Wymiana komp w biurze Nctwa co 5 lat

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sawk
początkujący
początkujący
Posty: 36
Rejestracja: środa 16 wrz 2015, 13:13

Wymiana komp w biurze Nctwa co 5 lat

Post autor: Sawk »

Witam, jak w temacie gdzie ten zapis mogę znaleźć? Czy jest to wymagane? Robicie to? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169503
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Owszem. Jest taka zasada, ale podstawy prawnej nie znam. Zapewne ma to też związek z amortyzacją sprzętu.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Sten pisze:Zapewne ma to też związek z amortyzacją sprzętu
Racze nie. Taki sprzęt ma stawkę (chyba)30% a bardzo często amortyzowany jest jednorazowo ze względu na wartość netto poniżej 3500. Raczej brany jest pod uwagę postęp techniczny. U mnie nie zawsze wymieniamy po 5 latach.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:Zapewne ma to też związek z amortyzacją sprzętu.
Chyba nie bo zestawy komputerowe mają stawkę amortyzacji 30% więc całkowicie amortyzują się po 40 miesiącach. A mogą jeszcze szybciej, bo ponieważ spełniają kryteria urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, stawkę amortyzacji można zwiększyć do 60% czyli całkowita amortyzacja nastąpi po 20 miesiącach. Więc te 5 lat to chyba nie od amortyzacji zależy :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sawk
początkujący
początkujący
Posty: 36
Rejestracja: środa 16 wrz 2015, 13:13

Post autor: Sawk »

Czyli nie wynika to z podstawy prawnej?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie wiem, może jest jakieś zarządzenie w tej sprawie? Albo jakieś polecenie przekazane na jakiejś naradzie?
Jakby nie było, jeśli jest to nie bardzo rozumiem te 60 miesięcy skoro góra po 40 zestaw jest zamortyzowany i kasy z amortyzacji już się w koszty nie wrzuca.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:Nie wiem, może jest jakieś zarządzenie w tej sprawie? Albo jakieś polecenie przekazane na jakiejś naradzie? Jakby nie było, jeśli jest to nie bardzo rozumiem te 60 miesięcy skoro góra po 40 zestaw jest zamortyzowany i kasy z amortyzacji już się w koszty nie wrzuca.
AFAIR wpisano to w któreś z zarządzeń okołoITycznych, ale ręczę. Nie sądzę żeby wprowadzającemu taką zasadę przyświecała jakaś głębsza myśl (wpiszmy coś żeby na starociach nie pracowali i nie narzekali, ze nasz nowe wersje nie działają, np. 10 lat, za dużo? to wpisz 5!).
Jednakże... większość kupowanych w przetargach pecetów ma OEMowe wersje systemu operacyjnego od MS (tzw. podatek mikrosoftowy). I tu, w związku z postanowieniami polskiego prawa autorskiego pojawia się 5 lat, licencje MS OEM nie okreslają czasu, na jaki zostały udzielone,
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:I tu, w związku z postanowieniami polskiego prawa autorskiego pojawia się 5 lat, licencje MS OEM nie okreslają czasu, na jaki zostały udzielone
Określają - do końca "życia" zestawu komputerowego, z którym zostały zakupione :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Wymiana komp w biurze Nctwa co 5 lat

Post autor: g »

Sawk pisze:Witam, jak w temacie gdzie ten zapis mogę znaleźć? Czy jest to wymagane? Robicie to? Pozdrawiam
szukaj pisma DGLP z dnia 04.11.2014 nr OI.0402.1.2014
berek
początkujący
początkujący
Posty: 43
Rejestracja: wtorek 18 sie 2015, 12:22
Lokalizacja: północ-południe

Post autor: berek »

okres amortyzacji jest podany w polityce rachunkowosci.
Komputery - zestawy komputerowe - są środkami trwałymi.
Jeżeli cena zestawu, komputera jest wyższa niż 3500 zł - stawka amortyzacji wynosi 30%, czyli okres używalności wynosi 3,33 roku.
Jeżeli cena zestawu, komputera jest niższa niż 3500 zł - amortyzacja jest jednorazowa.

