Szpaler ogrodzeniowy ze świerka - jaki wybrać?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Szpaler ogrodzeniowy ze świerka - jaki wybrać?

Post autor: syferus »

Czołem!
Chcę posadzić świerki wzdłuż ogrodzenia, które dopiero co powstanie - z siatki. No i w związku z tym pojawia się kilka pytań:
Jaki gatunek świerka wybrać?
1. Chce stworzyć wysoki szpaler (nie chce przycinać ich przewodników) żeby nie podglądać sąsiadów (wokół mnie grunty rolne przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną). Mam gospodarstwo rolne - duża działka.
2. Żeby świerki możliwie najbardziej nie ogałacały się na dole.
3. W jakiej więźbie sadzić?
4. W jakiej odległości od miedzy, żeby nie naruszać prawa własności sąsiadów.
5. Czy, póki nie powstanie ogrodzenie, reklamówki mocowane do świerka zniechąca sarenki do autorskiego formowania kształtu drzew?
6. Liczę na szybki przyrost.
7. Czy da się spełnić wszystkie warunki łącznie?
Grunty klasy IVa, ekspozycja nasłoneczniona.
"Grunt to podejście"
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Według mnie lepiej kolumnowe jałowce pospolite. Świerki raczej prędzej niź później będą za wysokie, i za szerokie. W jakiej odległości od granicy z sąsiadem? Chyba nie ma takiego przepisu. W dużej mierze zależeć to będzie od sąsiada. Z żywopłotem sprawa prostsza - jak nazwa wskazuje to płot.
Te reklamówki to może jakiś czas się sprawdzą, ale nie nastawiałbym się na to. Na słońcu toto szybko kruszeje i tylko zaśmiecisz okolicę. Przy tym : jeśli przygryzą pędy boczne to będziesz miał żywopłot gęściejszy. Więc chronić ewentualnie pęd szczytowy. A z drugiej strony gorzej będzie jak koziołek zacznie różki wycierać. Stłamsi świerka na amen. Albo spałowanie przez jelenie - potrafią drzewko do goła ze skory obedrzeć. Zgryzanie pędów to chyba najmniejszy problem.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Dziękuję za odpowiedź. Wolałbym zostać przy świerku. Chcę doczekać wysokich drzew, które w przyszłości zasłonią patodeweloperkę. :?
Czytałem, że świerki serbskie są dobrym rozwiązaniem, bo rosną najszybciej, a przy tym zajmują stosunkowo niewiele miejsca wszerz. Co o nich myślisz? Ponadto jałowce jakby gryzły mi się z rodzimie występującymi gatunkami drzew. :wink:
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5468
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Świerk spokojnie możesz przycinać , widziałem żywopłot świerkowy 40 letni, mający 2 m wysokości
bardziej bym się obawiał kornika :lol:
Sylvan

Post autor: Sylvan »

syferus pisze:Dziękuję za odpowiedź. Wolałbym zostać przy świerku. Chcę doczekać wysokich drzew, które w przyszłości zasłonią patodeweloperkę. :?
Czytałem, że świerki serbskie są dobrym rozwiązaniem, bo rosną najszybciej, a przy tym zajmują stosunkowo niewiele miejsca wszerz. Co o nich myślisz? Ponadto jałowce jakby gryzły mi się z rodzimie występującymi gatunkami drzew. :wink:
Z naszych rodzimych to świerk pospolity tylko jest. Serbski jest smukły, wysoki i faktycznie niewiele miejsca zajmuje. Ale może nie być tani. Za to ukłon w stronę ratowania ginących gatunków bo w naturze nie występuje. A jest naprawdę ładny. I raczej ja bym się korników nie bał (naprawę™ sporadycznie niszczą świerki poza lasem). Gorszym problemem mogą być wiatry. A przycinać świerki można bez problemów. Oczywiście do pewnej wysokości. I może się tak zdarzyć, że zamiast jednego ściętego pędu wypuszczą po kilka nawet 2metrowych odrostów.
PS. A może jodła kalifornijska. Iglak nr 1 polecany do ogrodów. Pięknie wygląda, szybko rośnie, ładnie pachnie, przycinać nie trzeba (ale można). Dość drogi interes.
Melon
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1876
Rejestracja: piątek 02 gru 2016, 23:12

Post autor: Melon »

Daglezja. Szpaler luźny, sadzenie co 2, 3 metry.
sylvan2
początkujący
początkujący
Posty: 170
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 21:44

Post autor: sylvan2 »

A ja graba polecam.
ODPOWIEDZ