzymaniu się wskazówek operatowych napiszesz tylko te dwa wyjaśnienia (niewiele wiecej) jak będziesz się trzymał "zupełnej naturalności" to będziesz miał kilka segregatorów na wyjaśnienia.
Plan CW - wyk CP - wyjaśnienie - do każdej pozycji :)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Leśnik musi chcieć przyjrzeć się operatowi przed zatwierdzeniem!

Jak mu się nie chciało lub przeoczył coś, to nich nie miesza. Niech nie udowadnia, że urządzeniowcy coś sknocili - jak nie zauważył błędu to niech walnie się w swoją pierś.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Generalnie to w praktyce jest tak: w lesie robisz to czego wymaga drzewostan a w papierach to czego wymaga operat :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

Atlas pisze:Zabieg nazywasz CW, ale na gruncie wykonujesz CP
Miałem takich sytuacji sporo, ale lepiej jest wykonać CP i nazwać to jako CP, jeżeli koszty za 1 ha są niższe. Teraz obowiązuje ostre myślenie ekonomiczne o czym się niedawno przekonałem.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:Generalnie to w praktyce jest tak: w lesie robisz to czego wymaga drzewostan a w papierach to czego wymaga operat
Amen.

Dla nieprzekonanych jeszcze jeden przykład.
Operat plan - CW - 3,00ha
Warunki terenowe zmuszają wykonać zabieg dwukrotnie (a czasem nawet trzykrotnie) - szkodliwe samosiewy, odrosty itp.
Jeżeli zawsze te zabiegi księguję jako CW, to powierzchnia wykonania pozostaje 3,00ha (zabieg I 3,00ha, zabieg II 3,00ha)
Jeśli wykonam pierwszy zabieg jako CW, a następny jako CP, to w wykonaniu uzyskamy:
CW-3,00ha
CP-3,00ha
Pracowaliśmy na 3,00ha a w tabelach łącznie pojawi się nam 6,00ha :|
Podobnie TW i ...

Pod koniec okresu urządzeniowego po dodaniu wykonanych zabiegów okaże się, że obręb ma 7000ha, a leśnicy wykonali zabiegi na powierzchni 7300ha

Tu rodzi się pytanie skąd te fikcyjne powierzchnie w tabelach się pojawiły?
Gorączkowe szperanie po wydzieleniach - sztuka po sztuce - dzień po dniu - puchnące segregatory wyjaśnień, niepotrzebnej biurowej roboty... i poco nam ten bajzel?
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Quercus pisze:Teraz obowiązuje ostre myślenie ekonomiczne o czym się niedawno przekonałem.
Pytanie inspektora na wykonanej powierzchni - ile pan tu zapłacił?
Moja odpowiedź - tyle ile wynosi stawka zwycięzcy przetargu. I na każdej powierzchni bez względu na rzeczywistą pracochłonność operujemy tą stawką (średnią).
Koniec rozmowy o kosztach, nawet nie zapytał ile ta stawka wynosi, bo nic by to nie wniosło.

Jeśli zaś mówimy o obniżaniu kosztów n-ctwa, to kiepskie płacenie za solidną pracę prowadzi donikąd. Nakład pracy powinien znaleźć odzwierciedlenie w płacy, wykonawca przed przetargiem powinien znać pracochłonność i nazwa zabiegu tej rzeczywistej pracochłonności nie zmieni.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Atlas pisze:Pod koniec okresu urządzeniowego po dodaniu wykonanych zabiegów okaże się, że obręb ma 7000ha, a leśnicy wykonali zabiegi na powierzchni 7300ha
Jakiś dziwny obręb jednowiekowy, chyba jakiś poligon czy co?
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jarek pisze:dziwny obręb jednowiekowy
Zmęczenie czy cóś :)
Wszak stoi :

CW (..)
CP (..)
Podobnie TW i ...
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Nadal obstaję by CW i CP (bez CP-P) rozliczać według rzeczywistego wieku i stanu uprawy i młodnika, natomiast CP-P i TW i TP według wskazówek operatowych :)
borninck
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 14:46
Lokalizacja: CK

Post autor: borninck »

Temat bardzo ciekawy. Między innymi na przykładzie tego wątku widzimy jak odmienne są interpretacje różnych działań w LP. W naszej dyrekcji mamy oficjalne pismo: postępujemy zgodnie z potrzebami drzewostanu na gruncie, zaś wskazówki w PUL traktujemy orientacyjnie. I płacimy za taką czynność jaką wykonaliśmy w terenie (zgodnie ze stawką przetargową). To co robi Atlas rzeczywiście nadaje się dla ILP: robi w terenie zabieg o charakterze TWP, jednak zabieg ten planuje i "odnotowuje" jako CPP i płaci za CPP (bo w operacie stoi CPP). A chyba stawki za CPP są dużo wyższe niż za TWP...
Zresztą nastawianie się z góry na pisanie wyjaśnień jest dla mnie dziwne. Ja wiem, że ostatnio ci z góry traktują zwykłych pracowników jak (....), ale bez przesad!
A co do rozliczenia operatu. U nas podczas nie tak dawnej kontroli pełnej mieliśmy większe wykonanie w CP z hodowli, CPP z pozyskania i TWP niż 100% - inspektor szybko to zrozumiał i żadnych wyjaśnień nie wymagał. Przecież to jest proste: część CW przechodzi w CP i CPP, z kolei część CPP przechodzi w TWP, zaś część TWP przechodzi w TPP. Nie róbmy z lasu apteki.
W tej dyskusji popieram Jarka :D
Nika
początkujący
początkujący
Posty: 141
Rejestracja: czwartek 30 paź 2008, 19:11
Lokalizacja: Polska

Post autor: Nika »

Oj Atlas nie chcę cię straszyc ale jak kiedyś trafisz na porządną kontrolę to możesz się zdziwić. Potwierdzam to co pisał Jarek, jak wykonałeś na gruncie CP to tak musisz je zaewidencjować. Powodów jest kilka dla których należy tak postępować, chociażby prawidłowość sporządzania dokumentacji płacowej. Koniec kropka. Ja tam zawsze byłam kontrolowana przez rozumnych inspektorów, którzy przyjmowali logiczne wyjaśnienia, ale to może kwestia szczęścia. Przy dobrze sporządzonym operacie i prawidłowym harmonogramie robót takich pozycji w 10-leciu jest niewiele ... inspektorzy też ludzie i cieszą się kiedy widzą, że mają do czynienia z leśnikami myślącymi. Wyznaję zasadę: to co w lesie to w papierach i wyjątkowo nie mogę zgodzić się z Piotrkiem.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nika pisze:Wyznaję zasadę: to co w lesie to w papierach i wyjątkowo nie mogę zgodzić się z Piotrkiem.
To fajnie, bo ja się też ze sobą nie zgadzam. :) Piszę jak wiem, że jest.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