GPS w lesie?

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

murzasihle pisze: No to tu zapisałeś całą porażkę gisu w LP. Niby za kupe kasy mamy wszystko ale i tak trzeba "ponaciągać" ręcznie.
Chodzi o to że właśnie w LP nie ma dobrego sprzętu GPS(o sprzęcie GIS nie wspomnę). Za dobry sprzęt GPS to ja uważam odbiorniki geodezyjne za kilkadziesiąt tysięcy złotych.
A w LP masz najwyżej, jak dobrze pójdzie mobileMappera za 10 kafli(powtarzam, o ile dobrze pójdzie).
Tak to palmtopy albo Psiony z modułem GPS. Więc o czym my tu rozmawiamy?Pomiar takim sprzętem chcąc nie chcąc musisz nieraz poprawić(tym bardziej jak przy ciągłym pomiarze zgubi sygnał pod okapem, co często się zdarza). I ja jakoś nie widzę akurat w tej kwestii jakiejś wielkiej porażki.
Awatar użytkownika
Sergio
leśniczy
leśniczy
Posty: 561
Rejestracja: sobota 04 mar 2006, 21:50

Post autor: Sergio »

Korzystam w codziennej pracy, jako IN, z MobileMapper`a.
Podstawowe sprawy jakie mają wpływ na dokładność pomiaru to:

-ukształtowanie terenu,
-wybór terminu misji pomiarowej,
-d-stan w którym mierzymy (doskonałe pomiary na IB, niezłe na gniazdach, dobre pod okapem d-stanu So, słabe w d-stanach wielopiętrowych lub liściastych - dąbrowy, buczyny)

Brak analizy powyższych podczas pomiarów kojarzy mi się z jazdą samochodem we mgle wg wskazań nawigacji GPS :lol: .

Z racji tego, że 90% d-stanów nadleśnictwa, w którym pracuję to jednopiętrowe sośniny na terenie płaskim przebudowywane rębnią IIIA (AU) lub IB, to:
przy odpowiednim zaplanowaniu terminu pomiarów, MobileMapper jest urządzeniem całkowicie wystarczającym jeśli chodzi o dokładność. Dokładnym na tyle, że dokonuję pomiaru kontrolnego ogrodzeń upraw odebranych przez leśniczych i rzadko różnica na 500 m ogrodzeniu przekracza 3 m. Pomagam kolegom leśniczym wyznaczać granice działek zrębowych, a także określam wymiary pożarzysk, luk po wywrotach itp.
Każdy sprzęt jakim w lesie się posługujemy nie zwalnia nas z myślenia gdzie i w jaki sposób go używamy. W nieokrzesanych rękach nawet najnowocześniejszy GPS geodezyjny uczyni więcej szkody niż pożytku. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek (wykonywanych czymkolwiek) pomiarów musimy po prostu najpierw użyć własnego mózgu. To dlatego zdarza się, że doświadczony leśniczy obdarzony wyobraźnią przestrzenną z taśmą w ręce, zostawi w pokonanym polu każdy GPS będący na wyposażeniu LP.
Dyskusja na temat dokładności urządzenia GPS tak naprawdę nie ma więc sensu. Urządzenia od MM w górę są na tyle dokładne na ile my jesteśmy inteligentni.
acinonyx
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: piątek 24 kwie 2009, 23:38
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: acinonyx »

Czy ktoś z was używa mLasa? Dlaczego przy aktualizacji projektu nie aktualizuje się cały magazyn drewna? Czasami brakuje kilku wykazów.
:?: :?: :?: :shock:
Ze wszystkich zwierzżt jeden człowiek umie się śmiać, choć on właśnie ma najmniej powodów.
— Ernest Hemingway
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

A na 100 % wszystkie wykazy były zglobalowane ??
acinonyx
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: piątek 24 kwie 2009, 23:38
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: acinonyx »

Wykazy globalują się automatycznie przy odbiorze (podobno), problem polega chyba na tym, że mLas ciągnie dane z magazynu drewna, a tam po rozchodowaniu nie ma już wykazów. Powinien ciągnąć z kartoteki - wszystkie wykazy (rozchodowane i nie rozchodowane).
Ze wszystkich zwierzżt jeden człowiek umie się śmiać, choć on właśnie ma najmniej powodów.
— Ernest Hemingway
Awatar użytkownika
Steve Carpenter
początkujący
początkujący
Posty: 122
Rejestracja: piątek 20 lut 2009, 14:01
Lokalizacja: United Nowhere

