kwestia rozliczeń, zamawiania, likwidacji grodzeń.

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

Ghozbrag
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 16 paź 2018, 12:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ghozbrag »

Niestety takie sa nasze realia :D
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Bardzo trudno o autorytet w tej dziedzinie. Sporo się działo i zmieniało przez ostatnie lata i w efekcie każdy jest mądry w jakiejś części ale żeby się pod mądrością podpisać... to nie ma mocnych :-)
Grodzenia i ich ewidencja nieco się pokomplikowały, dla prowadzących temat, bo na początek trzeba ewidencjonować materiały w przerobie (drewno na słupki) jako urojone inwentarze R30(...) - przeważnie rola administracji. Zaś same grodzenia ewidencjonujemy jako B57(...) - wyposażenie bodaj.
A w międzyczasie leśniczy musi zrobić asygnatę na derwno w m3 i protokół przerobu, co trafia do księgowości gdzie pojawi się PZ na słupki, które wejdą w sztukach na magazyn leśniczego. Leśniczy wystawia zlecenie na wykonanie grodzenia wraz z protokołem zużycia materiałów (słupków, siatki, skobli, gwoździ). To trafia do merytorysty w technicznym i zatwierdzenia u zastępcy. Wykonawca podpisując zlecenie przyjmuje na siebie odpowiedzialność za powierzone materiały. Taki zatwierdzony przez wykonawcę protokół zużycia materiałów trafia do księgowych celem wygenerowania RW.
Grodzenie odbiera przeważnie jakaś komisja do odbioru ilościowo-jakościowego i taki Protokół odbioru zlecenia trafia do księgowości celem rozliczenia. Nadmiar materiałów wraca na magazyn... a w międzyczasie leśniczy sporządza POR. Na podstawie Prot. odbioru grodzeń finanse sporządzają PK celem rozliczenia ilościowo-wartościowego danych eksploatacyjnych zarejestrowanych na urojonym numerze inwentarza. No i w końcu dział Adm wprowadza na ewidencję grodzenie na podstawie Protokołu odbioru grodzenia, co zatwierdza nadleśniczy. Z reguły całość dokumentacji oczywiście (?) trafia do działu technicznego.

Coś na pewno w tym skrócie pokręciłem lub pominąłem, ale sądząc po większości wcześniejszych wpisów i tak mi wyszło merytoryczniej. :P

O likwidacji może napisze po obiedzie. :beer:
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Najzabawniejsze jest to, że można by to robić prościej...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77498
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... ale wtedy SILP tego nie przyjmie?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
nerak
początkujący
początkujący
Posty: 96
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 14:29
Lokalizacja: z kont

Post autor: nerak »

Piotrek pisze:Najzabawniejsze jest to, że można by to robić prościej...
czyli jak ?
U nas robimy podobnie jak u TomCio, tylko że prawie wszystko generuje,przetwarza dział techniczny. Irytuje mnie, że jest to takie skomplikowane. Kiedyś, parę lat temu, był wniosek na naradzie krajowej z ochrony lasu, żeby tę procedurę uprościć-uporządkować, ale cisza póki co. :(
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

nerak pisze:czyli jak ?
Algorytmu nie podam. Jednak 99% pracy nad tym zagadnieniem to wynik przekonania, że na każdym etapie każdy gwoździk musi być możliwy do skontrolowania...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

nerak
początkujący
początkujący
Posty: 96
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 14:29
Lokalizacja: z kont

Post autor: nerak »

Moim zdaniem, takie podejście ma genezę w rachunkowości (sprawy podatkowe etc.), grodzenie zostało utożsamione z budową gdzie zakupione materiały nie mogą trafić od razu na konto kosztów bezpośrednich, tylko muszą przejść przez konto w przerobie tj. 312 1 (drewno w przerobie) i 312 3 (materiały do grodzeń). Także jak w większości przypadków powodem jest nadinterpretacyjność księgowych.
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

nerak pisze:U nas robimy podobnie jak u TomCio
:) :) z całym szacunkiem, ale u mnie się tak nie robi. Ja tylko napisałem jak się mniej/więcej powinno to robić. Teraz to mnie już nie rusza i z lubością nie myślę nad sensem lub nie.
Ale prawdą jest, że
nerak pisze:materiały nie mogą trafić od razu na konto kosztów bezpośrednich, tylko muszą przejść przez konto w przerobie
I to nie tylko dlatego, że
nerak pisze:powodem jest nadinterpretacyjność księgowych
ale jak się chce coś odliczyć od podatku, bo to koszty gospodarki leśnej, to trzeba to bardzo czytelnie udowodnić i zaksięgować, aby jakiś Naczelnik US lub inny UKS nie miał powodów nie zgodzić się z możliwością zaliczenia grodzeń w koszty... czy jakoś tak... :|
A, że procedura wygląda na porąbaną - zgoda. Choć przyznam szczerze, że zwykła z pozoru likwidacja sprzętów elektronicznych też potrafi przysporzyć sporo problemów. Kwestia kto takie rzeczy robi i jakie ma przygotowanie.
Bo niby co, wyznaczenie trzebieży to łatwizna?
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Faja
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 22:53

Post autor: Faja »

Witam, wiem że temat niemłody już ale mam pytanie gdzie można znaleźć wzory dokumentów związanych z powstaniem oraz likwidacją grodzeń? Są firmy gdzie takowe dokumenty są od miesięcy w "przygotowaniu" a działać jakoś trzeba...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

U nas to reguluje zarządzenie nadleśniczego. Wraz z załącznikami.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

U nas też tak jest :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Post autor: Sylvan »

U mnie też normalnie. :)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

j24 pisze:U nas to reguluje zarządzenie nadleśniczego. Wraz z załącznikami.
:spoko:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Faja
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 22:53

Post autor: Faja »

To tylko pozazdrościć.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

ale w czym problem...?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Pewnie nie ma komu załączników do zarządzenia stworzyć... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