Uprawa przepadła -

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Uprawa przepadła -

Post autor: hymenofor »

Czy przy uznaniu uprawy za przepadłą, przy obliczaniu % poprawek w powierzchni uprawy - to czy przy tej powierzchni całkowitej do powierzchni uprawy wlicza się powierzchnię pozostawionych kęp starodrzewów i innych obiektów, czy należy liczyć ten stosunek poprawki/powierzchnia sadzenia(bez kęp).
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Na mój gust wliczanie wszystkich elementów ma mały sens. Wyobraźmy sobie, że przepadło 0,30ha odnowienia na wydzieleniu 3.00ha (reszta to odsłonięte drugie piętro, samosiew i starodrzew oraz kępy ekologiczne). Jaki jest sens podawania wówczas trzech hektarów przepadłej uprawy... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

Nie chce sobie wyobrażać. Chodzi mi o sytuacje przykładowo : na działce zrębowej (IB) o powierzchni 2 ha zostawiono kępę starodrzewu np . 0.30 ha.
W silpie zaewidencjonowano ODN-ZRB na 2.00 ha, zgodnie ze wskazaniami w PUL.
Raporty inspekcyjne porównują powierzchnię POPR z ODN-ZRB, natomiast nie uwzględniają, że rzeczywista powierzchnia odnowienia była mniejsza.

Chodzi mi o sytuacje graniczne kiedy pare % zaważy na tym że uprawa przepadła.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A czy w SILP zaewidencjonowano powierzchnię zredukowaną (rzeczywistą powierzchnię odnowienia)?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

Tak - w grupie czynności ODN -GLEb
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

hymenofor pisze:Tak - w grupie czynności ODN -GLEb
Załóżmy wiec, że raporty inspekcyjne zostaną poprawione i będą brały do porównań tą wielkość. Co wówczas, gdy część odnowisz bez przygotowania gleby?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tyle, że ODN-ZRB mówi nam o zakończeniu prac na danym zrębie. O powierzchni uprawy mówi w tym wypadku AK-SADZ (nie bylo samosiewow) i ta wielkość powinna wynieść 1,70ha. To jest wielkość uprawy.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Uprawa przepadďżËa -

Post autor: Fichtel »

hymenofor pisze:Czy przy uznaniu uprawy za przepadłą, przy obliczaniu % poprawek w powierzchni uprawy -....
Tylko czegoś tu nie rozumiem.
O co chodzi?
Czy o uznanie uprawy za przepadłą?
Czy wykazanie, że pomimo licznych poprawek uprawa przepadła?
Co do "uznawania":
Jeśli już zapadła decyzja o wszczęciu procedury przepadłości, to trzeba wykazać, że 50% +1 tego co było posadzone zdechło i tyle.
Ale czy na tej powierzchni np. nie była posadzona So, która np. wyschła a za to wsiała się Brz i jest pokrycie?
Co Waść chcesz osiągnąć‡ tym przepadnęciem? :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze:Tylko czegoś tu nie rozumiem.
Ja również i stąd podałem przykład, a potem dojaśniłem.
Fichtel pisze:50% +1 tego co było posadzone zdechło i tyle.
Dokładnie tak. Czyli nie powierzchnia zrębu aktualizowana przez ODN-ZRB, a (w tym wypadku) AK-SADZ daje powierzchnię uprawy. Co więcej, można poprawiać kilkakrotnie te same kilkadziesiąt arów w tym samym miejscu, aż suma łączna poprawek w ciągu kilku lat wyniesie ponad 50% wielkości pierwotnego sadzenia, ale nadal będzie to tylko kilkadziesiąt arów, więc uprawa nie może zostać uznana jako przepadła :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Wediyer
początkujący
początkujący
Posty: 95
Rejestracja: wtorek 17 kwie 2018, 17:39

Post autor: Wediyer »

Uprawa przepadła - uprawa o pokryciu do 45% (zadrzewienie 0,4 i niżej). Uprawy przepadłe zalicza się do halizn z zastrzeżeniem wyjątku po cięciu uprzątającym rębnię gniazdową zupełną (IIIa), gdzie za uprawę uznaje się również odnowienie na gniazdach występujące w sumie na co najmniej 30% powierzchni wyłączenia.,

Pewnie potrzeba aby móc wnioskować o ogrodzenie, bo pomimo wielu poprawek uprawa nie może wyjść spod pyska zwierząt lub inne czynniki - rudawiec, grzyby, pędraki powodują brak zadrzewienia i trzeba specjalnych zabiegów gospodarczych.

