GPS w lesie?

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

misio_es
początkujący
początkujący
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 18:17
Lokalizacja: Radom

Post autor: misio_es »

Tazzz pisze:Spróbuj na początek pozmieniać COM-y, po których łączy się dalmierz z GPS-em.
Udało się. Już mam dalmierz w Juno i ArcPadzie. Poproszę o procedurę wykonywania pomiaru za jego pomocą :help:
MISIO
misio_es
początkujący
początkujący
Posty: 64
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 18:17
Lokalizacja: Radom

Post autor: misio_es »

misio_es pisze:Poproszę o procedurę wykonywania pomiaru za jego pomocą :help:
Proszę i proszę i chyba poradziłem sobie sam. Metodą prób i błędów. Ale spotkał mnie inny problem. Chyba za bardzo namieszałem w ArcPadzie. Musiałem go odinstalować z Juno. A teraz nie mogę go zainstalować. Palm pisze że już jest zainstalowany.
Może ktoś potrafi mi wyjaśnić jak znaleźć wszystkie miejsca gdzie mogły by zostać pliki ArcPada. Bo ciągle mam go w "usuń programy" na palmie choć go nie ma w Program Files.
MISIO
lesowod
początkujący
początkujący
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 15:36
Lokalizacja: polska

Post autor: lesowod »

Tazzz pisze:najlepszą wydaje mi się konfiguracja GPS + (GPRS z poprawką z ASG-Eupos) + dalmierz + soft umożliwiający sprawne wykorzystanie całości
Czy próbowałeś może skonfigurować takie połączenie z poziomu mLasInzyniera.

W wersji 5.0 jest taka opcja w ustawieniach "DGPS-Serwer". Niestety nie udało mi się ustawić połączenia :(.

Mam Juno 3B, bez karty sim. Chciałbym połączyć go po bluetooth z telefonem komórkowym - tylko czy połączenia nie będą się "gryzły" jeśli jeszcze dalmierz podłączę?
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

To że jest taka opcja nie znaczy że będzie działać. Odbiornik musi obsługiwać formaty poprawek EUPOSA a Juno 3 to nie ta klasa odbiornika.
lesowod pisze:czy połączenia nie będą się "gryzły" jeśli jeszcze dalmierz podłączę?
Jak dasz różne COM-y to będzie OK (czasem niektóre mogą być na sztywno w aplikacjach bez możliwości zmiany. Niektóre OS sprawdzają dostępność portu i komunikują jak jest zajęty.
Ale próbuj to bardzo fajna zabawa :)
Powodzenia
kosinho
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 24 maja 2013, 17:50

Post autor: kosinho »

Witam, pozwolę sobie podpiąć się do tematu. Szukam urządzenia GPS, którego jedyną funkcją byłoby podanie w miarę dokładnych współrzędnych położenia (powiedzmy ok. 4-5 m). Bez dużego wyświetlacza, bez wbudowanych map. Potrzebuję dowiedzieć się gdzie przebiegają granice działek w lesie, współrzędne granic odczytam ze strony http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/. Możecie coś polecić?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A jaka jest dokładność map w geoportalu?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

qed
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 410
Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 20:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: qed »

kosinho pisze:Witam, pozwolę sobie podpiąć się do tematu. Szukam urządzenia GPS, którego jedyną funkcją byłoby podanie w miarę dokładnych współrzędnych położenia (powiedzmy ok. 4-5 m). Bez dużego wyświetlacza, bez wbudowanych map. Potrzebuję dowiedzieć się gdzie przebiegają granice działek w lesie, współrzędne granic odczytam ze strony http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/. Możecie coś polecić?
Mam nadzieję, że nie zamierzasz na podstawie tak "dokładnych" danych prowadzić wycinki bo to może spowodować konflikt z prawem :)
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

