Szkicownik Leśniczego

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Szkicownik Leśniczego

Post autor: Fichtel »

Pytanie "gapowicza"
Czy jest szansa "przeniesienia" szkiców zrębowych o rok?
:D
Zrobiłem w 2015 a nie 2016 :cry:

Jak w ubiegłym roku robiłem plany to się pilnowałem bo domyślnie zawsze ustawia się rok bieżący... :)

Ale coś mi się zadaje, że MUS robić od nowa.

A SWOJĄ DROGĄ TEGO CO URODZIŁ TO NARZĘDZIE POWINNI NA SUCHEJ GAŁĘZI...
Np. tak rębnia gniazdowa... - prosi się "WSTAW ELIPSY" - np. 1,2,5,9 i tylko wstawić ze snapowaniem.
:)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jest o ile pamiętam. Wystarczy wejść w tryb edycji i tam zmienić rok. Zaraz to sprawdzę, żeby potwierdzić.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

A jednak nie da się nie wiedzieć czemu :( Trzeba na nowo przygotować szkic. W sumie warto to zgłosić do portalu zgłaszania błędów. Przecież rębnia może zostać wstrzymana, więc powinno się dać ją przenieść na kolejne lata :!:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Podobnie jest z robieniem projektów w panelu.
Z tym się w ubiegłym roku pilnowałem
a tu Szkicownik i taka GAFA
:x - MUS "mazać" te poligony w rębni gniazdowej dla każdego gniazda osobno.
Ja ma tylko jakieś 30 gniazd. Ale koledzy mają i po 70... ;/ takiego "maziania" :help:

Ale, żeby roku nie można było skorygować - TO JUŻ GAPIOSTWO NA CAŁEGO!!!!
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze: MUS "mazać" te poligony w rębni gniazdowej dla każdego gniazda osobno.
Ale jak to mazać? Przecie po przeniesieniu poligonów z rejestratora trwa to dosłownie minutkę :shock:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

kto przenosi to przenosi...
masz z GPS-em to se przenosisz :D
a są tacy co to mazać muszą...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Nie Ci DT-owiec (lub Za-ca) szkic odblokuje. Wtedy zmieni się jego status z Zatwierdzony na W przygotowaniu.
I wtedy można taki szkic edytować.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze:masz z GPS-em to se przenosisz :D
Szczerze współczuję nowego PULu :mg: Spróbuj dla przykładu zaznaczyć kolejne gniazdo na starym gnieździe, a mocno się zdziwisz. Zerknij na mapę (najlepiej orto) i porównaj granice pnsw wg szkiców i faktycznie na gruncie. Teraz wyobraź sobie, że dostajesz GPS i mierzysz powierzchnie, które wypadają na tych wkreślonych "z ręki". Skutek - cała mapa numeryczna do przerobienia. Powiem Ci, że pieprzyłem się z tym dwa miesiące.
j24 pisze:Wtedy zmieni się jego status z Zatwierdzony na W przygotowaniu.
Niekoniecznie, a raczej na pewno nie pomoże. Ja mam status "w przygotowaniu" i można zmienić szkic, ale nie jego okładkę. Brakuje okienka roku. Tam też jest opcja wyboru wydzielenia). Właśnie dlatego sprawdzałem.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dodam, że ja nabyłem prywatny odbiornik GPS już jakiś czas temu. Teraz mi leży gdzieś w torbie, bo nowe rejestratory mają wbudowane odbiorniki.
Jeśli tylko masz możliwość to pobierz sobie mLas w wersji próbnej na smartfona, albo choć mLas mini i wówczas będzie Ci znacznie łatwiej. Na stronach Esri znajdziesz też demo ArcPada. Tylko nie jestem pewien, czy warstwy w nim wytworzone będą widoczne w szkicowniku. Dawno się nie posługiwałem tym programem.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze: (...)
j24 pisze:Wtedy zmieni się jego status z Zatwierdzony na W przygotowaniu.
Niekoniecznie, a raczej na pewno nie pomoże. Ja mam status "w przygotowaniu" i można zmienić szkic, ale nie jego okładkę. Brakuje okienka roku. Tam też jest opcja wyboru wydzielenia). Właśnie dlatego sprawdzałem.
Faktycznie, roku zmienić się nie da. :(
A może ktoś o wyższych uprawnieniach w nadleśnictwie może te szkice przenosić między latami? Skoro szacunki w "Acerze" da się, to może i szkice? :|
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tego nie wiem, nie pytałem :(
Mimo wszystko myślę, że jest to błąd godny zgłoszenia do portalu zgłaszania błędów. Mnie to rybka, ale jeśli ktoś rzeczywiście wkreśla gniazda z palca, to roboty ma do czorta za każdym razem, a to już wystarczający powód, by przenieść wybór roku z okładki do tabelki głównej.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1409
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

Czy do szkicwnika da się zaimportowac pomiary wykonane w eLas mobile za pomocą rejestratora?
"W teorii teoria i praktyka to to samo. W praktyce - coś zupełnie innego"
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67142
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie mam pojęcia, nie próbowałem, ale chyba tak. W końcu po to ten elas został wymyślony :roll: Spróbuj przenieść do komputera warstwy z katalogu Dataout i skompersuj warstwy do zipa.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1409
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

