Komputerowe stanowisko leśniczego

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ludek leśny
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 23:55
Lokalizacja: z lasu

Komputerowe stanowisko leśniczego

Post autor: ludek leśny »

Co sądzicie o tym projekcie ?
http://knx.lasy.gov.pl/content/KNX
Awatar użytkownika
PUSZCZYK
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 18 lut 2008, 17:01
Lokalizacja: pod lesie

Post autor: PUSZCZYK »

Wszedłem na forum temu poświęcone, trochę poczytałem i myślę , że na tym etapie to amatorszczyzna robiona w garażu.
Ale... za 10, 15 lat,... kto wie ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

PUSZCZYK pisze:na tym etapie to amatorszczyzna robiona w garażu
I tu się chłopie głęboko mylisz... Jednak chętnie posłucham co masz konkretnie do zarzucenia temu "leśnemu knopixowi", że obdarzasz go epitetem "amatorszczyzna"?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
PUSZCZYK
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 18 lut 2008, 17:01
Lokalizacja: pod lesie

Post autor: PUSZCZYK »

Fakt, deczko przesadziłem i nie ująłem tego właściwie.
Nie tyle o sam knopix mi chodzi, ile o, że tak się wyrażę "miętolenie tematu".
Wdrożenie pewnie przeciągnie się z parę lat, ciągłe poprawianie jeszcze parę.
Technologie informatyczne pędzą naprzód...
Czy takie minimalistyczne podejście do tematu nie odbije się niekorzystnie w przyszłości?
Owszem, biura oczyści się ze staroci i da leśniczym.
No cóż - biadolę jak cholera ;/
Sprawdzi się w praniu...?
giepol
początkujący
początkujący
Posty: 248
Rejestracja: sobota 17 paź 2009, 22:29
Lokalizacja: z lasu

Post autor: giepol »

Piotrku! odpowiedz, a może masz już ten system u Siebie i Go sprawdziłeś?, i to co pisze
" PUSZCZYK" to faktycznie mija się z prawdą?. Też czytałem o tym KNX, chociaż mam jako taki pojęcie o komputerach i programach to jestem tego samego zdania co " Puszczyk" jest to dno lub cofnięcie się w rozwoju informatyki LP . :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

giepol pisze:Piotrku! odpowiedz, a może masz już ten system u Siebie i Go sprawdziłeś?
Ja nie, bo od maja jestem poza pracą ale koledzy mają. Dla mnie każda inicjatywa (szczególnie niskobudżetowa) zastąpienia rejestratora w funkcji podręcznego komputera leśniczego jakimś pełnowartościowym rozwiązaniem jest ze wszech miar cenna i warta rozwijania. Niech rejestrator pozostanie wyłącznie narzędziem do terenowego zbierania danych. Resztę niech robi stacjonarny zestaw w leśniczówce.
Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że byłem jednym z założycieli FLUG (Forest Linux User Group) i gorącym orędownikiem wprowadzenia w LP oprogramowania OpenSource. Niestety FLUG chyba założyliśmy za wcześnie, nie spotkał się z należytym entuzjazmem i pomalutku obumarł :( Tak więc zrozumiałe jest, że będę bronił tych początków :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ludek leśny
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 23:55
Lokalizacja: z lasu

Post autor: ludek leśny »

U nas właśnie zamawiają laptopy :) niskobudżetowe :(
W specyfikacji :
-system operacyjny - brak :wink:
-dysk twardy -brak :help:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

ludek leśny pisze:W specyfikacji :
-system operacyjny - brak :wink:
-dysk twardy -brak :help:
Dla KNX system jest zbędny bo systemem jest właśnie KNX :)
Dysk twardy nie jest do niczego w tym systemie potrzebny.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Knoppix jest jedną z wielu dystrybucji Linuksa, można o nim poczytać tutaj: http://www.knoppix.pl/knoppix.html . W pełni popieram stanowisko Piotrka, że do tego, do czego ma służyć jest narzędziem bardzo dobrym. Łączy w sobie prostotę obsługi z bezpieczeństwem.
ludek leśny
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 23:55
Lokalizacja: z lasu

Post autor: ludek leśny »