Czy robimy? póki jest kasa to robimy, aby były koszty amortyzacji, aby mieć sprzęt sprawny, aktualne oprogramowanie itd

chociaz osobiście nie widzę sensu wymiany sprzętu Leśniczego - komputera, zestawu - częściej niż co 4 lata.
borninck
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 14:46
Lokalizacja: CK

Post autor: borninck »

5 lat zostało określone w przytoczonym powyżej piśmie z Generalnej z 2014 roku. Wiem, że z poleceniami góry się nie dyskutuje, ale z własnej praktyki widzę, że ten okres powinien być trochę dłuższy (powiedzmy 6-7 lat). Komputery do biura kupuje się klasy biznes za ok 4 tys. netto, a ten sprzęt tak szybko się nie starzeje - zwłaszcza podczas pracy w silpie i offisie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

borninck pisze:ten sprzęt tak szybko się nie starzeje
Ale tu chodzi nie o jego zestarzenie technologiczne ale o całkowitą amortyzację. Niech ci księgowe wytłumaczą dlaczego zamortyzowanego sprzętu nie opłaca się trzymać na stanie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

bornick my mówimy o kompach w kancelariach a te bez systemu operacyjnego są naprawdę tanie . Ja dziś właśnie wymieniłem sprzęt w biurze minęło 5 lat :) czy zauważyłem różnice ? tak szczególnie podczas pracy z Qgisem .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66916
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna lesna pisze:tak szczególnie podczas pracy z Qgisem .
Nie wiem, czy ktoś oprócz mnie z leśniczych bawi się tym programem. W sumie ja też tylko na prywatnym komputerze i też tylko po to, co by z wprawy nie wyjść, bo gniazda i inne to jednak w Web SILPie lepiej i szybciej ;)
Przeglądarka, pakiet biurowy, poczta i to wszystko, do czego większości służy ten komputerek.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

No bo do tego został stworzony w takiej postaci . A Qgisa używam najczęściej dla zbierania i nanoszenia własnych danych .Ma jedną przewagę nad Web SILPem -atrybuty ( nieskończenie wiele atrybutów :) )
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66916
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

To prawda, ale mimo wszystko wolę nawet stary prywatny komputer od służbowego. Jest i tak znacznie szybszy. O nowszych maszynach nawet nie wspominam :wink:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
poreba pisze:I tu, w związku z postanowieniami polskiego prawa autorskiego pojawia się 5 lat, licencje MS OEM nie okreslają czasu, na jaki zostały udzielone
Określają - do końca "życia" zestawu komputerowego, z którym zostały zakupione :)
Art. 66.
1. Umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba że w umowie postanowiono inaczej.
Umowa/licencja na jednym starym kompie nie ma w zakresie terminu jej obowiązywania "postanowień innych" (EULAID:WX.4_PRO_RTL_PL), ta pod adresem
http://download.microsoft.com/Documents ... efc1f1.pdf
też nie - chyba że mi to umknęło. To na ile zostały zawarte? ;-)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:Umowa/licencja na jednym starym kompie nie ma w zakresie terminu jej obowiązywania "postanowień innych"
Ma. Na samym początku:
2. PRAWA DO INSTALACJI I UŻYWANIA.
a. Jedna kopia na komputer.
Licencja na oprogramowanie jest na stałe przypisana do komputera, z którym to oprogramowanie jest rozpowszechniane. Komputer ten jest wówczas „licencjonowanym komputerem”.
To właśnie jest "inne postanowienie", które ogranicza stosowanie licencji tylko do końca okresu "życia" komputera.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
poreba pisze:nie ma w zakresie terminu jej obowiązywania "postanowień innych"
jest na stałe przypisana do komputera, z którym to oprogramowanie jest rozpowszechniane. Komputer ten jest wówczas „licencjonowanym komputerem”.
To właśnie jest "inne postanowienie", które ogranicza stosowanie licencji tylko do końca okresu "życia" komputera.
Nie rozumiemy się,
Ty prawisz (i słusznie, z tym nie dyskutuję) o przypadku wygaśnięciu licencji wynikającym z jej postanowień, ja o przypadku wygaśnięcia wynikającym z przepisów polskiego prawa (dokładniej: tylko relacjonuję jedna z interpretacji).
Inaczej:
Ty o przypadku gdy po pół roku od zakupu komputra rozparcelujesz go na części dla znajomych (lub gdy kradziej Ci ukradnie, to razem z licencją)/
Ja o przypadku, gdy ktoś przegrzebie Ci 10-letni komputer z raźno działającym oemowym ikspekiem i zarzuci Ci "nielegalne oprogramowanie", gdyż nie znajdując w 'starej' licencji okresu, na jaki została udzielona, wyciągnie Ci art. 66 ust. 1 PA.
ODPOWIEDZ