Post autor: Steve Carpenter »

Po pierwsze czy do tego sprzęcika dodajesz w czasie pomiarów jakąś ciupką choćby antenkę? Gniazdo antenowe w tak kosztownym sprzęcie powinno być w standardzie. Po drugie czy robiąc te pomiary planujesz je tak by wypadły w godzinach maksymalnej widoczności satelit? Po trzecie zwracasz uwagę wartość wskaźnika na PDOP podczas pomiaru? Po czwarte jak skonfigurowałeś swój odbiornik? Jaka jest częstotliwość odczytu? Ile punktów uśredniania pomiaru? Bez tych parametrów dyskusja o wyższości jednego chipseta nad drugim i o tym co i gdzie da się zmierzyć i z jaką dokładnością ...jest z lekka zabawna.
Silver jak zwykle uderza w sedno sprawy!Od tego trzeba zacząć w tym temacie :wink:
Tomek82
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 09:09
Lokalizacja: z Marsa

Post autor: Tomek82 »

Zarówno Sergio jak i Silver podeszli rzeczowo do sprawy.
W lesie bez prawdziwych odbiorników klasy GIS do pomiarów lepiej nie podchodzić. Tutaj zasada cena gps = jakość pomiarów znajduje w pełni swoje odzwierciedlenie.

Jednak moduł Sirfstar III w niektórych (nielicznych przypadkach) potrafił mnie zadziwić swoją dokładnością pod warunkiem, że miał do tego odpowiednią antenę.

Miałem okazję przetestować mobilemapera 6 z pożyczoną anteną na tyczce i musze przyznać, że nawet sirf w połączeniu z dobrą anteną potrafi osiągnąć w lesie te 2-4 metrów w zależności od gęstości lasu co uważam za dokładność w zupełności wystarczającą. JEdnak taki mapper 6 już swoje kosztuje. Może cena ok. 4,5 tys za zestaw bez anteny nie powala ale jak jeszcze się wyłoży te 2,5 tys na obojętne jaką nawet używaną antenę to otrzymujemy sprzęt całkiem solidny.

O odbiornikach jak np. dość popularny magellan CX czy nieco droższe trimble serii geo z antenami na tyczkach nie muszę nic pisać. To już inna cena i jakość i każdy rejestrator, juno itp. palmtopy z wbudowanym gps wypadają na ich tle strasznie blado.
mario
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2007, 14:31
Lokalizacja: krzaki

Post autor: mario »

Posiadam GPS Mobile Mapper CE chętnie kupił bym do niego jakąś antenę ( nie samochodową) gdzie szukać takiego sprzętu, ewentualnie proszę o polecenie jakiego s modelu koło 2,5 tyś.
Tomek82
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 09:09
Lokalizacja: z Marsa

Post autor: Tomek82 »

Mario, takie anteny są bardzo drogie. Kiedyś orientowałem się w tym temacie żeby kupić antenę. Owszem za 2,5 tysiąca to kupisz antenę ale bez jakiegokolwiek wyposażenia. Przecież musisz mieć kabel antenowy, jakiś uchwyt, tyczkę. To są dodatkowe koszty jakie trzeba ponieść. Bez 4-5 tys. zł nie ma szans.

Ale warto bo taki mobilemapper zyska bardzo dużo na takiej antenie szczególnie w krzakach :)

Z tego co kiedyś się orientowałem to smallgis z krakowa ma mapery w ofercie więc i oni pewnie mają do niego anteny. Spróbuj u nich.
mario
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2007, 14:31
Lokalizacja: krzaki

Post autor: mario »

Pytałem o ceny i na razie oferują sprzęt za 3000 netto więc chyba trochę za dużo, poczekam z zakupem może cena spadnie z czasem.
Pzdr
Tomek82
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: środa 23 wrz 2009, 09:09
Lokalizacja: z Marsa

Post autor: Tomek82 »

Za 3 tys to pewnie sprzęt używany mają. Jak dla mnie to cena jest niezła.
Awatar użytkownika
mysz leśna
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 11:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: mysz leśna »

