Co to za "robak" ?

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

Trochę techniki i się pogubiłem ale udało mi się zmniejszyć zdjęcia - zobaczymy czy przejdą....Ten bez kropek jest z przełomu sierpnia/września. A tego z kropkami wyciągnąłem w ostatnią niedzielę....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
maco
maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

Jednak nie wszystko się udało - jeszcze raz tego z lutego...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
maco
maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

No nic, tego z lutego nie dam rady ( ma nie ścięty "kuper" i cztery pomarańczowe plamy na "grzbiecie" ułożone jakby po kwadracie..... :shock:
maco
maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

Jednak i ten z plamami przeszedł tylko trzeba kliknąć na samo rozmazane zdjęcie :D Czy macie Panie , Panowie jakieś typy i jak to zwalczać ?
maco
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

To mi wygląda na kornika sześciozębnego ( ma około 8 mm długości ) a nie ostrozębnego Mowa o tym sierpniowym
Pochłaniaj wiedzę za młodu tak jak sucha gąbka wodę. Im starszy człowiek tym bardziej przesiaknięty przekonaniami...
maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

dziękuję , czy jest jakiś sposób na niego oprócz samej wycinki drzew ?
maco
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Ten z plamkami to Urazek czteroplamkowy (Glischrochilus quadripunctatus)
https://insektarium.net/coleoptera-2/ni ... oplamkowy/
maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję . Czyli ten urazek to mój sprzymierzeniec . Był i dzięcioł czarny ale chyba się przejadł :D
maco
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Też uważam, że sześciozębny. Tego nie widać na zdjęciu, ale powinien być owłosiony. No, i lot może być w sierpniu. Poza tym wielkość... (6-8 mmm)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Zdjęć nie musiałeś zmniejszać, bo Ci wyszło harakiri... :wink: Trzeba było wrzucić np. na fotosik i przesłac link....
maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

Zdaję się na Panów wiedzę ale czy to możliwe, że teraz w lutym larwy dalej żerują . Po zerwaniu kory z jednej z zaatakowanych sosen tych larw jest po prostu ogrom od najmniejszych do tych "tłuściejszych" .
maco
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

A co to za luty... :?: :lol:
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Kornik sześciozębny - Jest typowym szkodnikiem wtórnym. Atakuje drzewostany prześwietlone, o obniżonym poziomie wód gruntowych, osłabione i obumierające, najczęściej starsze, rzadko występuje w młodnikach. Przy gradacji atakuje sosny zupełnie zdrowe.

I tak jak pisze Naj... u mnie przebiśniegi zaczynają kwitnąć.
maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

Czyli rozumiem , że nie pozostaje mi nic innego tylko czekać jak kornik mi wszystkie drzewa "zje" . Tak na poważnie to szkoda mi tego lasu ( cały "kompleks" to ok. 2,5 ha, w tym moja działka leśna to ok. 30 arów) w pobliżu się buduję i już myślałem, że będę mógł spędzać tam czas z rodziną .....Po tych sosnach to chyba tylko brzozę tam będę sadził
maco
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

No niestety, wiń ocieplenie klimatu i pecha że dziad postanowił tam przylecieć... No ale za 10 lat wśród brzezin też można posiedzieć
maco
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 16:45

Post autor: maco »

Ja myślę, że mogą być dwie przyczyny pierwsza to , że sąsiad "położył" ponad 0,5 ha lasu i do tej pory nie zabrał w większości z tych drzew ( u niego drzewa był starsze ok 80 lat) i owady pewnie najpierw tam się pojawiły ( wiem tylko, że "posprzeczał" się o tą wycinkę z leśniczym). A druga przyczyna to faktycznie to ocieplenie :(
maco
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Pół hektaru lasu to nic, po prostu temu kornikowi jest u was dobrze i jest go w niemałych ilościach jak zjada wszystko w dowolnym czasie.
Pochłaniaj wiedzę za młodu tak jak sucha gąbka wodę. Im starszy człowiek tym bardziej przesiaknięty przekonaniami...
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Przy masowym wystąpieniu tylko solidna wycinka ma sens. Delikatne wycinanie po kilka drzew nie załatwia sprawy.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

ja stawiam że ten robak to kornik ostrozębny i wynika to opisu wskazującego na bardzo duże porażenie wierzchołkowych partii sosen, oczywiście mogę się mylić :) to mile zwierzątko zaczyna mieć już znaczenie gospodarcze np w lasach lubelskich, a walkę z nim w lasach prywatnych z uwagi na rozdrobnienie i organiczną niechęć właścicieli do trwalej , zrównoważonej gospodarki leśnej :wink: można sobie darować. pozostaje tylko kupić popkorn i patrzeć na piękno przyrody, której skromnym przedstawicielem jest ów kornik
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Kornik ostrozębny ma 3 ząbki po każdej stronie na ścięciu pokryw. Ten ma bardzo dobrze widoczne 4 a jestem pewien, że tam poniżej bo zdjęcie trochę jest pod kątem są dwa mniejsze, które są u kornika sześciozębnego.
ODPOWIEDZ