Wyliczenie zapłaty za pozysk drewna po przeniesieniach poz.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Hunter308
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 22 sty 2019, 12:59

Wyliczenie zapłaty za pozysk drewna po przeniesieniach poz.

Post autor: Hunter308 »

Witam wszystkich forumowiczów. Podczas uzgodnień powierzchni wychodzi kilka błędów związanych z wprowadzeniem drewna na złą czynność np PTP a miało być PTW. Dokonujemy przeniesienia wartości aby była prawidłowa czynność jednak protokoły odbioru robót które drukowane były wcześniej zostały wyliczone na podstawie stawek dla PTP więc na innym współczynniku. Jak można było by wyliczyć różnice finansowe powstałe z tytułu w/w przeniesienia. Ktoś, coś ? Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67130
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Myślę, że najprościej za pomocą katalogu pracochłonności. Masa razy pracochłonność za PTW razy stawka godzinowa. Wynik odejmujesz od tego, co na protokole odbioru robót i różnicę masz wyliczoną do grosza.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Hunter308
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 22 sty 2019, 12:59

Post autor: Hunter308 »

Przeniesień jest ponad 200 :shock:, na każdym po kilka, kilkanaście sortymentów i jedyne powiązanie z POR to szukanie po 9 cyfrowej pozycji planu w wypłatach z całego roku. :( Mogę w tym roku nie zdążyć ;) Ale są plusy bo niektóre przeniesienia zawierają sam sortyment M2, więc z 20 odpadnie... :cry:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Zawsze możesz spróbować swoich sił w BO. Nie ma innej drogi. Chyba, że ratuje cię zgrubny szacunek to sobie przelicz jedną pozycję a resztę zrób proporcjonalnie.
Osobiście zrobiłbym to tak. Puściłbym raport Pozyskanie plan/wykonanie wg pozycji planu i sortymentów, wywaliłbym go do .xls, wyciął bym potrzebne wydzielenia (te po przeniesieniu), pogrupował sortymentami, dopisał pracochłonności zastosowane i właściwie i sumami częściowymi pogrupował i posumował. Robota, na góra 2 dni (z 10 przerwami na kawę...)
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Hunter308
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 22 sty 2019, 12:59

Post autor: Hunter308 »

Problemem jest to że informacje dotyczące oddziałów przed i po przeniesieniu ukryte są na protokołach pod pozycjami planu więc ręcznie każdą pozycję planu przeklepać i szukać w planowaniu :) ale jest to jakiś trop dziękuję. Właśnie przede wszystkim chce skupić się na BO i wyłuskać z protokołów przeniesień te pozycje które mają różne stopnie trudności a jak by się udało dowiązać sortymenty i wykluczyć drobnicę to już bym był w domu. Opisuje to tak na przyszłość jak by ktoś był biegły w BO i miał podobny problem :mg: Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Przeniesienia łatwo znajdziesz w czarnym SILP. Wyrzuć wszystkie pozycje planu POZ i szukaj tych na których są po 2 grupy czynności. Jak znajdziesz to 1 i już wiesz jaki był zastosowany stopień trudności.
Swoją drogą ja zawsze robię sobie zestawienie przenoszonych pozycji i drukuję protokoły z przeniesienia. Pozosta tym możesz przecież wejść do przeniesień i tam jest wszystko.
Jak ci się uda to zrobić w BO to się pochwal... :D
Ty nie potrzebujesz wykluczać drobnicy, ty potrzebujesz wykluczyć pozyskanie z kierunkiem 2. Sprawa w BO dość prosta...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

hmm zaraz zaraz - na POR nie masz zapłaty za M2. Masz raport w BO "rozliczenie ZUL na podstawie POR". Z tego raportu możesz wyciągnąć np same wypłaty za PR czy PTP czy PTW z numerami pozycji. Skoro mówisz, że różne stopnie trudności to znaczy, ze płaciliście za pracochłonność? Skąd wyszła rozbieżność 200 pozycji?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5588
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

g pisze:Skąd wyszła rozbieżność 200 pozycji?
Bo system pozwolił , a nie powinien.
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Nie rozumiesz mojego pytania - 200 pozycji błędnie zakwalifikowanych nie powstało w jednym miesiącu. Co miesiąc puszczasz raport i masz wynik błędnej kwalifikacji. Jeśli zrobisz przeniesienie wartości przed końcem miesiąca to system prawidłowo wyliczy POR jeśli ktoś płaci z pracochłonności.
Swoją drogą drugie pytanie - skoro tego nikt nie sprawdzał to czy sprawdzana była prawidłowość wprowadzenia odległości i stopnia trudności zrywki
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5588
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Uff, to nie do mnie pytanie, ja tylko uważam , że wprowadzając adres wydzielenia, system sam powinien kwalifikować/korygować czynność.
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

