Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Chester
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1269
Rejestracja: czwartek 01 gru 2005, 10:39

Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Post autor: Chester »

Cześć Wszystkim. Od kilku dni drapię się po głowie jak to dobrze zrobić. Na rok 2022 zaplanowane usunięcie przestojów (BMŚW, sosna 136 l, kępa w formie pasa 0,64 ha, z tego do wycięcia 0,47 ha). Po wycięciu, na wiosnę zaplanowane przygotowanie gleby pod odnowienie naturalne powstałej luki. Szkicu zrębowego nie robię ale muszę zrobić odnowieniowy. I tu napotykam kilka problemów:

1. Czy powinienem oznaczyć istniejącą kępę do usunięcia?
2. Czy powinienem wrysować powstałą lukę i jeśli tak to czy przy zatwierdzaniu zaznaczam, że jest ona pusta czy odnowiona?
3. Po zatwierdzeniu szkicu muszę wybrać rodzaj rębni (nie ma PRZEST), co wybrać?
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Re: Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Post autor: Brzost »

A co jest na gruncie oprócz tych przestojów?

BTW, miło powitać dawno nie widzianego Kolegę!
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Sylvan

Re: Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Post autor: Sylvan »

Wg mnie najprościej zrobić szkic zrębowy, a z niego dopiero odnowieniowy.
Przecież jakaś rębnia na powierzchni była robiona i będzie.
Część kępy usuwasz albo w IB, IVD, UPRZ-POZ.
Czemu zrobić szkic zrębowy? Bo jak z niego będziesz robić odnowieniowy to kłopot z usunięciem kępy masz z głowy. Przynajmniej powinieneś mieć. Zostanie Ci te kilkanaście arów jako biogrupa i tyle. Wstawiasz do odn. naturalnego i zbyte.
PS. Tyle, ze trzeba przypilnować aby szkic zrębowy zaktualizował mapy.
Awatar użytkownika
Chester
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1269
Rejestracja: czwartek 01 gru 2005, 10:39

Re: Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Post autor: Chester »

A co jest na gruncie oprócz tych przestojów?

BTW, miło powitać dawno nie widzianego Kolegę!
jak miło :) postanowiłem przerwać milczenie po tylu latach ;) oprócz przestojów mam 4,17 sosny 18 lat.
Przecież jakaś rębnia na powierzchni była robiona i będzie.
Była IB więc taką wybiorę w szkicu.
Część kępy usuwasz albo w IB, IVD, UPRZ-POZ
We wskazówkach mam tylko PRZEST 90% (a odnowienie z mojej inicjatywy i wniosku).
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Post autor: Kuna lesna »

Tak jak piszesz usuwasz ze szkicu istniejąca kępę a następnie tworzysz kępę nie odnowioną . Inaczej tego nie przeskoczysz w SILP gdyż nie da ci wrysować w istniejąca kępę czegokolwiek . (Mogą być dziwne pytania z dyrekcji ) Albo tak jak pisze Sylvan zrób szkic zrębowy ale dopiero po jego aktualizacji czyli dopiero w styczniu będziesz miał kępę nie odnowioną na szkicu . Co do rebni nie zmieniaj istniejącej nadanej w operacie bo zmiana rębni nie lezy nawet w gestii nadleśniczego obecnie .( mówię o sytuacji w dół ). Usuwanie kęp obecnie to śliski temat bo pzreważnie są kojarzone z kępami ekologicznymi .
Sylvan

Re: Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Post autor: Sylvan »

Mapę można zaktualizować nie czekając na nowy rok.........
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Post autor: Kuna lesna »

No nie wiem .
AleksandraTm
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek 15 maja 2020, 18:03

Re: Odnowienie po usunięciu kępy przestojów.

Post autor: AleksandraTm »

To ja proponuję jeszcze inaczej. Kępa jest w warstwie przestoje - usuwamy grupą czynności PRZEST. Odnowienie po usunięciu kępy wprowadzamy jako uzupełnienie - drzewostan na powierzchni jest do 20 lat, więc wszelkie zabiegi z wprowadzaniem młodego pokolenia to poprawki/uzupełnienia (w zależności od wieku). Dolesienia są dopiero powyżej 20 lat, tak samo jak luki - opisuje się je dopiero powyżej 20 lat. Także bez żadnych szkiców. Jedyne co, to opisałabym jakąś mądrą notatką powód usunięcia kępy
ODPOWIEDZ