mLas mini na Androida - za darmo

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wrona
początkujący
początkujący
Posty: 86
Rejestracja: środa 01 paź 2008, 17:54
Lokalizacja: z kątowni
Kontakt:

Post autor: wrona »

Mam nieodparte wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz w kwestii tej aplikacji - zainstalowałeś ją ? Szczerze życzę powodzenia w pomiarach grodzeń w środku lasu GPSem w przedziale cenowym o którym piszesz...
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Śmietan, odnoszę wrażenie, że nie zainstalowałeś nawet aplikacji, o której się wypowiadasz.
Program nie jest ani testowy, ani tymczasowy.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

RR pisze:Śmietan, odnoszę wrażenie, że nie zainstalowałeś nawet aplikacji
Nie. Pisałem już o tym...
wrona pisze:Szczerze życzę powodzenia w pomiarach grodzeń w środku lasu GPSem w przedziale cenowym o którym piszesz...
Dokładność do +/- pół metra. A grodzenia są z reguły pod gołym niebem. ;)
Awatar użytkownika
wrona
początkujący
początkujący
Posty: 86
Rejestracja: środa 01 paź 2008, 17:54
Lokalizacja: z kątowni
Kontakt:

Post autor: wrona »

Dokładność do +/- pół metra. A grodzenia są z reguły pod gołym niebem. ;)
Zależy co dla kogo jest regułą. GPS bardziej niż pod gołym niebem przydałby się nie gniazdach, że o grodzeniach odnowień pod okapem nie wspomnę.... tudzież jaka pomoc w wyznaczaniu tych gniazd, wyznaczaniu kulis.

Mierzenie GPS grodzeń "pod gołym niebem" - rozumiem, że nie ma z żadnego boku odbijającej sygnały ściany lasu ;) to bzdura i strata czasu
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Dostaliście malucha a chcecie jeździć ferrari :lol: :lol: :lol: . Przecież to tylko zabawka jak pomiar za pomocą telefonu , alkomat itp . Można się pobawić a czasem sobie dopomóc ale nie uważam to za narządzie do pracy .
Awatar użytkownika
MartaBaranowska
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16534
Rejestracja: wtorek 11 lis 2008, 23:18
Lokalizacja: Nowiny

Post autor: MartaBaranowska »

ja zainstalowałam, i nadal nie mogę zaimportować map... :/
Put some fun between your legs
-ride a horse :mrgreen:
tę burzę włosów każdy zna, przy ustach dłoni chwiejny gest tak to Boska, Boska Rabanowska jest
artur.m
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 22:28
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: artur.m »

MartaBaranowska pisze:ja zainstalowałam, i nadal nie mogę zaimportować map... :/
MartaBaranowska pisze:ja zainstalowałam, i nadal nie mogę zaimportować map... :/

Może coś pomogę...

Importowanie map (tworzenie mapy gospodarczej) wykonuje się następująco.

1. Przygotować należy "paczkę" danych pochodzącą z centralnego serwera. paczkę przygotowujemy jak do aplikacji mLas Inżynier'a z pewną modyfikacją. W zakładce z warstwami można dodać warstwę "oddziały" - nie jest to wymagane, ale dzięki tej warstwie mapa nabiera "rumieńców" :-)

2. Skopiowanie spakowanego pliku (.zip) do dowolnego katalogu na tablet lub telefon (na kartę nano/mini/micro SD lub do pamięci wbudowanej).


3. Zainstalowanie najnowszej wersji (dziś to 0.9.7) aplikacji z Google Play - przepraszam, ale musiałem to napisać :-)

4. po uruchomieniu aplikacji na telefonie/tablecie trzeba znaleźć przycisk na urządzeniu, który odpowiada za wyświetlenie się głównego menu (różnie jest to w różnych urządzeniach) - pojawią się pozycje "Ustawienia" oraz "Zamknij".

4. Klikamy menu "Ustawienia -> Import danych".

5. Zamykamy okno komunikatu

6. Teraz z listy katalogów, wybieramy ten w którym znajduje się projekt z mLas Inżyniera. Pliki wyświetlane są na niebiesko.

7. Po wskazaniu pliku mamy do wyboru dwie opcje: "Nowa baza" lub "Dodaj do bazy"

- "Nowa baza" oznacza, ze tworzymy nowy projekt i chcemy aby w tym projekcie były tylko wskazane przed chwilą dane
- "Dodaj do bazy" umożliwia budowanie mapy z kilku/kilkunastu nadleśnictw. W ten sposób budujemy sobie mapę, która może zawierać na przykład całe RDLP.

