Arc Gis - tworzenie nowych warstw

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Arc Gis - tworzenie nowych warstw

Post autor: ulan01 »

Witam - dostałem zaszczytną funkcje pomocy przy obsłudze LMN w Nadleśnictwie.
Mam stworzyć mapę:
W załączeniu przesyłam plik z wykazem lasów referencyjnych. Zgodnie z pismem RDLP należy stworzyć dwie odrębne warstwy:
- lasów referencyjnych,
- powierzchni ochronnych.

Lasy referencyjne są wymienione w wykazie. Powierzchnie ochronne to lasy glebo- i wodochronne (są w SILP). Do każdej z warstw ma być tabela atrybutów (czy jak to się tam nazywa), która ma zawierać: adres leśny, wiek drzewostanu, TSL, rodzaj powierzchni (np. d-stan, bagno, ps, zadrzew). Informacje dot. tsl, rodzaju powierzchni i wieku znajdują się w pliku przekazywanym po aktualizacji do RDLP pn. “pochodne” PSP w warstwie wydz pol.
Problem polega na tym że jestem prawie zielony z tego...
Problem jest też taki, że aktualny administrator LMN też zbytnio nie wie jak to ugryźć.
Jeżeli ktoś mógłby i chciał mi pomoc proszę o info.
Na razie próbuję pobrać z SILP-u raport o pow. ochronnych (pobieram przez Raporty znakowe), ale jak eksportuje do excela to tabela mi się rozchodzi - może jakoś inaczej można to pobrać.
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

nic nie załączyłeś więc ciężko coś podpowiedzieć
nie pracuję w lasach, ale prawdopodobnie w warstwie shp będziesz miał atrybut tożsamy z tabelą, którą zaciągniesz z silp
musisz złączyć tę tabelę z warstwą shp w oparciu o kolumnę z tymi atrybutami (może adres??) i zapisać jako nową warstwę
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Podczas pobierania zapisz plik jako CSV jest taka opcja . Będziesz miał wszystkie atrybuty nie wiem natomiast jak ugryżć to dalej .
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

dziękuje za pomoc:) dobre początki
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

Kuna lesna pisze:Podczas pobierania zapisz plik jako CSV jest taka opcja . Będziesz miał wszystkie atrybuty nie wiem natomiast jak ugryżć to dalej .
u mnie jak daje pobierz plik raportu to automatycznie pobiera .txt
jak pokaże raport i chce go wyeksportować do excela to mi sie w excelu rozjeżdża.
Może jakoś przez silp web da się wyszukać d-stanó ochronnych??
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

No ja tak zrobiłem bo ja mam dostęp tylko do web a. Przy wydruku druga opcja jest CSV .
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

ulan01, możesz dać zrzut z ekranu, jak Ci się rozłazi ta tabela csv?
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

Teraz nie bardzo, jak bede w pracy to spróbuje ją pobrać.
Ogólnie rozłazi to może złe słowo - całą tabele i ogólnie raport pakuje mi w jedną kolumne w excelu. w pon. postaram się to wrzucić.
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

Zrzut już nie jest potrzebny. Tak myślałem, że o taki sposób rozjeżdżania kolumn chodzi :)
Zaznacz kolumnę i użyj funkcji: Dane--> Tekst jako kolumny --> rozdzielany spacją (prawdopodobnie)
Wszystko ustawi Ci się w oddzielnych kolumnach i będziesz mógł to dodać do shp.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

A jak to dodajesz do shp?
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

nie pamiętam dokładnie, a avast zjadł mi ostatnio arc mapa :( i na razie nie mam czasu tego naprawić
kliknij prawym na warstwę i powinno być dodaj tabelę, całość trzeba zapisać jako nową warstwę
ewentualnie jakieś opcje mogą być w toolboxie

zobaczcie, czy tu coś jest http://www.goldenline.pl/grupy/Komputer ... is,796402/
ewentualnie google "łączenie tabeli z shp arcgis"
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

ogólnie stworzyłem sobie nową warstwe, (jeszcze tylko nie wiem jak zapisać to do shape, narazie mam .lyr)udało mi się połączyć tabele:), gorzej bo teraz muszę stworzyć mapę całego Nadleśnictwa z nowymi warstwami przedstawiającymi lasy ochronne i HCVF (tą warstwę muszę jeszcze stworzyć, tylko muszę z ręki wpisać adresy bo dostałem tabelkę zamiast z adresem leśnym to leśnictwo, oddział). A mapy przeglądowe Nadleśnictwa mamy tylko w PDF:(
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
eldorado
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2015, 14:25

