Bóbr i reperkusje

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Bóbr i reperkusje

Post autor: horian »

MAm las prywatny i co mnie spotkało - inwazja chrumrak olszowiec, wizyty łosia, wichura która powaliła "troche" drzew, kornik i już by się mogło wydawać że chociaz na pewien okres bedzie spokój a mam kolejna inwazje - bobry które na chwile obecna zżarły mi minimum 150 drzew...

Próbuje się przed tym jakoś bronic,,,,,,,

Jakie srodki stosują LS w momencie kiedy bobry żrą młodnik ? Jak wyglada odszkodowanie od SP - na ile można liczyć pieniędzy od jednego drzewa 12 letniego ? No i najważniejsze las jest dotowany z UE i czy moge sobie pozwolic na odpuszczenie i np wycięcie 1 ha lasu przez bobry bez konsekwencji

Ciekawostka jest tez co mnie bardzo zdziwiło ze bobry nie ruszaja olchy chociaż to jest typowe drzewo rosnące przy ciekach wodnych i na bagnach
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5596
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Ruszą i olchę gdy zabraknie "miękkich"
w ochronie przed bobrami grodzenie siatką się sprawdza.
Pisz o odszkodowanie do Wojewody, nie czekaj.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Blues Brothers pisze:Ruszą i olchę gdy zabraknie "miękkich"...
U mnie w leśnictwie "zdesperowane" bobry ogryzły sosny... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33791
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Jeśli bobry nie przychodzą robić raban z lasu obok tylko zadomowiają się na gruncie prywatnym to można złożyć wniosek do UG o spowodowanie ich eliminacji ze środowiska. :P
Gmina wtedy składa stosowny wniosek do RDOŚ, a ten urząd jest władny wydać decyzję zezwalającą na odstrzał. W mojej gminie to zostało przetestowane z pozytywnym skutkiem. Chyba jednak trzeba też porozumieć się z najbliższym kołem łowieckim, bo wniosek jest wydawany na konkretnego myśliwego. Zawiera ilość osobników do odstrzału, miejsce jego realizacji i okres obowiązywania.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Bóbr i reperkusje

Post autor: Glaca »

horian pisze:MAm las prywatny i co mnie spotkało - inwazja chrumrak olszowiec(...)
Dokładnie to hurmak olszowiec.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

góral bagienny pisze:... wniosek jest wydawany na konkretnego myśliwego. ...
A boberka zjada wiadomo kto... :mg:
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Blues Brothers pisze:Ruszą i olchę gdy zabraknie "miękkich"
w ochronie przed bobrami grodzenie siatką się sprawdza.
Pisz o odszkodowanie do Wojewody, nie czekaj.
Obecnie miękkie to buk lipa wiąz i jarzebina - szczególnie ta ostatnia cieszy sie "powodzeniem"

Siatke się wkopuje w ziemie ? Bóbr nie jest wstanie powalić słupków ?
Ile moze być odszkodowania do 1 drzewa ?
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

góral bagienny pisze:Jeśli bobry nie przychodzą robić raban z lasu obok tylko zadomowiają się na gruncie prywatnym to można złożyć wniosek do UG o spowodowanie ich eliminacji ze środowiska. :P
Gmina wtedy składa stosowny wniosek do RDOŚ, a ten urząd jest władny wydać decyzję zezwalającą na odstrzał. W mojej gminie to zostało przetestowane z pozytywnym skutkiem. Chyba jednak trzeba też porozumieć się z najbliższym kołem łowieckim, bo wniosek jest wydawany na konkretnego myśliwego. Zawiera ilość osobników do odstrzału, miejsce jego realizacji i okres obowiązywania.
Tylko że to jest obszar NATURA 2000 ...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170021
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W jednym z podwarszawskich nadleśnictw widziałem drzewa różnej średnicy szczelnie owinięte gęstą metalową siatką.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

horian pisze:...Siatke się wkopuje w ziemie ? Bóbr nie jest wstanie powalić słupków ?
Ile moze być odszkodowania do 1 drzewa ?
Nie. Siatką owija się drzewa. Bóbr pracuje stojąc na tylnych łapach. Zgryzanie następuje 30--50 cm nad ziemią. Każde drzewo owija się oddzielnie. Bez słupków...
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Sten pisze:W jednym z podwarszawskich nadleśnictw widziałem drzewa różnej średnicy szczelnie owinięte gęstą metalową siatką.
to nie wchodzi w grę ze wzgledu na ilośc drzew
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Rozumiem, ze chcesz ogrodzić siatką cały teren. Ile tego jest? Tu mogą byś schody. Wprawdzie nie widziałem, żeby bobry podkopywały się pod siatkę, ale jeśli płot będzie blisko cieku wodnego, to mogą wykopać norę. Obok mnie podkopały się sąsiadowi pod płotem na fundamencie, jakieś 3 m.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5596
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