Piotrek pisze:Dysk twardy nie jest do niczego w tym systemie potrzebny.
W systemie może nie ale w wielu przypadkach może się przydać a koszt dysku jest niewielki :)
Radia w samochodach służbowych też są niepotrzebne , a dodatkowo firma powinna płacić abonament RTV , a jednak samochody są kupowane w opcji z radiem :wink:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Owe laptopy i kompy stacjonarne- bo i takie zostaną zakupione, mają służyć pracy. Dlatego też nie mają tego co ma każdy komp - mówiąc w wielkim skrócie. Jak ktoś chce korzystać z dobrodziejstw kompa, powinien sobie swój prywatny sprawić.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

ludek leśny pisze:W systemie może nie ale w wielu przypadkach może się przydać a koszt dysku jest niewielki :)
Swoje dane można przechowywać na drugim pendrive'ie (co będzie znacznie bezpieczniejsze od trzymania na tym samym co system).
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

ludek leśny pisze:W systemie może nie ale w wielu przypadkach może się przydać a koszt dysku jest niewielki :)
Ale stopień komplikacji administrowania wysoki. Jeśli damy użytkownikowi twardy dysk, to po pewnym czasie dojdzie do wniosku, że nie ma sensu wolne uruchamianie systemu z pendrive lub CD skoro znacznie szybciej będzie się ładował system zainstalowany na dysku. Jednak taka instalacja oznacza, że w przypadku "padu" systemu spowodowanego czy to działaniem siły wyższej, czy użytkownika koszt jego odtworzenia (systemu) może wielokrotnie przekroczyć korzyści wynikające z posiadania HD.
Systemy typu "live", uruchamiane z pendrive lub nośnika optycznego pracują w trybie "tylko do odczytu" więc nie pozwalają na zmienianie instalacji czy konfiguracji na stałe. Dzięki temu przy każdym starcie otrzymujemy identyczne środowisko pracy jak 100 innych w Polsce.
A jeśli chcemy zapisywać efekty swej pracy to nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać drugi pendrive albo taki kombinowany pendrive:
[center]Obrazek[/center]
Gdzie system możemy mieć na karcie microSD a pamięć flash na nasze pliki.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sylvia
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1181
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 09:41
Lokalizacja: Que?

Post autor: Sylvia »

Hmm, koncepcja stanowiska prosta i nawet ciekawa.
Zdrowy rozsądek i do przodu.
Związki na Powązki.
strychnina
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek 28 kwie 2008, 21:29

Post autor: strychnina »

A mam takie pytanie - co z pocztą email? będzie się zapisywać na karcie czy tylko przez przeglądarkę dostępna?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

strychnina pisze:co z pocztą email?
Jest tam opcja "Poczta na USB" a programem pocztowym jest Thunderbird.
Domyślna przeglądarka WWW to odmiana Firefoxa z dystrybucji Debian zwana IceWeasel.
Co, szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

strychnina
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek 28 kwie 2008, 21:29

Post autor: strychnina »

Dziękuje za informację.
Awatar użytkownika
Sylvia
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1181
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 09:41
Lokalizacja: Que?

Post autor: Sylvia »

Piotrek pisze:Dysk twardy nie jest do niczego w tym systemie potrzebny.
Być może, ale wg mnie komputer bez twardziela jest dziwny jakiś, niekompletny i niedorobiony. Trzymanie wszystkich danych na awaryjnej i jak się czyta, nietrwałej karcie SD nie jest, moim zdaniem, najlepszym pomysłem. A jeśli leśniczy robi np. zdjęcia, przydatne do swojej pracy i chce je archiwizować?
Ważne dokumenty, maile służbowe i jakieś istotne dla mnie zarządzenia też trzymałabym na pewniejszym twardym dysku.
Zdrowy rozsądek i do przodu.
Związki na Powązki.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sylvia pisze:Trzymanie wszystkich danych na awaryjnej i jak się czyta, nietrwałej karcie SD nie jest, moim zdaniem, najlepszym pomysłem.
Zaręczam Ci, że karta SD ma mniejszą możliwość awarii uniemożliwiającej odczyt. :) Tylko trzeba używać kart dobrych firm a nie jakichś "wynalazków" i podróbek. Osobiście używam kart i pendrive firmy Kingston już ładnych kilka lat i nie mam żadnych problemów. A twarde dyski "poszły" w tym czasie 2.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
kukaburra
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5830
Rejestracja: sobota 01 kwie 2006, 19:21
Lokalizacja: Puszcza Zielona

Post autor: kukaburra »

Pozostaje tylko odwieczny problem braku internetu w miejscach, gdzie diabeł dzieci chowa...
I am not altogether on anybody’s side, because nobody is altogether on my side - Treebeard

Z prawdą jest jak z d... Każdy ma inną i każdy ma swoją... I nie każdy powinien ją pokazywać ;)
ODPOWIEDZ