Post autor: eldorado »

Pamiętaj aby lasy wodochronne i glebochronne były w dwóch różnych tabelach ponieważ jedno wydzielenie może pełnić funkcje zarówno glebo- jak i wodochronną, a to oznacza ze powstanie ci tabela w której adresy leśne będą się powtarzać. Między taką tabelą a warstwą wydzieleń będziesz miał relację jeden do wielu, takiego połączenia nie da się zrobić za pomocą "join" (połącz), musi być relacja jeden do jeden aby to zrobić, poczytaj podstawy relacyjnych baz danych.

Ten temat jest naprawdę skomplikowany, u nas zostało to rozwiązane na szczeblu rdlp, nadleśnictwa otrzymały gotowe warstwy oraz projekty w Qgis i Arcgis, wystarczyło odpalić projekt i wydrukować mapy. Myślę, że należy ten problem zgłosić do rdlp, niech napiszą instrukcję, co mają do roboty ;)
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

eldorado pisze:Ten temat jest naprawdę skomplikowany, u nas zostało to rozwiązane na szczeblu rdlp, nadleśnictwa otrzymały gotowe warstwy oraz projekty w Qgis i Arcgis
W jakiej RDLP macie tak dobrze jeśli wolno zapytać?
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

Panie i Panowie, może to głupie pytanie, ale jest może jakaś w miarę prosta instrukcja jak stworzyć mapę przeglądową N-ctwa? załadować interesujące mnie warstwy i to co chce umiem, ale jak pododawać opisy wydzieleń (pow, oddział, pododdział) trzeba to wszystko dodawać pojedyńczo(tylko jak), czy jest jakiś szybszy sposób??
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

ulan01 napisz na priva to podam ci moj link jak to zrobić z E-lasa na Qgisa
eldorado
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2015, 14:25

Post autor: eldorado »

W Katowicach. Te dane przygotowujesz pod certyfikat FSC? Zgodnie z wymogami (przynajmniej u nas tak jest, ale chyba nie ma innych zasad dla różnych rdlp) mapy mają być zrobione tylko dla lasów referencyjnych a dla stref ochronnych nie ma takiego obowiązku.
I jak sobie z tym radzisz?
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

Powoli:), ale jakoś idzie najgorsze, że liste lasów referencyjnych dostałem bez adresu leśnego (znaczy sie adres jest w postaci leśnictwo oddz.) i nie mogę tego połączyć z warstwa wydzieleń.
Tak naprawdę nie wiem do czego ta mapa jest wiem że mamy ją zrobić.
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
eldorado
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2015, 14:25

Post autor: eldorado »

Jeżeli masz tylko liste lasów referencyjnych bez kategorii to może szybszym sposobem będzie w kolumnie REF warstwy wydzieleń wpisanie "1" a potem selekcja i utworzenie nowej warstwy.
Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

ulan01 pisze:Panie i Panowie, może to głupie pytanie, ale jest może jakaś w miarę prosta instrukcja jak stworzyć mapę przeglądową N-ctwa? załadować interesujące mnie warstwy i to co chce umiem, ale jak pododawać opisy wydzieleń (pow, oddział, pododdział) trzeba to wszystko dodawać pojedyńczo(tylko jak), czy jest jakiś szybszy sposób??
Ja bym Ci polecił użycie wtyczki mLas w Qgisie. Bardzo CI ułatwi to stworzenie mapy jeśli masz problemy np. z ustawianiem opisów itp. Jedyne co musisz zrobić to pobrać z silpweba dane z modułu mLas, w Qgis pobrać wtyczkę MLAS z repozytorium taxusa. Wtyczka praktycznie sama generuje rózne rodzaje map na podstawie danych pobranych z silpWeba.
ODPOWIEDZ