Po co LP strony w sieci?

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Po co LP strony w sieci?

Post autor: Piotrek »

Ten post http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=751231#751231 skłonił mnie do (wydawało mi się) prostej czynności - odnalezienia na stronie RDLP Lublin informacji o lokalizacji szkółek kontenerowych. Znaczy się na stronach których nadleśnictw znajdę informacje o oferowanych sadzonkach z zakrytym systemem korzeniowym. Okazuje się, że potencjalny klient, który nie wie w jakim n-ctwie jest szkółka oferująca takie sadzonki, jest zmuszony szukać jej metodą prób i błędów, wchodząc na chybił trafił na strony poszczególnych n-ctw.
Po co są strony internetowe? Na ogół służą przekazywaniu informacji. Handlowych także (a może przede wszystkim?) bo to przekłada się zawsze na konkretne pieniądze.

PS. Może ja bym założył stronę agregującą takie informacje w skali kraju? Tylko jak zmusić LP, żeby mi za tę usługę odpaliły jakiś procent ze sprzedaży przez to osiągniętej???

PPS. Jeszcze jedno - na stronach jest w menu punkt "Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek". Ale próżno tam szukać informacji o sadzonkach. 99% treści jest o drewnie. I siłą rzeczy w 99% treści powiela informacje, opisując tę samą dla całych LP procedurę sprzedaży drewna w lasach...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jeszcze trochę "pomendzę" na temat stron RDLP Lublin - otwierając kolejno strony nadleśnictw uzyskałem tyle:
1. Nadleśnictwo Biała Podlaska - Szkółka Rudka - brak informacji o ofercie
2. Nadleśnictwo Biłgoraj - Szkółka Bojary - cennik sadzonek
3. Nadleśnictwo Chełm - no i tu dopiero zagwozdka... bo informacja o sadzonkach jest ale - jest na liście leśnictw Gospodarstwo Szkółkarsko-Nasienne w Koczowie lecz na stronie informującej o sprzedaży sadzonek napisano: "Gospodarstwo Szkółkarsko-Nasienne w Haliczanach prowadzi sprzedaż sadzonek gatunków leśnych.". Dobrze, że choć telefony przy tym nie są różne... Aha, cennik sadzonek jest.

To na razie tyle, muszę iść na obiad. Na prześledzenie informacji na stronach 3 (trzech!!!) nadleśnictw straciłem ponad 40 minut i jeszcze nie uzyskałem żądanych informacji... Horror.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Lubię Piotrunia Twoje mendzenie..słodkie... :D

:roll:

Smacznego... :P
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
wod4

Post autor: wod4 »

Piotrek pisze:informacji o lokalizacji szkółek kontenerowych
Sadzonki z brylką korzeniową sa produkowane nie tylko w tzw szkólkach kontenerowych. Także zwyczajne szkółki leśne miewają jakiś procent produkcji sadzonek w namiotach foliowych i często jest to wysiew nasion do substratu w tłoczonych formach - efektem są sadzonki z bryłką...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

17:20. No to nasz ukochany ciąg dalszy, który właśnie nieuchronnie nastąpił...

