Odbiórka kłody liściastej.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bingo30
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 08:07

Post autor: bingo30 »

Proszę szanownych kolegów o odpowiedź:
W jaki sposób jest odbierane u Was drewno kłodowane liściaste?
Jak jest wprowadzane do rejestratora?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5473
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

bingo30, a co to ma wspólnego z m2 :shock: nie krępuj się, załóż nowy temat :)
bingo30
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 08:07

Kłody liściaste

Post autor: bingo30 »

Proszę szanownych kolegów o informacje na temat odbiórki kłód liściastych i ich rejestracji na RODzie....
bingo30
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 08:07

Post autor: bingo30 »

Dziękuję za podpowiedź :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wydzieliłem i scaliłem co trzeba.

PS. Do dziś nie odebrałem ani metra kłody liściastej.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
bingo30
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 08:07

Post autor: bingo30 »

W międzyczasie coś znalazłem kłody liściaste wg warunków techni. z 2019 r Sposób wprowadzanie do rejestratora poprzez stos nieregularny. Kwestia jeszcze klasy wymiarowej 1K czy 2K, czy nic nie zmieniać?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Kłody liściaste odbierasz metodą posztuczną ,tzn najmniejszy przekrój pnia × ilość sztuk w danym wymiarze i tak samo wrzucisz do rejestratora .
bingo30
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 08:07

Post autor: bingo30 »

Może być problem ponieważ kłody mają wymiar 2,20 czyli poniżej 2,5 mb..
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

bingo30 pisze:Może być problem ponieważ kłody mają wymiar 2,20 czyli poniżej 2,5 mb..
Się WT nie zna... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
bingo30
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 08:07

Post autor: bingo30 »

Chyba pochopne wnioski:
Załącznik nr 7do Zarządzenia nr51DGLP z dnia30.09.2019 kłoda liściasta w dł. 2,0 do 3,0 mb.
PanGajowy
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 11:40

Post autor: PanGajowy »

Miałem przyjemność "robić" drewno kłodowane Bk dł. 3m. W teorii trzeba rozsortować klasę C i D. W tej metodzie można odbierać sztuki w 1 i 2 klasie grubości, dopuszcza się 3 w udziale do 10%.

W praktyce ładowaliśmy wszystko w D (na jakieś 200 M3 wysortowaliśmy ładunek C, ale sprzedał się taniej jak D :P). Odbiórka sposobem stosu nieregularnego. Trzeba zwrócić uwagę na maksymalną wysokość stosu dla W (2 metry) i brak nadmiaru na wysokość.

ROD robi się metodą stosu nieregularnego, wybiera sortyment W*KS i dalej jak w stosie nieregularnym. Co ciekawe, jak robisz KZ, to system podciąga to jako drewno stosowe.

Na początku trochę się bałem tego, ale pierwsze koty za płoty i uważam za super metodę.
bingo30
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 08:07

Post autor: bingo30 »

Dziękuję za rzeczowe wskazówki :) :spoko: jeszcze krótkie pytanie: w stosie są różne klasy wymiarowe, tzn. w rejesrtorze nie ma znaczenia jaką klasę wym. się zaznaczy?, rejestrator dopuszcza wybór 1kw lub 2kw? :|
PanGajowy
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 11:40

Post autor: PanGajowy »

Rejestrator całość traktuje jako stos. Ty zresztą też ;) Wszystko jest wymieszane, 1 i 2 ( w małych ilościach również 3). Wydajesz również jak stos. Wiem, brzmi dziwnie.

Ta metoda jest ultra "nowatorska" jak na naszą skostniałą firmę. I w ogóle dziwię się, że ktoś to klepnął ;)
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

Mi kiedyś bramkarz regionalny to tłumaczył. Ogólnie kłody powinny być zerwane oddzielnie klasami jakosciowymi (C,D,BC) I klasami grubości 1K, 2K i takie sortymenty przeważnie sprzedają n-ctwo. Ale istnieje też jeszcze jedna grupa handlowa WKX czy jakoś tak (bo nie pamietam dokładnie jej nazwy) i tu przygotowanie jest takie jak kolega PanGajowy opisał "W tej metodzie można odbierać sztuki w 1 i 2 klasie grubości, dopuszcza się 3 w udziale do 10%". Tylko problem w tym, że n-ctwo taki "mix" musi mieć wystawiony do sprzedaży, jeżeli ktoś to kupi to można to robić tak jak pisze w załączniku nr 5 do warunków technicznych pkt 5.2. Nie wiem jak sie to wprowadza do rejestratora bo on nie nadąża za zasadami odbioru drewna.
PanGajowy
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 11:40

Post autor: PanGajowy »

Tak było przed nowymi warunkami technicznymi (sortowanie co do klasy wymiarowej w kłodzie odbieranej metodą stosu nieregularnego). W nowych warunkach technicznych, zarówno dla liścia jak i igły można mieszać klasy wymiarowe w jednym stosie.

Tak jak krzycho wspomina, marketing musi uważać na te grupy handlowe. Jak klient ma na umowie W*KG, a my mamy na składzie W*KS (czy tam W*KX, nie pamiętam), no to klops z wywozu. Ale i tak uważam to za kamień milowy w sposobie odbiórki i wywozu drewna.
bingo30
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 10 gru 2010, 08:07

Post autor: bingo30 »

Dzięki za przydatne informacje :)
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

PanGajowy pisze:Tak było przed nowymi warunkami technicznymi (sortowanie co do klasy wymiarowej w kłodzie odbieranej metodą stosu nieregularnego). W nowych warunkach technicznych, zarówno dla liścia jak i igły można mieszać klasy wymiarowe w jednym stosie.

Tak jak krzycho wspomina, marketing musi uważać na te grupy handlowe. Jak klient ma na umowie W*KG, a my mamy na składzie W*KS (czy tam W*KX, nie pamiętam), no to klops z wywozu. Ale i tak uważam to za kamień milowy w sposobie odbiórki i wywozu drewna.
Jakoś nikt nie ma odwagi "tego kamienia milowego" w końcu zrobić z iglastym, chociaż w czasach dawnego eksportu do Story nie było z tym kłopotu dla dglp
PanGajowy
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 11:40

Post autor: PanGajowy »

Nowe warunki pozwalają zrobić takie same cuda z iglastym. Kwestia tego, czy kierownictwo n-ctwa to dopuści i czy się sprzeda. U mnie na 2021 będzie taka możliwość.
ODPOWIEDZ