Biogrupa a usuwanie drzew niebezpiecznych przy drogach

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zwójka
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2012, 13:48

Biogrupa a usuwanie drzew niebezpiecznych przy drogach

Post autor: Zwójka »

Witam,
zastanawia mnie jaka procedura jest praktykowana w Waszych n-ctwach w przypadku usuwania drzew niebezpiecznych przy szlakach komunikacyjnych które wchodzą w skład pozostawionych biogrup? Schną one na potęgę, atakuje je też kornik. Jak to wszystko ma się do certyfikatów?
Wycinacie i wywozicie? A może tylko wycinacie i zostawiacie czy nic nie robicie? 😉
Pozdrawiam
Z.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jako, że idea pozastawiania kęp biocenotycznych jest taka, że mają pozostać do naturalnego rozkładu, jakoś nie wyobrażam sobie lokowania ich przy drogach publicznych. Po pierwsze mogą z czasem stanowić zagrożenie życia, wiec trzeba będzie je wyciąć, a z drugiej strony suche drzewa będą stwarzać zagrożenie pożarowe, no i trzeba zagrożenie zniwelować, co spowoduje usunięcie takiej kępy. Jaki więc był sens tworzenia kęp przy drodze? :roll:
Nieco inna sytuacja jest w rezerwatach - ja usuwam drzewa i leżących nie dotykam. RDOŚ każe przenieść i da kasę to będę się bawił, a nie, to niech leży... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Capricorn pisze:jakoś nie wyobrażam sobie lokowania ich przy drogach publicznych
Ja też nie. Ale chyba nie pisało o drogach publicznych?
Zwójka
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2012, 13:48

Post autor: Zwójka »

Konkretnie na myśli były drogi leśne ale udostępnione do ruchu, biogrupy zakładane już jakiś czas temu.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W takiej sytuacji raczej nie ma powodu, by drzewa nie pozostały na miejscu do naturalnego rozkładu. Idea kęp biocenotycznych zakładała takie rozwiązanie - co upadnie ma leżeć. Likwidujemy jedynie zagrożenie... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Zarządzenie N-czego w sprawie takowych.
Przegląd stały/okresowy
Zagrożenie - cięcie
Bez względu na lokalizację.
TU CHYBA BEZPIECZEŃSTWO ludzi jest najważniejsze a nie jakieś rozważania czy bio-grupa, ekoton czy inna ekologia... ;/
P.S. Ja ostatnio w ekotonie (czy jak zwał) przy drodze gminnej wyciąłem kilkanaście drzew. Dęby zamierały a sosnę ostrozębny sponiewierał. Nie czekałem aż któreś upadnie na drogę.
Organizacja ruchu przez Staż Leśną i pilarki w ruch!!!
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Drewno zabrałeś czy zostawiłeś na miejscu do rozkładu? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze:TU CHYBA BEZPIECZEŃSTWO ludzi jest najważniejsze a nie jakieś rozważania czy bio-grupa, ekoton czy inna ekologia... ;/
Tu nie ma znaczenie bezpieczeństwo, bo to jest jasne i oczywiste, że zagrożenie należy zniwelować. Koleżanka pyta co z drewnem się robi. Według mnie drewno ma zostać do naturalnego rozkładu. Jeśli jest go dużo, a ludzi jeszcze więcej, pokusiłbym się o postawienie stosownej tablicy informacyjnej w temacie martwego drewna itepe. Po co ludzi drażnić... :roll:
Tak sobie myślę, z powodu nowego zarządzenia Generała o naszych drogach takie sytuacje mogą pojawiać się częściej...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

j24 pisze:Drewno zabrałeś czy zostawiłeś na miejscu do rozkładu? :?:
Kornik przesądził...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
ODPOWIEDZ