8. po wybraniu odpowiedniej opcji program zaczyna import danych do "swojej" bazy. mLas mini dane przechowuje w "mBazie" (pochodzenie słowa od GeoBaza :-) )

9. Jeśli nie chcemy pobierać danych z sieci (podkładu mapowego) to zaznaczyć trzeba w menu "Praca off-line". Wtedy program nie będzie nawet próbował pobierania danych.

10. Gotowe. Jeśli nadal coś jest nie tak, to zachęcam do priv'a.
artur.m
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 22:28
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: artur.m »

Śmietan pisze:
I jak mniemam darmowa pozostanie.
Nie ma ograniczenia czasowego?
RR pisze:Za to powstać może nowa, bardziej rozbudowana i wówczas pewnie będzie płatna.
Powstaje, to co macie poinstalowane to wersja testowa.
wrona pisze:Nie bardzo rozumiem, Śmietanie Twoje ubolewania nad tym, że grodzenie musisz i tak mierzyć taśmą - skoro aplikacja raczej do tego nie jest (nawet taśmy do mierzenia drewna w nadleśnictwach są specjalne z certyfikatem ;p )
Nie. Ja nie ubolewam nad tym. Ja ubolewam nad dokładnością. Nie programu, ale sprzętu na który powstaje.
wrona pisze:Może się mylę ale do dokładnego wyznaczania granic są GPSy klasy geodezyjnej - chyba ciężko zmieścić je w kieszeni i kosztują zapewne więcej niż te telefony, tablety i palmptopy razem wzięte.
nie do końca myślałem o takim sprzęcie. Wystarczy zwykły... nie powiem jaki za 500-1000zł.

mLas mini jest aplikacją darmową. Jest i będzie. Nie jest też aplikacją testową.


Nie jest też tajemnicą, że piszemy mLas Inżyniera oraz mLas Inżyniera Lite na Androida. mLas mini to nasza pierwsza aplikacja androidowa, na której trochę uczyliśmy się pisać pod ten system operacyjny (i budowaliśmy jako jądro innch aplikacji). Jeśli udostępnimy coś płatnego na rynku to będą to właśnie mLas Inżyniery, tMap, może coś jeszcze.

Do mLas mini będziemy dodawać powoli pewne funkcjonalności, ale nie oczekujcie proszę, że zrobimy wszystko co potrzeba już teraz - bo trochę to kosztuje.

Zwracam też uwagę na to, że aplikacje piszemy na system operacyjny Android. Nie mówimy tu o żadnych urządzeniach. Jeśli mLas mini będzie posiadał funkcję pomiaru GPS (dziś takiej nie ma) to przecież można ją zainstalować na urządzeniu klasy GIS, czy nawet klasy geodezyjnej.

Śmietan, nie ograniczamy tu listy urządzeń do tych tanich, niedokładnych. Przecież już dziś możesz użyć Androida (np. z ArcPad'em) na Juno 5 (możesz dołożyć jeszcze antenę zewnętrzną) i masz pomiary z wymaganą dokładnością. Na rynku urządzeń profesjonalnych widać lekki zwrot w stronę Androida, więc właściwie masz dużą swobodę w wyborze sprzętu.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

artur.m pisze:Śmietan, nie ograniczamy tu listy urządzeń do tych tanich, niedokładnych.
Ok wszystko fajnie. Pokaż mi leśniczego który korzysta z Juno 5. Większość zainstaluje na telefonie z GPS o dokładności mniejszej niż większej. Do samego programu nie mam nic. Uważam go za bardzo dobrą idee. Jednak świadomość użytkowników może kuleć.
lesowod
początkujący
początkujący
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 15:36
Lokalizacja: polska

Post autor: lesowod »

Śmietan pisze: Większość zainstaluje na telefonie z GPS o dokładności mniejszej niż większej.
Może w połączeniu z zewnętrznym gps-em będzie dokładniejsza?

