Dąb czerwony

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Dąb czerwony

Post autor: Naj »

Pytanie do wtajemniczonych.
1. Jakie jest stanowisko Generalicji do wprowadzania w lesie dębu czerwonego?
2. Czy istnieje/ą jakieś dokumenty w tym zakresie?

Wyjaśniam powód pytania.
GDOŚ ogłosił na swojej stronie "Kodeks dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia", w których dąb czerwony zaliczony jest do roślin inwazyjnych, szczególnie niebezpiecznych. Jednocześnie na stronach niektórych nadleśnictw pojawiają się informacje o wprowadzaniu tego gatunku do upraw.
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/a ... -spoleczny
Takie informacje wyłapywane są przez "przyrodników" na forach - delikatnie mówiąc - niekoniecznie przychylnie nastawionych do LP, którym zarzuca się sprowadzanie katastrofy na skalę co najmniej Czarnobyla, niszczenie przyrody ojczystej itp.

Nie chciałbym, aby watek przekształcił się w merytoryczną dyskusję nad znaczeniem d. cz. w środowisku leśnym (chociaż przeczuwam, że tak si stanie) a tylko o "papiery" na ten temat wydalone przez centralę LP.

Żeby nie było. Ponieważ jestem starej daty (co pewnie potwierdzą z radością niektórzy forumowicze, dodając, że "za starej..."), patrzyłem na ten problem spokojnie. D. cz. "wprowadzałem" jako student w Rogowie (Lctwo Głuchów) jako podszyt. Dodatkowo wychowywałem się w leśnictwie, gdzie przed wojna założono ok. hektar uprawy d.cz. i nie pamiętam w ogóle jego "agresywności" czy katastrofalnego wpływu na glebę (d-n został już usunięty). Z drugiej strony nie zamierzam "umierać za d.cz.", chociaż jako drzewo mi się podoba. Ba, mam 5 posadzonych w LSN... I co mi zrobicie :?: :lol:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

GDOŚ opiera się na takich opracowaniach: http://projekty.gdos.gov.pl/files/artyk ... W_icon.pdf
Czy PGL LP oparły swoje działania na nich oraz wytycznych GDOŚ z nich wynikających? Nie pamiętam. Kołacze mi się w głowie, że był jakiś zakaz wprowadzania d.cz., ale kompletnie nie potrafię teraz przypomnieć sobie czy wynikał z jakiego dokumentu.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylvan

Post autor: Sylvan »

Według jednej certyfikacji gatunki obce wystarczy obserwować, według drugiej zakaz wprowadzania. Poza tym za wprowadzanie obcych gatunków do lasu podobno jest sankcja 2 lat?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:był jakiś zakaz wprowadzania d.cz., ale kompletnie nie potrafię teraz przypomnieć sobie czy wynikał z jakiego dokumentu.
Wynikał z poprzednich Zasad HL (obowiązujących do roku 2011). W aktualnych ZHL takiego zakazu nie ma, ale już jest projekt kolejnych ZHL i zobaczymy jak to będzie...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Wiesław pisze:Wynikał z poprzednich Zasad HL (obowiązujących do roku 2011). .
Czy mógłbyś wskazać blizej? Może znajdę poprzednie ZHL. A jakbyś dał do nich link... :roll:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:A jakbyś dał do nich link... :roll:
Ja mam .pdf, ale tych wprowadzonych w życie 21.11.2011 r. Zarządzeniem Nr 53 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych więc to chyba te, w których już o dębie czerwonym się nie mówi...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W necie można znaleźć ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Wycinać póki mały w TPP tępić ile się da, bo na uprawie będzie problem!!!
:twisted: :twisted: :twisted:
plugastwo nie mikoryzuje z naszymi grzybami i opad liści ma destrukcyjny wpływ na ściókę :x
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