Ogólnie do zadrzewienia liczy się zarówno naloty jak i odnowienie sztuczne. Liczy się powierzchnię całkowitą uprawy - bez starodrzewia. Przy czym w opisie podaje się (podawało się 2 lata temu) ile udziału stanowi starodrzew lub inne piętra.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:Co Waść chcesz osiągnąć tym przepadnięciem? :wink:
Z pierwszego postu wnioskuję, że chodzi o to, iż inspektorzy, bazując na swych raportach, błędnie interpretują przepadnięcie lub nie uprawy...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Niech by się autor wypowiedział... :wink:
O ile prawdę powie.
Przepadłe uprawy to takie zgniłe jajo, więc pytanie komu zależy na wykazaniu takowej? :)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:komu zależy na wykazaniu takowej?
Z pierwszego postu wynika, że jemu zależy na czymś wręcz odwrotnym tylko nadmiernie kombinuje... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Fichtel pisze:komu zależy na wykazaniu takowej?
Z pierwszego postu wynika, że jemu zależy na czymś wręcz odwrotnym tylko nadmiernie kombinuje... :)
:roll:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

@Piotrek - Nic nie kombinuje tylko po prostu chce wiedzieć, aktualny raport działa na korzyść nadleśnictw a ja inspektorem nie jestem.

@Capicorn - Ak-Sadz dla tej powierzchni wynosi właśnie 2.00 ha a nie 1.70. Czynność ta aktualizuje grupę ODN-ZRB, a więc wartość tej czynności musi wynikać ze wskazówek gospodarczych dla danego wydzielenia. W operacie zapisane jest odnowienie całej powierzchni. Kępa starodrzewiu zaznaczona jest jedynie przy wskazówce gospodarczej IB - 95% masy.
Rzeczywistą powierzchnie sadzenia wskazuje czynność aktualizująca ODN-GLEB oraz sumarycznie powierzchnie w planowaniu wpisane dla poszczególnych sadzonek.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

hymenofor pisze: wartość tej czynności musi wynikać ze wskazówek gospodarczych dla danego wydzielenia
A nie z potrzeb gospodarczych? :| :wink: Wiem, czepiam się, bo to zrąb zupełny. Mimo wszysto od zawsze powtarzam, że PUL to tylko wskazówka, a nie jedynie słuszna i niezmienialna prawda. Nawet na zrębach pojawiają się samosiewy, które warto ochronić :)
hymenofor pisze:Ak-Sadz dla tej powierzchni wynosi właśnie 2.00 ha a nie 1.70. Czynność ta aktualizuje grupę ODN-ZRB
No to macie nieco inaczej. U mnie AK-SADZ aktualizuje powierzchnię sadzenia, a nie zapis wynikający z PUL. Jeśli PUL zakłada jak na zdjęciu 1,65ha odnowienia, a ja wykonałem 0,55ha, bo taka była potrzeba lasu to wartość AK-SADZ wynosi 0,55ha, choć wiem, że nie będę już wchodzić z sadzeniem do tego wydzielenia. Inna rzecz, że przykład podałem z rębni złożonej.
Tak, czy inaczej, gdybym wpisał wartość 1,65, to nawet gdyby wszystkie sadzonki z uprawy szlag trafił (0,55ha), uprawa nadal nie byłaby przepadła, bo to dopiero 33% z wielkości 1,65... Bzdura prawda? :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

A jeśli mogę wiedzieć co było powodem, że odnowiono 0,55 zamiast 1.65? dlaczego mniej wycięto niż zakładano ?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Oczywiście, że możesz. Miejscowy leśniczy zauważył, że znienacka pojawiło się drugie piętro, które warto ochronić i z tego powodu popełnił mniejsze odnowienie przy pozyskaniu sporo przekraczającym założenia PULu. Nawiasem mówiąc w obecnym PULu też nie wykona zadania wskazanego przez PUL :cwaniak:
Jak wspomniałem PUL to tylko wskazówka mówiąca o tym czego oczekujemy od lasu, a nie co mamy robić bez względu na to, co jest na gruncie...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
hymenofor
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: niedziela 28 mar 2010, 23:45
Lokalizacja: Z lasu..

Post autor: hymenofor »

Niby wskazówka ale z rozbieżności na koniec operatu trzeba się tłumaczyć.

A w lasach jak to w lasach, co kraj to obyczaj :D
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

A po co i przed kim? Wszak ktoś zatwierdza wnioski gospodarcze, ktoś podpisuje wniosek o zmianę rębni na wyższą jeśli zaszła potrzeba..., ktoś wyraża zgodę na zaliczenie samosiewu/drugiego piętra itepe do wykonanego zabiegu, ktoś wreszcie przyjeżdża ogląda wykonanie szacunków, ocenia uprawy i niejednokrotnie chwali się przed inspektorami, że jego leśniczowie myślą przy pracy... :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