Przy okazji problem prawny się pojawia - czy można z warstw leśnych korzystać na prywatnych smartfonach?
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

lesowod pisze:Może w połączeniu z zewnętrznym gps-em będzie dokładniejsza?
Temat dla mnie martwy. Po co inwestować w coś co już się ma w telefonie. Chyba, że w urządzenie które jest samodzielnym gps... Takie błędne koło. Co chcę przez to powiedzieć. Odnajdywanie się w terenie super sprawa. Nawet z dokładnością +/- 10 metrów. Obecnie do lokalizacji swojej osoby używam... Google Maps.
Nie znam tego programu i nie wiem co oferuje poza tym co zasłyszałem. A słyszałem wiele ciekawych rzeczy na jego temat. Tylko dokładność...
lesowod
początkujący
początkujący
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 15:36
Lokalizacja: polska

Post autor: lesowod »

artur.m pisze:
9. Jeśli nie chcemy pobierać danych z sieci (podkładu mapowego) to zaznaczyć trzeba w menu "Praca off-line". Wtedy program nie będzie nawet próbował pobierania danych.
Pliki z MlasInżyniera wgrywają się bez problemu.
Czy możliwe jest również wgranie podkładów np. OpenStreetMaps lub map topograficznych (nie marzę nawet o geoportalu) tak by działało offline?

Z moich krótkich obserwacji - fajna zabawka, ale wymaga dobrego sprzętu. Na moim starym samsungu galaxy gio - nie daje rady (za wolno to wszystko chodzi).
browar
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 11:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: browar »

A ja nie mam mLas Inżyniera ani dostępu do serwera centralnego, mogę skądś te pliki zdobyć? Wystarczyły by mi dane np z tej stronki http://www.bdl.info.pl/portal/mapy-pl-PL
gajowwy
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: sobota 17 lis 2012, 16:46
Lokalizacja: inąd

Post autor: gajowwy »

Idea ok, ale trochę nie rozumiem po co leśniczemu (bo mniemam że oprogramowanie kierowane jest do pracowników terenowych) mapa terenu w telefonie? Jak ma się zgubić bez tego, to lepiej żeby wcale nie pracował w lesie.
Po pierwsze na razie mało terenowców wykorzystuje mapy cyfrowe
Po drugie, jeśli już wykorzystują to mają rejestratory z wbudowanym odbiornikiem GPS i aplikacją e-Las i to tam robią swoje "pomiary"
Po trzecie - bardziej świadomi użytkownicy jeśli już coś robią to na sprzęcie przynajmniej półprofesjonalnym.
Po czwarte - po co wywarzać otwarte drzwi? Bierzemy tablet z Androidem i wbudowanym odbiornikiem, wgrywamy Qgisa i proszę bardzo możemy robić co nam do głowy przyjdzie z naszą LMN.
gajowwy
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: sobota 17 lis 2012, 16:46
Lokalizacja: inąd

Post autor: gajowwy »

Aha Śmietan, jeśli problemem dla Ciebie jest pomiar niektórych powierzchni taśmą i liczysz, że gps w telefonie Cię wybawi to uwierz mi, że się przeliczysz. Ja już mam za sobą fascynację tanimi gps'ami. Jeśli będziesz się opierał na informacjach przez nie generowanymi to tylko bałaganu sobie narobisz. Od dłuższego czasu korzystam z Arc Pada i wiem, że nic nie zastąpi taśmy, sznurka, węgielnicy i dobrego kompasu z możliwością wyznaczania azymutu.
wod4

Post autor: wod4 »

Moovek pisze:ze strony Taxus SI można pobrać
Kiedy ja podałem prywatny numer telefonu to było uznane za reklamę ...
Gratuluję obiektywizmu niektórym :wink:
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Niektórzy widocznie mają na to indywidualną zgodę, przewidzianą w regulaminie.
gajowwy
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: sobota 17 lis 2012, 16:46
Lokalizacja: inąd

Post autor: gajowwy »

Na kiedy przewidziane jest dodanie funkcji pomiaru GPS do tej aplikacji?
wod4

Post autor: wod4 »

gajowwy pisze:Na kiedy przewidziane jest dodanie funkcji pomiaru GPS do tej aplikacji?
Pytanie powinno brzmieć: nie na kiedy jest przewidziane, lecz na jaką aplikację jest przewidziane...
Odpowiadam: jest przewidziane na aplikację mLas inżynier (w wersji na Androida), której wersja testowa jest do ściągnięcia.
:wink:
gajowwy
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: sobota 17 lis 2012, 16:46
Lokalizacja: inąd

Post autor: gajowwy »

wod4, czy przeczytałeś cały ten temat? Jeśli nie to przeczytaj i zastanów się czy ja to pytanie kierowałem do ciebie? i czy od ciebie oczekiwałem odpowiedzi?
ODPOWIEDZ