A czy ktoś miał do czynienia z urządzeniami typu
Garmin eTrexH
Garmin GPS 72 ?
I czy sa jakieś cywilne odbiorniki mające lepszą dokładność niż
< 10 m bez WAAS i
3m w 95% z włączonym DGPS (WAAS) ? I czy ten system w ogóle działa u nas ?
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 32.0 (2022-03-13)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ?? A co to ?? A co to leci NAPRAWDĘ ? :wow:
platon
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: sobota 19 kwie 2008, 22:56
Lokalizacja: wlkp

Post autor: platon »

O odbiornikach jak np. dość popularny magellan CX czy nieco droższe trimble serii geo z antenami na tyczkach nie muszę nic pisać. To już inna cena i jakość i każdy rejestrator, juno itp. palmtopy z wbudowanym gps wypadają na ich tle strasznie blado.
faktycznie wypadają blado, jednak z pewną dozą mogą być przydatne. Można trochę dołożyć i nabyć dalmierz, który w ostateczności może posłużyć jako przyrząd busolowy.

Każdy pisze o sirfie (głównie wbudowanym), ale jest jeszcze chipset mtk, jako moduł, nieco czulszy, dokładniejszy i startuje w niecałą minutę (zwykle wystarczy 30-40 sekund), a jak nie, to wystarczy go wyłączyć i ponownie włączyć i pozostawić w bezruchu na te kilkadziesiąt sekund.
I czy sa jakieś cywilne odbiorniki mające lepszą dokładność niż
< 10 m bez WAAS i
3m w 95% z włączonym DGPS (WAAS) ? I czy ten system w ogóle działa u nas ?
MMCX, CE i inne gisowe, o geodezyjnych nie zapominając. DGPS (u nas EGNOS) w zasadzie działa cały czas pod warunkiem braku większych przeszkód ze strony południowej.
Ile punktów uśredniania pomiaru? Bez tych parametrów dyskusja o wyższości jednego chipseta nad drugim i o tym co i gdzie da się zmierzyć i z jaką dokładnością ...jest z lekka zabawna.
W MMCX wystarczy uśrednić pomiar 5-10 epok z DGPS i PDOP <2.5 i otwartej przestrzeni, a na sirf możesz tego nie osiągnąć uśredniając nawet 1000.

A tak z innej beczki, czy ktoś korzysta z AcrPada i dalmierza Trupulse? Można robić pomiary i bezpośrednio rysować na mapę, tylko jest jeden problem wykonywany pomiar sprowadzony jest do aktualnego wskazania gps, co przy słabym sygnale jest kiepskim rozwiązaniem. Czy można zamrozić swoją pozycję i kolejne pomiary właśnie do niej sprowadzić?
Awatar użytkownika
mysz leśna
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 11:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: mysz leśna »

platon pisze:MMCX, CE i inne gisowe, o geodezyjnych nie zapominając. DGPS (u nas EGNOS) w zasadzie działa cały czas pod warunkiem braku większych przeszkód ze strony południowej.
A można wiedzieć co to jest gis ? Bo ja na przykład nigdy nawet nie widziałem takiego odbiornika.
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 32.0 (2022-03-13)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ?? A co to ?? A co to leci NAPRAWDĘ ? :wow:
anrom
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: środa 23 lip 2008, 08:25
Lokalizacja: też z lasu

Post autor: anrom »

mysz leśna pisze:
platon pisze:MMCX, CE i inne gisowe, o geodezyjnych nie zapominając. DGPS (u nas EGNOS) w zasadzie działa cały czas pod warunkiem braku większych przeszkód ze strony południowej.
A można wiedzieć co to jest gis ? Bo ja na przykład nigdy nawet nie widziałem takiego odbiornika.
GIS - system informacji geograficznej (Geographic Information System) służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych, którego jedną z funkcji jest wspomaganie procesu decyzyjnego. W przypadku, gdy System Informacji Geograficznej gromadzi dane opracowane w formie mapy wielkoskalowej (tj. w skalach 1:5000 i większych), może być nazywany Systemem Informacji o Terenie (LIS, ang. Land Information System).
Awatar użytkownika
mysz leśna
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 11:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: mysz leśna »