jest rozwiązanie.
1. Puszczasz raport z BO żeby uzyskać listę pozycji źle zakwalifikowanych (masz je z numerem typu 201810111)
2. Wchodzi w Silpweb> Raporty> Gospodarka towarowa > Zestawienie WOD wg okresu, wybierasz okres np całego roku dla konkretnego leśnictwa, zakres ZUL który to robił i 1 jako wykonanie - wtedy pojawia się lista Wykazów - wybierasz wykazy tylko z jednej konkretnej pozycji - raport > przerzucasz do excela i masz już sortymenty, masy - dajesz współczynnik pracochłonności dla sortymentu i masz ilość godzin x stawka - jest prawidłowa kwota.
3. Z BO robisz raport z POR dla konkretnego wykonawcy - wskazujesz ten sam okres i wybierasz pozycję > masz kwotę zapłaconą.
4. Od kwoty uzyskanej z punktu 2 odejmujesz kwotę 3 i masz ile wystawić za daną pozycję.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67130
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Blues Brothers pisze:Uff, to nie do mnie pytanie, ja tylko uważam , że wprowadzając adres wydzielenia, system sam powinien kwalifikować/korygować czynność.
Nie bardzo się da z powodu różnego podejścia dowództwa do wskazówek - jedni chcą wykonywać te same wskazówki przez cały operat, inni zgodnie z wiekiem rzeczywistym drzewostanu. Czyli na jednym wydzieleniu możesz popełnić i TW i TP...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Blues Brothers pisze:Bo system pozwolił , a nie powinien.
Nie system. Pozwoliło na to albo nierzetelne wykonywanie kontroli albo jej całkowite zaniechanie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

g pisze:...200 pozycji błędnie zakwalifikowanych nie powstało w jednym miesiącu. Co miesiąc puszczasz raport i masz wynik błędnej kwalifikacji. Jeśli zrobisz przeniesienie wartości przed końcem miesiąca to system prawidłowo wyliczy POR jeśli ktoś płaci z pracochłonności...
:spoko: :spoko: :spoko:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5588
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Ręcznie kontrolować co miesiąc, 300 lub więcej pozycji np po wiatrołomach ? Po co- jest SILP, i na początku 10-lecia ustalone są zasady ( najlepiej dla całych LP jednakowe ). Jaki zabieg planowy- takie przygodne, lub np zgodnie z wiekiem. Nie zostawiamy pod/leśniczemu wyboru - nie ma błędów.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Blues Brothers pisze:Uff, to nie do mnie pytanie, ja tylko uważam , że wprowadzając adres wydzielenia, system sam powinien kwalifikować/korygować czynność.
Ale czasami błędnie podpowiada.
Np. Jak w pododdziale zaplanowano pas rębny i powstanie wydzielenie -01 i -99. To rejestrator podpowie dla -99 PR a nie PTP.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Capricorn pisze:Nie bardzo się da z powodu różnego podejścia dowództwa do wskazówek - jedni chcą wykonywać te same wskazówki przez cały operat, inni zgodnie z wiekiem rzeczywistym drzewostanu. Czyli na jednym wydzieleniu możesz popełnić i TW i TP...
:spoko: :spoko: :spoko:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33773
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Rad jak pokombinować, żeby się nie pokombinować jest sporo, a niektóre z nich zapewne są użyteczne. Ja nie będę więc już radził tylko postraszę.
Radzę nie zapominać o pzp. Oczywiście nie wiem co jest w opisie przedmiotu zamówienia i w siwz, ale jeśli efektem tych napraw na gorąco miałoby być przekroczenie chociaż o 1pln kwoty umowy to ja bym się zastanowił czy iść tropem logiki. Bo pzp czegoś takiego jak logika nie uwzględnia.
8)
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Blues Brothers pisze:Ręcznie kontrolować co miesiąc, 300 lub więcej pozycji np po wiatrołomach ? Po co- jest SILP, i na początku 10-lecia ustalone są zasady ( najlepiej dla całych LP jednakowe )
a kto ci każe ręcznie - BO - jest raport- klikasz i masz w 15 sekund informację co, gdzie błędnie zakwalifikowano. Pracownik DT zajmujący się użytkowaniem lasu powinien to kontrolować bo w końcu to on się podpisuje merytorycznie pod POR. Ja to robię pod koniec miesiąca przed drukowaniem wypłat, a że bywa, że nie ma na to czasu - ostatni dzień miesiąca, a wszyscy chcą naraz POR to staram się max do 15stego ponownie.
Teraz SILP - a co powiesz jak masz powierzchnię, na której pierwszy pas to rębnia a drugi TPP. Jak system miałby to rozróżnić? A co jak nie ma wskazówek?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Jest taka regulacja. Zarządzenie odnośnie sporządzania LPIR8, tam jest wszystko wyoślone, co gdzie i kiedy. Co do 200 nieprawidłowych pozycji... Cóż, powiem tak, dużo, ale las lasowi nie równy. Ja mam koło 30 rocznie. Czemu nie zmieniam na koniec miesiąca? Bo po przeniesieniu nie da się zablokować błędnej pozycji planu, a leśniczy w następnym miesiącu i tak mi zrobi RODy na ogólną pozycję przygodną i znowu będę musiał przenosić. Dlatego przenoszę na koniec roku przed aktualizacją. Co do zapłaty... Kto płaci za roboczogodziny, ma problem. Mniejsza jeśli pozycji jest kilkanaście, jeśli jest 200 to faktycznie robi się problem...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