Przetestowałem.... nie udało mi się bezpośrednio z eLasa mobile wykorzystać danych. Konieczne było skopiowanie pliku z rejestratora i przekonwrtowanie w Qgisie na plik shp potem spakowanie zipem i sukces :) udało się zaimportować paczkę danych do szkicownika . Może ktoś zna szybszą drogę do wykorzystania pomiarów wykonanych na rejestratorze??
"W teorii teoria i praktyka to to samo. W praktyce - coś zupełnie innego"
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

To kolejne pytanie
Może STWÓRCA się objawi...
Opracował Ktoś rozsądne "obejście" wrysowania np. 200 grup gatunków domieszkowych w formie poligonów...? :D
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

Fichtel pisze:Czy jest szansa "przeniesienia" szkiców zrębowych o rok?
Na obecną chwilę nie.
Capricorn pisze:W sumie warto to zgłosić do portalu zgłaszania błędów.
Zgłoszone w zeszłym roku.
Fichtel pisze:Ale, żeby roku nie można było skorygować - TO JUŻ GAPIOSTWO NA CAŁEGO!!!!
Racja
Capricorn pisze:mLas w wersji próbnej na smartfona,
W wersji m Las mini nie ma możliwości pomiaru GPS-em i utworzenia warstwy shp, w próbnej jest niestety limit uruchomień z tego co pamiętam 40.
Bubo bubo pisze:Czy do szkicwnika da się zaimportowac pomiary wykonane w eLas mobile za pomocą rejestratora?
Da się z każdego GIS-owego programu pod następującymi warunkami:
- format shp (konieczna oczywiście obecność 3 plików shp shx i dbf)
- układ 1992
- spakowane bezpośrednio zipem bez pokatalogu
Bubo bubo pisze:Może ktoś zna szybszą drogę do wykorzystania pomiarów wykonanych na rejestratorze??
Niestety nie, najszybciej jest na komercyjnej wersji m Las Inż lite 6.0 pod Androidem, który od razu przygotowuje paczkę danych do Szkicownika Leśniczego. Możesz na rejestrator z systemem WM 6.5 kupić m Las Inż lite (jest taka leciwa i nierozwijana wersja). U mnie wszyscy terenowcy posiadają smartfony i w/w soft, obecnie moim skromnym zdaniem to najbardziej wydajne i przyjazne userowi oprogramowanie pomiarowe na urz. mobilne w naszej branży leśnej.
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

Jeszcze kilka słów o e-las mobile
Jest tak nieprzyjazny w obsłudze, zawiera masę błędów, które wpływają na jego działanie, że powinien zniknąć z aplikacji leśnych jak najszybciej. Tym bardziej, że istnieje alternatywa która przewyższa go kilkakrotnie pod względem funkcjonalności wydajności, intuicyjności interfejsu użytkownika. Po prostu nie ma co się nim katować lepiej pokatować szefa o zakup dobrych narzędzi :) .
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Wracam jednak do wątku zwykłego benedyktyńskiego "dziergacza" robiącego szkic odnowieniowy.
Powtórzę się (ale muszę!!!) tak prymitywnego narzędzia szukać ze świecą.
LOTUS 123 z lat 90-tych miał opcję KOPIUJ!!!!! (nie wtajemniczonym - arkusz kalkulacyjny na PC klasy 386)
NIE ROZUMIEM JAK MOŻNA "NAKAZAĆ" rysowanie takich samych obiektów z identycznym opisem "po wielokroć"!!!!!!!!!!!!
:glupek: :glupek:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Nie gorączkuj się tak ... :|
Szkicownik zawiera więcej i to poważniejszych błędów i niedogodności.
Od razu dodam, żeby nie było, że się czepiam. Błędy były zgłaszane oficjalnie w SZBiM. :roll:
Cały czas trwa ich poprawianie (od ostatniej zimy ...) :dobani:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

j24 pisze:Nie gorączkuj się tak ... :|
Szkicownik zawiera więcej i to poważniejszych błędów i niedogodności.
Od razu dodam, żeby nie było, że się czepiam. Błędy były zgłaszane oficjalnie w SZBiM. :roll:
Cały czas trwa ich poprawianie (od ostatniej zimy ...) :dobani:
Ja się mam:
j24 pisze:Nie gorączkuj się tak ... :|
Jak mam "wydziergać parę tysięcy takich poligonów Kl/Lp/Md?

Nie wspomnę już o "likwidacji" PNSW po zdjęciu drzewostanu!!! :x
"URZĘDOWO" to jest OK!!! :evil: w opisie taksacyjnym jest np. 3Db (przez 1/2/3 lata) ale gdzie to jest to już nie.
Brak logiki - 0,3 - to PŁAZOWINA... :)

A ja te gniazda muszę na szkic znowu w-malować...

Nie rozumiem, dlaczego warstwa PNSW jest "czasowa"?!?!?!

Przecież jest to zbiór danych INFORMACJA, którą KTOŚ kiedyś stworzył.
Dlaczego nie można z niej korzystać w następnym PUL?
Wszak jest to informacja potrzebna np. nowemu leśniczemu w leśnictwie (nie wspomnę już o rotacji "emerytalnej" w ciągu kilku lat)

Może tak postulować o stworzenie Mapo-warstwy PNSW?

Jest sens?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
ODPOWIEDZ