QGIS - szkice zrębowe i odnowieniowe.

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

QGIS - szkice zrębowe i odnowieniowe.

Post autor: juniperus »

Witam
Czy ktoś wie, jak w QGIS 2.4 zrobić szkic zrębowy czy odnowieniowy?
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

A czemu akurat tak, a nie w przeglądarce elas? Łatwiej chyba użyć kreatora :) Ściśle mówiąc mam na myśli elas2...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Tak wiem i robię
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Kuna lesna pisze:Tak wiem i robię
W takim razie, jeżeli można, bardzo proszę o instruktaż na priv.
Dziękuję
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Capricorn pisze:A czemu akurat tak, a nie w przeglądarce elas?
Na słowo elas, chociaż samo w sobie ładnie brzmi, skóra mi się marszczy na plecach od samego zarania tej aplikacji ;-)
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Juniperus mogę pomóc ale prześlij mi jak u ciebie wygląda taki szkic bo co dyrekcja to inaczej .Poza tym że masz już wgrane wszystkie warstwy pochodne .Jak wszystko chcesz robić ?czy robisz wszystko za pomocą Qgis czy potrzebujesz wydruk samej mapy w skali i uzupełniasz ręcznie? Nie jest to proste w wyjaśnieniu ale spróbuje
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Mam zainstalowany QGIS 2.401 oraz wtyczkę mlas - no i oczywiście wygenerowane mapy.
Co do szkicu np: zrębowego - chodzi mi o to, czy są zdefiniowane symbole graficzne (bo jakoś nie mogę czegoś takiego znaleźć) do oznaczenia np: miejsc składowania zerwanego drewna, kierunków: ścinki, zrywki, wywozu, apteczka, elementy cenne przyrodniczo itp., itd. - coś, jak w elmapie. Nie potrafię w ogóle wygenerować żadnego wydruku (widoku mapy).
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Kuna lesna pisze:Jak wszystko chcesz robić ?
Chciałem wszystko zrobić za pomocą aplikacji - bez malunków wykonywanych ręcznie. Tak rozumiem wykonanie szkicu (czy to zrębowego, czy odnowieniowego) - skoro twórca wtyczki mlas Inżynier do QGIS chwali się możliwością wykonania takich szkiców. Chyba im nie chodzi o malowanie kredkami ;-).
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Dobra wiem już o co chodzi .Jutro przysiądę i napiszę ci krótką instrukcję.Abyś jednak miał i mi wysłał schemat wydruku będzie mi prościej i na stałe byś sobie przygotował szablon wydruku odnowieniowego czy zrębowego do którego wkładałbyś mapę .
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Przez kilka lat robiliśmy i dalej robimy szkice w elmapie. Jednakże ta aplikacja napisana jest na środowisko Windows, a jak wiemy leśniczowie pracują "pod linuxem".
Dobrze by było, żeby nie musieli korzystać z prywatnych komputerów pod windows, ani też nie musieli celowo przyjeżdżać do siedziby nadleśnictwa, żeby zrobić szkice w elmapie.
Co do elmapy - jest intuicyjna, prosta w obsłudze, ale niestety nie ma wersji pod Linux.
Miałem nadzieję, że wtyczka mlas Inżynier do QGIS daje podobne możliwości.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

juniperus pisze:Na słowo elas, chociaż samo w sobie ładnie brzmi, skóra mi się marszczy na plecach od samego zarania tej aplikacji ;-)
Ale to całkiem coś innego niż aplikacja w rejestratorze ;) Dostajesz tam gotowy kreator wydruku szkiców odnowień, czy zrębów. Nie jest tak źle, choć rzeczywiście po wydruku trzeba kredek użyć ;) Jednak znając wrodzony wstręt starszej kadry do szatańskich kumputrów to chyba nienajgorszy pomysł...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

juniperus pisze:Przez kilka lat robiliśmy i dalej robimy szkice w elmapie. Jednakże ta aplikacja napisana jest na środowisko Windows, a jak wiemy leśniczowie pracują "pod linuxem".
Dobrze by było, żeby nie musieli korzystać z prywatnych komputerów pod windows, ani też nie musieli celowo przyjeżdżać do siedziby nadleśnictwa, żeby zrobić szkice w elmapie.
Co do elmapy - jest intuicyjna, prosta w obsłudze, ale niestety nie ma wersji pod Linux.
Miałem nadzieję, że wtyczka mlas Inżynier do QGIS daje podobne możliwości.
To nie ma nic wspólnego z systemem operacyjnym . Wchodząc na panel leśniczego logujesz się na elas i chodzi tak samo . Niestety jest bardziej ta aplikacja przegladarką niż edytorem i z tego co wiem nie jest rozwijana.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna lesna pisze:o nie ma nic wspólnego z systemem operacyjnym . Wchodząc na panel leśniczego logujesz się na elas i chodzi tak samo
Dokładnie tak :)
Kuna lesna pisze:Niestety jest bardziej ta aplikacja przegladarką niż edytorem i z tego co wiem nie jest rozwijana.
Dlatego chyba wymyślono elas2 i tam można ładnie drukować powierzchnie zrębowe, gniazda zmierzone mlasem, czy elasem i przeniesione do LMN. Dlatego od początku pytałem czemu nie skorzystać z gotowca :)
skraja
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 05 paź 2014, 10:50
Lokalizacja: z Kurpi

Post autor: skraja »

Od 29 września zostało udostępnione narzędzie Szkicownik Leśniczego w panelu leśniczego i tam mamy podobno tworzyć szkice żeby dać zadość Zarz. 67 w sprawie dokumentów w leśnictwe
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie wiem, nie widziałem, nie zobaczę. Ale powiem szczerze, że najlepiej mi się szkicuje ołówkiem a jeśli ma być elektronicznie to w programie graficznym. Nie specjalnie pisanej aplikacji ale w uznanym i sprawdzonym narzędziu. Jak na przykład Paint.NET - darmowy
... Paint.NET is free for use in any environment, including but not necessarily limited to: personal, academic, commercial, government, business, non-profit, and for-profit. "Free" in the preceding sentence means that there is no cost or charge associated with the installation and use of Paint.NET ...
niestety tylko pod Windę :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

skraja pisze:Od 29 września zostało udostępnione narzędzie Szkicownik Leśniczego
rzeczywiście jest udostępniony i działa OK, instrukcję znajdziecie na stronie ZILP-u, jest prosta
a szkice wykonuje się błyskawicznie, jest również możliwość zarządzania szkicami (zatwierdzanie i kontrola przez DT). W QGIS-ie też to jest możliwe ale jest trudniejsze w obsłudze.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67101
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

armilaria pisze:rzeczywiście jest udostępniony i działa OK
u nas jeszcze nieaktywny (na zielono) :( Może w poniedziałek dadzą nam uprawnienia, bo chętnie bym przetestował :) QGIS nie jest zbyt przyjazny dla nieobytych...
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

skraja pisze:Od 29 września zostało udostępnione narzędzie Szkicownik Leśniczego w panelu leśniczego
Trochę się tymi narzędziami pobawiłem ("od A do Z") - no i ... całkiem, całkiem :)
juniperus (but not communis :) )
ODPOWIEDZ