4. Nadleśnictwo Chotyłów - podstrona "SPRZEDAŻ DREWNA, CHOINEK I SADZONEK" zawiera komplet informacji - kontakt do pracowników prowadzących sprzedaż i cennik sadzonek. Nie ma w tym nadleśnictwie informacji o sadzonkach z zakrytym systemem ani o szkółkach.
5 Nadleśnictwo Gościeradów - Leśnictwo Szkółkarskie Marynopole - brak informacji o sadzonkach i cennika.
6. Nadleśnictwo Janów Lubelski - Szkółka Gierłachy i Szkółka Rzeczyca - podstrona "SPRZEDAŻ DREWNA, CHOINEK I SADZONEK" zawiera komplet informacji - kontakt do pracowników prowadzących sprzedaż i cennik sadzonek. Nie ma w tym nadleśnictwie informacji o sadzonkach z zakrytym systemem.
7. Nadleśnictwo Józefów - podstrona "SPRZEDAŻ DREWNA, CHOINEK I SADZONEK" zawiera kontakt do pracowników prowadzących sprzedaż i cennik sadzonek. Nie ma w tym nadleśnictwie informacji o sadzonkach z zakrytym systemem. A, ciekawostka taka - sprzedaż prowadzi leśnictwo Rybnica a cennik mówi o cenach w szkółce Rebizanty, podoba mi się to "rozdwojenie jaźni" :)
8. Nadleśnictwo Krasnystaw - Gospodarstwo Szkółkarsko-Selekcyjne "Borek" - podstrona "SPRZEDAŻ DREWNA, CHOINEK I SADZONEK" zawiera komplet informacji - kontakt do pracowników prowadzących sprzedaż i cennik sadzonek. Nie ma w tym nadleśnictwie informacji o sadzonkach z zakrytym systemem.
9. Nadleśnictwo Kraśnik - brak informacji o szkółkach, jest cennik, brak kontaktów do sprzedających (jak do tej pory jedyne nadleśnictwo publikujące cennik na rok bieżący).
10. Nadleśnictwo Lubartów - Szkółka Stróżek - podstrona "SPRZEDAŻ DREWNA, CHOINEK I SADZONEK" zawiera komplet informacji - kontakt do pracowników prowadzących sprzedaż i cennik sadzonek. Nie ma w tym nadleśnictwie informacji o sadzonkach z zakrytym systemem. Ale jest informacja, że dostarczają sadzonki na akcję "Drzewka za makulaturę", no to jak to jest? Ciekawostka - strona zawiera cennik nieaktualny i aktualny - po co?

No dobra. Dalej mi się nie chce grzebać. Jest lepiej niż myślałem ale nie jest dobrze. Po pierwsze aktualizacja danych a po drugie jakoś trzeba by te informacje ujednolicić i przede wszystkim bardziej intuicyjną ścieżkę do nich ustalić.

PS. 17:50 - kolejne 7 nadleśnictw w 30 minut. Nabieram wprawy! :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

wod4 pisze:Sadzonki z brylką korzeniową
wod4, mnie nie chodzi o technologie i tajniki produkcji. Wiem o tym co napisałeś. Ale postawiłem się (może nieudolnie?) w roli klienta z działek, kompletnego "lejka", który chce taka sadzonkę nabyć. Czy to mnie usprawiedliwia?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wod4

Post autor: wod4 »

Piotrek pisze:Wiem o tym
Wobec tego Szukaj sadzonek z bryłką (maile do nadleśnictw/do rdlp, która szkółkarstwo koordynuje), a nie Szukaj szkółek kontenerowych.
jak chcę kupić piwo - szukam sklepu, nie browaru...
PS
sugeruję nadleśnictwo Lubartów
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

wod4, mnie chodzi o to by taka informacja była podana na stronie a nie żebym na chybił trafił dzwonił do nadleśnictw. W najgorszym wypadku trafię na właściwy numer za 25 razem. Ile to czasu! O pieniądzach nie wspomnę...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

:D
Piotrek
Skoro jak już tak "analizujesz" to rozumiem dociekanie w sprawie sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym. Produkcja tego materiału jest zdecydowanie przewidywalna. Można zaplanować ile, czego i kiedy. Dodatkowo można powiedzieć, że jest to nawet gospodarka centralnie sterowana. Bo jak się nie sprzeda to i ta się
"rozda"... :wink:
Trochę inaczej wygląda produkcja na "kwaterówkach". Prawda?
A to grzyby, a to owady a to zwierzęta a to mróz.
I chyba nie dziwne, że zimą nie wiadomo czy cokolwiek będzie do sprzedaży na wiosnę. Tym samym po co mamić cennikiem i wiosną narażać się na telefony:
"A w cenniku jest"...
Dodam jeszcze, że szkółki w nadleśnictwach raczej nie są nastawione na zysk z handlu.