wycinać póki ma ły w TPP tępić ile się da, bo na uprawie będzie problem!!!
Naj pisał, że tak będzie... :lol:
Ja mam inne spostrzeżenia - zbieram prawdziwki w takiej dębinie :D Co więcej - mimo sporej ilości nasion wschody są pojedyncze, nie ma młodego pokolenia poza jednym wydzieleniem. Ciekaw bardzo jestem dlaczego tak się dzieje, bo to pono bardzo agresywny gatunek :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Ciekaw bardzo jestem dlaczego tak się dzieje, bo to pono bardzo agresywny gatunek :roll:
Bo jego agresja rozciąga się na tereny jeszcze nie zasiedlone? Gdy już wlezie to się po prostu zadomawia. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Capricorn pisze:Ja mam inne spostrzeżenia
Mam identyczne. Są i prawdziwki, dużo nasion, b.mało wschodów mimo różnych stanowisk czy wieku, a mam trochę egzemplarzy +100lat, które jakieś tło do obserwacji dają. I jeszcze jedno, chyba najlepiej spośród liściastych daje sobie radę z suszą i upałami. Tak jak daglezja w iglastych. :P
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Bo jego agresja rozciąga się na tereny jeszcze nie zasiedlone?
Raczej nie, w przeciwnym wypadku po sąsiedzku by się powoli pojawiał, a tu kompletnie nic. Za to we wspomnianym wydzieleniu dąb rośnie pod dębem i nie przeszkadza mu że tereny zasiedlił wcześniej.
kolorowe kredki pisze:Mam identyczne
Czyli to nie wyjątkowa sprawa. Ciekawe jaka jest tego przyczyna? A co z rakiem u Twoich dębów?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Idzi
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: sobota 12 lis 2016, 22:38

Post autor: Idzi »

O ile się nie mylę to dopuszczony jest w gospodarstwach węglowych. Moje doświadczenia co do dbc. są dość pozytywne bo na BMsw gdzie byl w 2 pietrze db rodzimy(sz i bezsz ) wprowadzany na gniazdach znacznie szybciej osiąga zwarcie tyle, że częciej trzeba wykonywać czyszczenia.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Capricorn pisze:
wycinać póki mały w TPP tępiić ile się da, bo na uprawie będzie problem!!!
Naj pisał, że tak będzie... :lol:
Ja mam inne spostrzeżenia - zbieram prawdziwki w takiej dębinie :D Co więcej - mimo sporej ilości nasion wschody są pojedyncze, nie ma młodego pokolenia poza jednym wydzieleniem. Ciekaw bardzo jestem dlaczego tak się dzieje, bo to pono bardzo agresywny gatunek :roll:
może to ten:
https://dziennikbaltycki.pl/amerykanski ... 8-13505999
:wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Idzi pisze:...Moje doświadczenia co do dbc. są dość pozytywne bo na BMsw...
Czeremcha amerykańska jeszcze lepiej rośnie...
Idzi pisze:...wprowadzany na gniazdach znacznie szybciej osiąga zwarcie tyle, że czściej trzeba wykonywać czyszczenia.
To może sadźmy zamiast "naszych" - jeleniowate tak nie zgryzają - same pozytywy... :P
Tylko czy np. beczki da się robić z tego dęba?

:help: :help: :help:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:Tylko czy np. beczki da się robić z tego dęba?

:help: :help: :help:
A robimy je? W jakiejś znaczącej skali?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66906
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fichtel pisze:może to ten:
Nie, nasze borowiki szlachetme, ceglastopore i maślaki zbierałem
Fichtel pisze: Czeremcha amerykańska jeszcze lepiej rośnie...
Czeremcha jeśli tylko światła dostanie natychmiast zajmuje kolejne tereny. Dąb czerwony u mnie się nie rozprzestrzenia i ciekaw jestem dlaczego, bo w '70 latach sporo go sadzono... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:
Fichtel pisze:Tylko czy np. beczki da się robić z tego dęba?

:help: :help: :help:
A robimy je? W jakiejś znaczącej skali?
jeśli nawet będziemy chcieli zrobić jedną a nie będzie z czego to jej nie zrobimy... - tak? :wink:
Więc co tu ma za znaczenie skala.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Capricorn pisze:...Dąb czerwony u mnie się nie rozprzestrzenia i ciekaw jestem dlaczego, bo w '70 latach sporo go sadzono... :roll:
Odrośla są problemem na uprawach.
Co do naturalnego odnawiania się to u mnie jest ale masz rację, to nie ta skala co czm.a.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

W jednym miejscu odrośla d. cz,. w innym grabu lub brzozy. A w jednym z n-ctw szczecińskich na uprawach problemem jest... jałowiec...
Aha... Czemu tak nadymasz się na tą ściółkę pod d.cz.? Ja tam nie widziałem nic strasznego...
ODPOWIEDZ