Średnica w połowie długości

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
goodluuck
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: piątek 07 wrz 2018, 19:45

Średnica w połowie długości

Post autor: goodluuck »

Witam. Zakładając że chcemy odebrać drewno wielkowymiarowe, ale jest ono już zepchnięte na mygle. Jak dowiedzieć się ile ma średnicy w połowie długości na podstawie widocznego czoła cieńszego i grubszego końca ? Czy mogą tu pomóc tablice Radwańskiego ?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Średnica w połowie długości

Post autor: Glaca »

goodluuck pisze:Witam. Zakładając że chcemy odebrać drewno wielkowymiarowe, ale jest ono już zepchnięte na mygle. Jak dowiedzieć się ile ma średnicy w połowie długości na podstawie widocznego czoła cieńszego i grubszego końca ? Czy mogą tu pomóc tablice Radwańskiego ?
Na podstawie długości i średnicy w cieńszym końcu ustalisz masę w m3. A mając masę odczytasz z tablic ile wynosi średnica środkowa. Teoretycznie powinno się zgadzać ale w praktyce błąd może wymieść pewnie z 2-3 cm :|
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1360
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Możesz także średnicę środkową przyjąć jako średnią tych 2 pomiarów. Tylko pamiętaj że drewno nie jest idealnie zbieżyste. Czasem tak robiłem ale dla bezpieczeństwa od tego wyniku obejmowałem jeszcze 1 cm.
Możesz także jeżeli masz taką możliwość zrobić pomiary w dwóch równych odległościach od miejsca pomiaru środkowego i wyciągnąć średnią z tych dwóch pomiarów. Np. 1m przed i za srodkiem, lub 2m przed i po. Takie ustalenie średnicy będzie na pewno dokładniejsze niż na podstawie średnicy grubszego i cieńszego końca.
"Ja cię nie mogę" - J.K.
goodluuck
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: piątek 07 wrz 2018, 19:45

Post autor: goodluuck »

Odnośnie wypowiedzi Glaca, jak ustalić miąższość na podstawie cieńszego końca ? Jakieś tablice ?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Od lat są dostępne tablice miąższości wyliczone dla pomiaru w cienszym końcu. Tyle, że stosowane są dla drewna kłodowanego.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Kłoda to inna bajka. Do pojedynczych dłużyc wzór środkowego przekroju i kropka. Zepchnięte na mygle ? To teraz pchacz niech myśli i rozmygłowuje.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

:super: norma/warunki dopuszczają inny pomiar? Jak nie, to ryzykujesz ( metoda obojętna, np na oko) lub rozmygłujesz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jak zaryzykuje i poda masy mniej więcej prawdopodobne to nikomu nie przyjdzie do głowy, że nie pomierzył "zgodnie z prawem". :wink:
Jeśli będzie miał pecha i coś zareklamują a ponowny pomiar wykaże drastyczne różnice - to ma "prze..." itd. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

w dawnych czasach, nie jeden wóz kopalniak został odebrany tą metodą :lol: przy czym wstępnej kontroli dokonywał kierowca z OTLu :roll:
Dzisiaj, coraz więcej tartaków zatrudnia firmy postronne do odbioru surowca, i wymiary to może być nie jedyny problem.
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

Słyszałem a nawet widziałem że niektórzy odbiorcy mierzą drewno na podstawie czubośrednicy stosując wzór lub tablice Litewskie. Szukałem w necie ale nie znalazłem tego wzoru, próbowałem też go sobie wyprowadzić ale nie dałem rady 😊. A z tego co mnie w szkole uczono to pomiar oparty na czubośrednicy lub średnicy odziomka obarczone są najwiekszym błędem określenia miąższości. A co do pytania to czy nie otrzymało by się w miarę dokładnego wyniku (ale dla mygły ) mierząc pole przekroju odziomków i wierzchołków i średnią z tych pomiarów przyjąć do pomiaru miąższości?
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Średnica w połowie długości

Post autor: Fichtel »

goodluuck pisze:Witam. Zakładając że chcemy odebrać drewno wielkowymiarowe, ale jest ono już zepchnięte na mygle. Jak dowiedzieć się ile ma średnicy w połowie długości na podstawie widocznego czoła cieńszego i grubszego końca ? Czy mogą tu pomóc tablice Radwańskiego ?
Rozumiem, że chodzi o to aby sprawdzić czy zgadza się ilość drewna w drewnie (mygle)?
Do do tych rozważań trzeba jeszcze sprawdzić czy owe drewno było odbierane w korze czy bez kory. Co przy grubej sośnie odbieranej w całej długości (pow. 14,00) ma znaczenie. :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:czy owe drewno było odbierane
A może ono nie było odebrane przed zmygłowaniem? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:
Fichtel pisze:czy owe drewno było odbierane
A może ono nie było odebrane przed zmygłowaniem? :wink:
to rozmygłować... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

krzycho pisze:A co do pytania to czy nie otrzymało by się w miarę dokładnego wyniku (ale dla mygły ) mierząc pole przekroju odziomków i wierzchołków i średnią z tych pomiarów przyjąć do pomiaru miąższości?
Jest to wzór Smaliana (g0+gl)/2*l

Jest to krótko mówiąc wzór na ogół zawyżający wynik nawet do takich ekstremalnych wartości jak 180%. Powodem tego jest fakt, że drzewo od części odziomkowej na ogół nie jest równomiernie zbieżysta tylko jest znacznie grubsze w tym miejscu (mniejsza początkowa zbieżystość). Na ogół lepiej się nim nie posiłkować.
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Blues Brothers pisze: przy czym wstępnej kontroli dokonywał kierowca z OTLu :roll:
"Dopisz jeszcze bo więcej jest".
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1360
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Post autor: Bory5 »

Zdarzyło mi się, że kierowca 5 wałków nie zabrał, bo stwierdził że ma załadowane tyle ile jest na kwicie, a temu konkretnemu odbiorcy za darmo to on jednego wałka nawet nie przywiezie. Bo odbiorca za braki przy pomiarze na wjeździe do zakładu obciążał przewoźnika, a jeżeli z pomiarów wychodziło więcej to oczywiście wszystko było ok ;-)
"Ja cię nie mogę" - J.K.
ODPOWIEDZ