Ale KOMU ja to "mówię" :D :wink: :beer:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel, no widzisz jakie to proste? Napiszmy więc, że dla LP produkcja z przeznaczeniem na sprzedaż dla odbiorców indywidualnych to są fanaberie i niepotrzebne problemy i nie będą sobie zawracać d...y. A nie namawiajmy ich do sadzenia drzew leśnych, nie róbmy takich promocji jak "Drzewka za makulaturę". Bo po co, skoro tych drzewek nie dostaną gdyby nawet się na nie zdecydowali?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:Fichtel, ... A nie namawiajmy ich do sadzenia drzew leśnych, nie róbmy takich promocji jak "Drzewka za makulaturę". Bo po co, skoro tych drzewek nie dostaną gdyby nawet się na nie zdecydowali?...
To taki sam "temat" jak nadzór nad lasami prywatnymi :)
co do sadzenia lasu.
Zapotrzebowanie chyba spadło - to raz
Dwa - to chyba pewnym ograniczeniem jest świadectwo pochodzenia i pewien monopol w tym temacie. :wink:
Trzy - porównanie rozdania 100 czy nawet 1000 sadzonek w ramach reklamy LP z komercyjną sprzedażą to chyba dwie różne kwestie.
Sadzonki to raczej nie mydło czy telewizor. So 2/0 raczej trzeba zniszczyć jak się jej nie sprzeda - nie? I to może nawet nie z faktu, że starsza się nie przyjmie ale z racji braku miejsca na siew.
Zresztą planowanie produkcji szkółkarskiej na kwaterach opiera się o znane założenia - TAK? :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67130
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Inną rzeczą jest popyt. Ludność "miejska" czy "okołomiejska" bardziej preferuje jakieś odmiany owocówek, czy też drzewka ozdobne, byliny i inne kfiotki. Leśny materiał to raczej margines jest i szkółki leśne nawet nie próbują się z tym reklamować. Nasze szkółki od dawna są sprywatyzowane i działają nieco inaczej. Znaczna ich część nastawiona jest na klientów miejskich i część na las. Dlatego mogą konkurować na rynku i reklamują się w okolicy. W dodatku ograniczenia z regionalizacją nie pozwalają na elastyczność.
borowiak

Post autor: borowiak »

Piotrek pisze:w jakim n-ctwie jest szkółka oferująca takie sadzonki, jest zmuszony szukać jej metodą prób i błędów, wchodząc na chybił trafił na strony poszczególnych n-ctw.
Hmmmm, wrzuciłem dla przykładu w google 'sadzonki buk bryłka cennik 2015 nadleśnictwa" i wyskoczyło mi sporo stron z cenami itp, moim zdaniem, nie czyni to problemu........
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

borowiak pisze:wrzuciłem dla przykładu w google
Tia... W tym 3 (słownie: trzy) linki do stron nadleśnictw: Wichrowo, Narol i Śnieżka (konkretnie Szkółka Kostrzyca). Przy czym to ostatnie to jakaś nieoficjalna strona, poza Portalem Korporacyjnym. No i nie wszystkie z tych linków prowadzą do sadzonek założonych w pytaniu...
Reszta linków to przeróżne notki prasowe o przeróżnych akcjach leśników. A w tym bardzo aktualne - NaszeMiasto.pl, Warszawa: Sadzonkowe żniwa. Dziennik Zachodni, aktualizacja: 2004-12-18 11:27.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wod4

Post autor: wod4 »

Piotrek pisze:na stronach których nadleśnictw znajdę informacje o oferowanych sadzonkach z zakrytym systemem korzeniowym.
Nadleśnictwa mogą ogłaszać że oferują do sprzedaży sadzonki, gdy te stanowią nadwyżki wobec potrzeb LP i innych zobowiązań LP. Jesienią każdego roku nadleśnictwa wykonują ocenę produkcji szkółkarskiej, bilansują ilość sadzonek wobec planowanych na przyszły sezon własnych potrzeb i nadwyżki/niedobory zgłaszają do RDLP. Na tym etapie żadne nadleśnictwo nie ma oferty sprzedaży detalicznej sadzonek, bo nie ma jeszcze informacji o tym ile/jakich sadzonek musi zapewnić sąsiadom i na zalesianie gruntów w ramach programu zwiększania lesistości. To się dopiero wiosną finalizuje, wtedy nadleśnictwa ogłaszają, że mają do sprzedaży nadwyżki jakieś. Strony w sieci służą LP do przekazywania informacji rzetelnych, nie do propagandy i ściemniania że dysponują jakimiś sadzonkami, których w praktyce nie można sprzedać wszystkim chętnym...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22735
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Ano faktycznie, zimą trwają korekty planów, zamówienia sadzonek itp.
Zatem moim zdaniem w tych zakładkach dobrze byłoby wpisać coś w stylu:

"Zapraszamy wkrótce", "Cennik i oferta sadzonek będzie dostępna od 1 marca" itp.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