platon pisze:
I czy sa jakieś cywilne odbiorniki mające lepszą dokładność niż
< 10 m bez WAAS i
3m w 95% z włączonym DGPS (WAAS) ? I czy ten system w ogóle działa u nas ?
MMCX, CE i inne gisowe, o geodezyjnych nie zapominając. DGPS (u nas EGNOS) w zasadzie działa cały czas pod warunkiem braku większych przeszkód ze strony południowej.
To znaczy że Garmin eTrexH Garmin GPS 72 mają u nas dokładność < 3 m ? To ważne, bo ten pierwszy kosztuje w sklepach internetowych chyba jakieś 300 zł. Ale dlaczego Magellan MobileMapper CX (MMCX) ma dokładność aż poniżej 1 m ?
anrom pisze:GIS - system informacji geograficznej (Geographic Information System) służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych ...
A jaki jest związek między tym całym GIS a DGPC/WAAS/EGNOS ?
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 32.0 (2022-03-13)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ?? A co to ?? A co to leci NAPRAWDĘ ? :wow:
platon
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: sobota 19 kwie 2008, 22:56
Lokalizacja: wlkp

Post autor: platon »

A można wiedzieć co to jest gis ? Bo ja na przykład nigdy nawet nie widziałem takiego odbiornika.
no dobra, skrót myślowy. Najogólniej odbiorniki można podzielić na geodezyjne, gis-we i turystyczne.
To znaczy że Garmin eTrexH Garmin GPS 72 mają u nas dokładność < 3 m ?
według producenta tak, a w praktyce różnie wychodzi. Kiedyś bawiłem się modułem na sirf-ie i i był bliski tych 3m, tylko był jeden problem, jak wróciłem w to miejsce parę dni później również osiągał blisko 3m, tyle że uśredniona grupa pomiarów była przesunięta o ok 20m. Możliwe, że układ satelit był niekorzystny.
A jaki jest związek między tym całym GIS a DGPC/WAAS/EGNOS ?
ano taki, aby jak uzyskać możliwie dużą dokładność przy stosunkowo niskim koszcie zakupu sprzętu.
Ale dlaczego Magellan MobileMapper CX (MMCX) ma dokładność aż poniżej 1 m ?
możliwe, że ze względu na redukcję sygnału odbitego (czego nie mają zabawki na sirf, czy mtk, ale dzięki temu bardzo rzadko się gubią w lesie, czy nawet w budynkach), dobrą "współpracę" z EGNOS, bądź możliwość pobierania poprawek z ASG EUPOS.
Awatar użytkownika
mysz leśna
początkujący
początkujący
Posty: 51
Rejestracja: środa 28 maja 2008, 11:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: mysz leśna »

platon pisze:Najogólniej odbiorniki można podzielić na geodezyjne, gis-we i turystyczne.
Tzn. że Garmin eTrexH Garmin GPS 72 to są turystyczne ?
platon pisze:
A jaki jest związek między tym całym GIS a DGPC/WAAS/EGNOS ?
ano taki, aby jak uzyskać możliwie dużą dokładność przy stosunkowo niskim koszcie zakupu sprzętu.
Ale to są dwa różne systemy ustalania współrzędnych i niektóre odbiorniki wykorzystują jeden, a inne drugi ?
platon pisze:Kiedyś bawiłem się modułem na sirf-ie
A co to z kolei są ten moduł i sirf ?
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 32.0 (2022-03-13)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ?? A co to ?? A co to leci NAPRAWDĘ ? :wow:
platon
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: sobota 19 kwie 2008, 22:56
Lokalizacja: wlkp

Post autor: platon »

Moduł sirf-III najbardziej rewolucyjny i najczęściej stosowany w odbiornikach turystycznych (łączność poprzez bluetooth) oraz w urządzeniach PDA, praktycznie nigdy nie gubi się w lesie, ale to głównie dzięki chwytaniu sygnału odbitego, co ma swoje konsekwencje w precyzji pozycjonowania. Do nawigowania po drogach i w górach idealny, ale do pomiarów leśnych taki sobie
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

platon pisze:praktycznie nigdy nie gubi się w lesie, ale to głównie dzięki chwytaniu sygnału odbitego
SiRF to firma (pełna nazwa to SiRF Technology Holdings, Inc.) produkująca chipsety do wielu urządzeń mobilnych, w tym seria SiRF Star do GPS. Obecnie dostępna już czwarta generacja - SiRF Star IV .
Jeśli chodzi o dokładność w lesie to zgadzam się z tobą. Mam w pracy GPS na SiRF Star-III i potrafi na otwartej powierzchni "strzelić" i 50 metrów w bok. A pod okapem gubi się jak każdy jakiego widziałem.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