intensywność m3/ha

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 151
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 09:22

intensywność m3/ha

Post autor: Leśniker »

Witam.jak u kolegów w nadleśnictwach wylicza się intensywność m3/ha cięć przedrębnych? czy bierze się pod uwagę CP-P z bardzo małą masą czy tylko same TW,TP?a przygodne przedrębne? przepraszam za ewentualne błędy
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

:D
temat "śliski"...
1. Metoda porównawcza...
2. potrzebny hodowlane...
3. "wizja" nadzoru...

Powiem tak - rozsądek, rozsądek
A w praktyce to tak od 20-60/70m3/ha w zależność od drzewostanu.
Co do CP-P - to mało u mnie, raczej CP w HOD a CP-P to wynikowe aby powierzchnia zeszła w planie POZ. Średniej dla przedrębnych nie da się ustalić, chociaż kiedyś w operatach PUL była podawana i ni jak się ona ma do poszczególnych powierzchni.
Miarodajnym może być obliczenie % pozyskania na podstawie zasobności i przyrostu ale pod warunkiem, że opis taksacyjny jest precyzyjny.
Z doświadczenia - zasobność netto na zrębach ni jak się ma do pozyskanego drewna, więc co tu mówić o trzebieżach.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
sylvan2
początkujący
początkujący
Posty: 170
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 21:44

Post autor: sylvan2 »

Czy intensywności nie podaje PUL?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

A po co?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

sylvan2 pisze:Czy intensywności nie podaje PUL?
opieranie się o intensywność z PUL do niczego nie zaprowadzi... ;/
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Leśniker pisze:jak u kolegów w nadleśnictwach wylicza się intensywność m3/ha cięć przedrębnych?
Trochę wróżenia z fusów, trochę metody podłoga sufit a tak na serio zgodnie z wymaganiami władzy nadzorczej.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

bromarek pisze:a tak na serio zgodnie z wymaganiami władzy nadzorczej.
...która bardzo często żąda wytłumaczenia o powodach odstępstw większych niż X procent. Pomysł chybiony, bo to tylko prowokuje do robienia wszystkiego, by się nie tłumaczyć :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Capricorn pisze:...która bardzo często żąda wytłumaczenia o powodach odstępstw większych niż X procent. Pomysł chybiony, bo to tylko prowokuje do robienia wszystkiego, by się nie tłumaczyć :roll:
tzw kreatywna księgowoś :lol:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

...i wielkie zdziwienie, że porównania trafiają wszędzie ino nie tam, gdzie powinny :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
borowiak

Post autor: borowiak »

Jaźwiec pisze:A po co?

Podpiszę się pod tym pytaniem :)
Wedle teorii na etapie planowania orientacyjnej wielkości miąższości grubizny planowanej do pozyskania w ramach użytkowania przedrębnego na dziesięciolecie pod uwagę bierze się miąższość z cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i przygodnych.
Po podzieleniu przez ilość ha mamy intensywność :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

borowiak pisze:na etapie planowania orientacyjnej wielkości miąższości grubizny planowanej do pozyskania w ramach użytkowania przedrębnego na dziesięciolecie pod uwagę bierze się miąższość z cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i przygodnych
Może koledze chodzi o to skąd bierze się ta teoretyczna wielkość :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