horian, Natura 2000, w niczym nie przeszkadza.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

horian pisze:
Sten pisze:W jednym z podwarszawskich nadleśnictw widziałem drzewa różnej średnicy szczelnie owinięte gęstą metalową siatką.
to nie wchodzi w grę ze wzgledu na ilośc drzew
Albo tak albo odstrzał... Chociaż na odstrzał nie zawsze są chętni myśliwi ...
Możesz spróbować obrzynami z tartaku i związać to drutem, tak jak robią np drogowcy zabezpieczając drzewa przed uszkodzeniami mechanicznymi.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33791
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

horian pisze:Tylko że to jest obszar NATURA 2000 ...
Ja również piszę o N2000
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Naj pisze:Rozumiem, ze chcesz ogrodzić siatką cały teren. Ile tego jest? Tu mogą byś schody. Wprawdzie nie widziałem, żeby bobry podkopywały się pod siatkę, ale jeśli płot będzie blisko cieku wodnego, to mogą wykopać norę. Obok mnie podkopały się sąsiadowi pod płotem na fundamencie, jakieś 3 m.
Akurat z płotem to nie ma problemu bo musze tylko odbudowac stary - siatka jest tylko muszę naciąc z olchy z 20 słupków i naprawić. Czyli siatka równo z gruntem i zobacze co bedzie się działo. Juz mam jeden podkop ale tam w poziomie złoże siatke
....w razie czego odstrzał

Akurat mój las bokiem 300 metrowym graniczy z rowem z wodą i jakby miał na tej przestrzeni owijać drzewa siatka to bym musial zrobic to na tysiącach drzew
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Dół siatki przytwierdź tylko czymś do ziemi. Albo żerdź do dołu siatki albo jakimiś hakami/śledziami
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

horian pisze:
Blues Brothers pisze:Ruszą i olchę gdy zabraknie "miękkich"
w ochronie przed bobrami grodzenie siatką się sprawdza.
Pisz o odszkodowanie do Wojewody, nie czekaj.
Obecnie miękkie to buk lipa wiąz i jarzebina - szczególnie ta ostatnia cieszy sie "powodzeniem"

Siatke się wkopuje w ziemie ? Bóbr nie jest wstanie powalić słupków ?
Ile moze być odszkodowania do 1 drzewa ?
Po prostu zapomnij o lesie. Musialbys ogrodzic na 100 - 150 lat. To nie ma sensu. Ewentualnie indywidualna ochrona siatka pojedynczych drzew. Odszkodowania sa symboliczne. Bobr tez hoduje las, tylko nie taki jak lesnicy. :roll: ( ewentualnie zgodnie ze sugestia doswiadczonego lesnika zacznij hodowac wilki. Szkody od bobrow beda co prawda takie same ale samopoczucie lepsze )
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
carabus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1796
Rejestracja: piątek 01 gru 2006, 08:28
Lokalizacja: z kłody

Post autor: carabus »

horian pisze:No i najważniejsze las jest dotowany z UE
A czy sadząc las -zalesiając teren posadziłeś go w miejscu do tego "odpowiednim" ? Zgodnym np z studium? mpzp?
Bo odnoszę wrażenie, że kolejność wydarzeń była inna....gdzieś nieduży ciek, podmokły teren, zakup działki, uzyskanie dotacji, posadzenie - de facto stworzenie BAZY POKARMOWEJ dla bobra, a teraz szukanie doraźnych rozwiązań...Jeśli bóbr ma co jeść to żadna siła go nie ruszy ...Na miejsce jednej rodziny przyjdzie kolejna.
Odszkodowanie - to koszt sadzonek - nie ma praktyki wypłat za tzw. utracone korzyści...
Piszesz że N2000 - ptasia czy siedliskowa?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

carabus pisze:Piszesz że N2000 - ptasia czy siedliskowa?
To chyba nie ma większego znaczenia. W obu przypadkach dokumentacja obszaru N2K zawiera:
- Załącznik 4, w którym wymienione są występujące na danym obszarze gatunki roślin i zwierząt ważnych dla Wspólnoty, które wymagają ochrony.
ODPOWIEDZ