kosinho pisze:Możecie coś polecić?
geodetę :)
A odpowiadając szczegółowiej, geoportal nie może być wiarygodnym źródłem informacji (nawet wyświetla się komunikat). Często współrzędne które stamtąd weźmiesz określają kontury działki ale pochodzą z digitalizacji a nie z pomiaru geodezyjnego. Stąd czasami mogą wystąpić znaczne różnice pomiędzy tym co w geoportalu a w terenie. Trochę dziwię się, że dla określenia granic przyjąłeś tak małą dokładność 4-5 m. Każdy odbiornik który korzysta z Egnosa (DGPS) powinien mieć taką dokładność ale w praktyce bywa różnie.
Wszystko zależy od tego co poczniesz z tą informacją , jeżeli chcesz tylko wiedzieć z dokładnością 4-5 m gdzie jest granica to spokojnie możesz odbiornikiem ją sobie zmierzyć, jeśli zaś chcesz robić coś poważnego to polecam albo lepszy odbiornik z RTK plus dane z ośrodka geodezyjnego albo geodetę.
kosinho
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 24 maja 2013, 17:50

Post autor: kosinho »

W moim pytaniu bardziej chodziło mi o pomoc w wyborze GPS-u, który dzięki temu, że byłby okrojony do minimum nie miałby wygórowanej ceny (do 300zł) i w miarę dobrze spisywałby sie w lesie. Ja rozumiem, że ten portal ma małą dokładność. Jestem z wioski gdzie często jeżdżą studenci geodezji z AGH na praktyki, kiedyś przy okazji sprawdziłem współrzędne w tym wyśmiewanym portalu przez was i o dziwo błąd był ok. 3m, może dlatego że mieli dobry sprzęt. Tyle mi wystarczyło bo leciała przecinka oraz były usypane kopce z kamieni. Z innej strony leci z kolei droga czy potok. Ale, że nie wpadłem na pomysł zapłacenia geodecie, żeby zorganizować trochę opału na zimę, o ja nie mądry. :|
qed
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 410
Rejestracja: wtorek 25 mar 2008, 20:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: qed »

kosinho pisze:Ale, że nie wpadłem na pomysł zapłacenia geodecie, żeby zorganizować trochę opału na zimę, o ja nie mądry. :|
No cóż... niemądry to jest ten co GPSem za 300 zł chce wyznaczać swoją działkę w terenie i wycinać drzewa...
Przypuszczam, że ewentualne kary za kradzież są bardziej dotkliwe.

Jeśli masz rów jako granice to niepotrzebny Ci geoportal a jeśli działka przylega do działki w środku lasu to powodzenia z tą dokładnością...
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1408
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

Jaki odbiornik GPS polecacie ? (kwota do 4tys):
Chciałbym wykonywać pomiary w terenie korzystać z programu mLas inżynier lite oraz zapisywać wyniki pomiarów w formacie shp.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Jedyne co teraz na szkoleniach proponują to głównie dalmierze , są drogie ale chyba najbardziej dokładne .
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

Bubo bubo pisze:(kwota do 4tys)
Niestety kwota ni w d... ni w o.. :)
Ale jakbyś znalazł odbiornik z GLONASSEM w tej cenie to bierz.
Nie będę podawał marek z oczywistych powodów.
No i jeżeli chcesz robić pomiary pod okapem to raczej na dużą dokładność nie licz, generalnie pod okapem to nawet odbiornik wysokiej klasy może nie złapać fixu.
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1408
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

armilaria pisze:
Bubo bubo pisze:(kwota do 4tys)
Niestety kwota ni w d... ni w o.. :)
Ale jakbyś znalazł odbiornik z GLONASSEM w tej cenie to bierz.
Nie będę podawał marek z oczywistych powodów.
No i jeżeli chcesz robić pomiary pod okapem to raczej na dużą dokładność nie licz, generalnie pod okapem to nawet odbiornik wysokiej klasy może nie złapać fixu.
W takim razie proszę o podpowiedź na priv :D
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

Witam
Dziwna sprawa chyba nie mogę wysłać nic na priv, pozostaje w folderze do wysłania. Podaj e-maila?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

armilaria, jeżeli pozostaje w folderze "Do wysłania" to znaczy, że możesz wysłać tylko adresat jeszcze jej nie przeczytał.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

Dziękuję Piotrze, rzadko wysyłam na pv z tego forum a przyzwyczajenia mam rodem z Outlooka.
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1408
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

Dziękuję za pomoc:D
ODPOWIEDZ