Gdy DNS-y Orange "wariują"...

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Gdy DNS-y Orange "wariują"...

Post autor: Piotrek »

Ostatnio kilka stron przestało mi się wyświetlać. Wszystkie działały prawidłowo a niektóre wyświetlały komunikat o nieodnalezieniu serwera. Aby wyeliminować, że to wina mojego "liska" zacząłem próbować przez inne przeglądarki a nawet systemy. Na początek poszła Vista z Internet Explorerem oraz Chrome - nie wyświetliły. Więc spróbowałem Windows 10 z Edge. Efekt ten sam. Na szczęście zauważyłem, że Chrome wyświetla "przytomny" kod błędu wskazujący na nieprawidłową pracę DNS. Brzmiał on: DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN. No to byłem w domu - DNS-y Orange (preferowany: 194.204.152.34 i alternatywny: 194.204.159.1) nie radzą sobie z rozwiązaniem adresu. Ale jak je zmienić, skoro mam je "zaszyte" na stałe w FunBox-ie? "Normalne" routery pozwalają na edycję DNS ale nie routery Orange :( Przypomniałem sonie jednak, że w Windows jest możliwość wyłączenia karcie sieciowej automatycznego pobierania adresów DNS i podania własnych! :) Po wstawieniu odpowiednich wartości tam gdzie trzeba wszystko wróciło do normy - wszystkie strony otwierają się jak trzeba :)
Lecz pomyślałem sobie, ze nie wszyscy wiedzą co i gdzie trzeba wstawić. Stąd poniższy "samouczek". :)
  1. Na początek odnajdujemy na w obszarze powiadomień ikonkę połączenia sieciowego. U mnie wygląda tak:

    Obrazek
  2. Teraz klikamy ją prawym klawiszem myszki i wybieramy z menu "Centrum sieci i udostępniania"

    Obrazek
  3. W otwartym oknie odnajdujemy punkt "Zarządzaj połączeniami sieciowymi" i klikamy go

    Obrazek
  4. W nowo otwartym oknie odszukujemy nasze połączenie sieciowe, przez które łączymy się z internetem (u mnie akurat jedno ale inni mogą mieć więcej połączeń, np. laptopy mają najczęściej kartę bezprzewodową i przewodową)

    Obrazek
  5. Właściwe połączenie klikamy prawym przyciskiem myszki i z menu wybieramy "Właściwości"

    Obrazek
  6. W nowym oknie odnajdujemy wpis "Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)" i zaznaczamy go jednym kliknięciem, następnie klikamy "Właściwości"

    Obrazek
  7. Powinno wyświetlić się takie okno:

    Obrazek

    w którym zwracamy uwagę na zakreślone opcje.
  8. Klikamy na opcję "Użyj następujących adresów serwerów DNS:"

    Obrazek

    po czym wypełniamy odpowiednie pola tak jak na obrazku:
    podstawowy - 8.8.8.8
    alternatywny - 8.8.4.4
    (Bez obaw - to adresy serwerów DNS Google).
  9. Klikamy OK, jeszcze raz OK i zamykamy wszystkie okna. Powinno działać :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169948
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Za skomplikowane to dla mnie. Szczęśliwie syn mieszka nieopodal i bywa na każde zawołanie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