bromarek pisze:
Leśniker pisze:jak u kolegów w nadleśnictwach wylicza się intensywność m3/ha cięć przedrębnych?
Trochę wróżenia z fusów, trochę metody podłoga sufit a tak na serio zgodnie z wymaganiami władzy nadzorczej.
:spoko:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Capricorn pisze:
bromarek pisze:a tak na serio zgodnie z wymaganiami władzy nadzorczej.
...która bardzo często żąda wytłumaczenia o powodach odstępstw większych niż X procent. Pomysł chybiony, bo to tylko prowokuje do robienia wszystkiego, by się nie tłumaczyć :roll:
:spoko:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Intensywność przy przedrębnych to liczba teoretyczna, która potrzebna jest do kontroli czy realizując PUL wykonasz czy też nie wszystkie powierzchnie ze wskazówką dla przedrębnych. Liczba ta, tak jak koledzy wyżej napisali jest średnią z podzielenia masy z przedrębnych wraz z przygodnymi przez wykonaną powierzchnię. I w przypadku jeśli PUL został stworzony z błędem (np za niska intensywność w porównaniu do faktycznych potrzeb hodowlanych) to nadleśnictwo ma problem, bo są 4 wyjścia:
1. otrzymać aneks do PUL (najwłaściwsze rozwiązanie)
2. wykonać zabiegu niezgodnie z potrzebami dla drzewostanu tylko tak, żeby nie przekroczyć średniej intensywności
3. nie wykonać części zabiegów i zobaczyć jak będzie przy rozliczeniu
4. nie wykonywać przygodnych, może to częściowo pozwoli na prawidłowe wykonanie zabiegów na większości powierzchni.
W przypadku jak PUL ma zawyżoną intensywność to można wykonać NK
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

g pisze:średnią z podzielenia masy z przedrębnych
Wszystko pięknie. Napisz jeszcze skąd bierze się wielkość tej masy :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Leśniker pisze:jak u kolegów w nadleśnictwach wylicza się intensywność m3/ha
g pisze:średnią z podzielenia masy z przedrębnych
Wszystko pięknie. Napisz jeszcze skąd bierze się wielkość tej masy, bo może o to właśnie chodzi :)

Jeśli jednak Leśniker'owi chodzi o wartości praktyczne (ma zaplanować jakąś masę przedrębnych na rok) to zazwyczaj wielkość wynika z doświadczenia leśniczych. U mnie rozpiętość wydajności waha się między 20 a 50m3 z hektara, przy czym w skrajnych wypadkach zdarzało się nawet 70m3. Są to jednak wartości wynikające z szacunków posztucznych, a nie z PULu. Reszta to doświadczenie leśniczego i znajomość potrzeb danego drzewostanu :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 151
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 09:22

Post autor: Leśniker »

U mnie jest problem bo na kilku pozycjach sprawdziłem i jest zawyżony zapas przez UL.chodziło mi też o to czy CP są brane do wyliczenia intensywności w przedrębnych?bo u mnie wyychdzą na CP małe masy po wykonaniu.jeśli zalicze CP to wychodzi za mała masa intensywności na przedrębnych.ja myśle że CP tu sie nie wlicza
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Leśniker pisze:zawyżony zapas przez UL.
Zapas nie jest wyliczany do wydzielenia tylko do obrębu. Normalnym więc jest, że na jednej pozycji będzie nadmiar, na innej niedomiar... :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Leśniker
początkujący
początkujący
Posty: 151
Rejestracja: środa 22 sie 2018, 09:22

Post autor: Leśniker »

Zapas nie jest wyliczany do wydzielenia tylko do obrębu. Normalnym więc jest, że na jednej pozycji będzie nadmiar, na innej niedomiar... - wiem o tym a co z CP?
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Leśniker pisze:U mnie jest problem bo na kilku pozycjach sprawdziłem i jest zawyżony zapas przez UL.chodziło mi też o to czy CP są brane do wyliczenia intensywności w przedrębnych?bo u mnie wyychdzą na CP małe masy po wykonaniu.jeśli zalicze CP to wychodzi za mała masa intensywności na przedrębnych.ja myśle że CP tu sie nie wlicza
A do czego Ci to potrzebne...?
Bo tego nie rozumiem.
Koniec dziesięciolecia i brakuje powierzchni do naboru a masa nie wykonana?
P.S. Przypominam, że etat CP i TWP (powierzchniowy) jest OBLIGATORYJNY i to jest wiążące.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
ODPOWIEDZ